site.btaД-р Десислава Панайотова: Изучаването на предмет Религия ще изгради ценности и добродетели в децата и ще ги направи толерантни и добри граждани


Религиозната грамотност е фундамента на цялостната обща култура на едно дете, а изучаването на предмет Религия в българските училища ще разшири кръгозорът на децата и ще им помогне по-добре да се ориентират в света, в който живеят и да изберат своя път. Изучаването на предмет Религия ще изгради ценности и добродетели в децата и ще ги направи толерантни и добри граждани, а чрез това ще възкръсне българския дух, българските семейна среда, а цялостната ни държава ще укрепне. Това каза в подкаста на Гражданска инициатива „Будители“ богослова и автор на одобрените от МОН учебници по предмет Религия-Християнство-Православие д-р Десислава Панайотова.
Според нея въвеждането на предмет Религия е много добро всенародно дело, което ще даде своите добри плодове в българското общество, защото ще възпита в децата ценности като честност, вяра, надежда, милосърдие, любов към човека, родолюбие, прошка, толерантност, диалогичност, смирение, търпение.
„В предмет Религия освен изключителен дял, посветен на християнските нравствени добродетели, по-висши от които светът не познава, се застъпват и изключително много теми, касаещи взаимоотношенията между хората, поощряващи критичното мислене на децата и самостоятелните мнения. Т.е. по никакъв начин родителите не бива да се притесняват, че в часа по Религия детето им ще бъде лишено от свободната си воля, от свободния начин на възприемане на материята или пък ще бъде принудено да се занимава с неща, които са му чужди. Напротив, в тези часове децата разширяват кръгозора си, навлизат във високите сфери на морала, за които в останалите часове, а и в ежедневието им, рядко намират време. Предметът Религия ще повдигне самосъзнанието на децата и чувството им за достойнството на техния личностен път, за значението на тяхното място и роля в обществото ни“, каза още д-р Десислава Панайотова в подкаста „Будители“.
Тя цитира един от куплетите на химна „Върви, народе възродени“, тъй като според нея в него по един гениален начин се разкрива срещата между наука и вяра, което по чудесен начин е отлято в делото на Светите братя Кирил и Методий и е втъкано в делото на българското образование.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина