site.btaДнес по традиция се отдава почит на погребаните в Руското военно гробище във Видин
BOBSTH 06:53:01 08-05-2021
IS2045BO.022 06:53
Видин - руско военно гробище - почит - снимки
Днес по традиция се отдава почит на погребаните в Руското военно гробище във Видин
Видин, 8 май /Ирена Данаилова, БТА/
Днес по традиция ще се отдаде почит на погребаните в Руското военно гробище във Видин съветски бойци, съобщават от общината. Ще бъде отбелязан Денят на победата и Денят на Европа - 9 май. Всяка година събитието се организира от Руския клуб "Видин - 2002" и на него присъстват представители на Посолството на Руската федерация в България, местната и държавна власт, граждани.
Руското военно гробище във Видин е единственото на Балканския полуостров и тази година се отбелязва 76-та годишнина от откриването му и края на Втората световна война. То е открито на 8 януари 1945 г. и е първото изградено извън пределите на бившия СССР, разказва историкът Фионера Филипова. В него са погребани 140 съветски бойци, починали от раните си. Повечето от погребаните край Видин бойци са от състава на Трети украински фронт. Имената на много от тях и до днес не са известни.
Последната паметна плоча на Руското военно гробище във Видин бе открита през 2019 г. , когато стана известно името на казахски герой от Втората световна война. Есенгелдин Кайржан от с. Амбай, Астрахански район, е бил командир на взвод и в боевете в сръбския град Зайчар през есента на 1944 г. е тежко ранен от бомба. На 7 октомври 1944 г. умира от раните си в лазарета в Кула и е погребан в Братска могила край града. Костите му са препогребани в Руското военно гробище във Видин, където бе и поставена паметна плоча на героя. Прелюбопитна е историята за героя от далечен Казахстан. Преди години, след няколкогодишно издирване стюардеса от Казахстан открива в Кула гроба на загиналия си през 1944 г. прадядо. 72 години след смъртта на войника една от правнучките му - 25-годишната Сания, решила да потърси гроба му и заедно с майка си Индира се впуснали в трудното издирване. С помощта на посланик Темиртай Избастин, посланик на Република Казахстан в България и на Михаил Миков, който е родом от Кула, близките на казаха успяват да открият гроба му, за който се е смятало,че е един от 600 000 загинали или безследно изчезнали казахстанци във войната. Да открие гроба на своя прадядо и помогнали архивите на Червената армия и на военноморския флот за периода на Великата отечествена война 1941-1944 г., които били разсекретени с Указ на Министерство на отбраната на Руската федерация. Сания намира документи за своя прадядо, за участието му във военните действия, намира и указа за награждаването му с медала "За смелост", но най-важен се оказва поименният списък на починалите от раните си на фронта войници и офицери от 19-та стрелкова дивизия. След запитвания, получава и справка от военния комисар на казахстанската столица Астана, в която е посочено, че е погребан в град Кула, както и изрезка от стар вестник, в който е разказан подвигът на дядо й. Така, 72 години по-късно, през 2017 г. Сания успява да издири гроба на прадядо си, за което в България й помогат и членовете на инициативния комитет за честване на 9 май в Кула д-р Марко Петров и Лалко Лалов. Намирането на гроба на казахстанския червеноармеец също се оказва нелека задача. Името му не е сред погребаните в руското военно гробище във Видин, нито върху паметника на Съветската армия в центъра на Кула. С помощта на инициативния комитет е установено, че той е положен в могила в парка извън Кула, недалеч от някогашния военен лазарет. На 19 април 2017 г. Сания и майка й Индира пропътуват 5000 км, за да положат върху гроба на загиналия си дядо пръст от родното му място. На 3 септември 2019 г. на името на героя Есенгелдин Кайржан вече е поставена паметна плоча на Руското военно гробище във Видин и общият брой на паметните плочи на погребаните на видинска земя руски войни става 140.
Руското военно гробище във Видин е изградено само за три месеца - октомври,ноември и декември 1944 г. и е открито на 8 януари 1945 г. Изградено е с доброволния труд на десетки жители на Видин. То включва мемориален паметник и гранитни плочи, върху които са изписани известните имена на загиналите войни. Малко известен е фактът, че в изграждането на гробището и паметникът са участвали група италиански военнопленници, работили под ръководството на майстор Нино Белбуеро, подофицер от Италианската армия, за което има запазени архивни материали, снимки и разкази на очевидци.
В знак на признателност, със заповед на маршал Феодор Толбухин, командващ Трети украински фронт, италианските военнопленници са освободени след изграждането на гробището. Демобилизирани са и са изпратени за Италия със "специален товарен вагон, храна за 10 дни, с по две големи кутии цигари по сто къса, нови военни дрехи, с ушанки, ръкавици и шинели и с по 40 рубли за всеки за лични разходи", разказа Фионера Филипова, цитирайки запазен свидетелски разказ в музея. Този факт е малко известен и се съобщава за първи път преди 11 години, преди честването на 65-та годишнина от откриването на мемориала.
/ИС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина