site.btaБългарска делегация посети Солаковия хан в Букурещ, за да види как тече реставрацията му
Българска делегация, начело със заместник-министъра на културата Ашот Казарян, посети днес Солаковия хан в Букурещ, за да види на място как вървят работите по възстановяването на историческата сграда. Те текат активно, въпреки високите температури и непоносимите жеги в румънската столица.
На терен сънародниците ни бяха посрещнати от Разван Мунтяну от Общинската администрация, който е ръководител на проекта.
„Най-трудна беше първата фаза. Спасихме сградата от изчезване. Подсигурихме структурите, за да предотвратим срутването на историческите стени. Стабилизирахме ги. И изхвърлихме оттук над 1500 тона боклук. Това беше най-голямото предизвикателство. Да изкараме оттук отпадъците“, сподели той.
Румънецът обясни, че в момента строителите работят активно по покрива. Той трябва да бъде завършен до септември.
„Това ще попречи вода да влиза в мазето, където успяхме да осигурим подходящата температура и няма влага“, допълниха Разван Мунтяну и колегите му от общината.
Предстои да бъде обявен международен конкурс за дизайн, който да определи как ще изглежда възстановения Солаков хан отвътре.
„Като се има предвид българската идентичност, смятаме, че тя трябва да бъде отразена. Затова ще очакваме от вас до септември идеи, предложения, проект. Ще бъдем много щастливи компании от България да участват“, обърна се Разван Мунтяну към заместник-министъра и към посланик Радко Влайков.
На свой ред Ашот Казарян подчерта, че в България има много компании с необходимия опит, които да се справят с това предизвикателство.
Двете страни се договориха и да си обменят стари архивни снимки и планове на сградата, които ще помогнат на архитектите и учените да възстановят славата на Солаковия хан.
„За съжаление някои много редки и ценни елементи са изчезнали, били са откраднати. Най-вече артистични елементи от желязо“, споделиха още представителите на общината в Букурещ.
„За нас също е важно да не губим корените си. Ако погледнете как изглеждат повечето сгради в Букурещ, те са далеч от нашата идентичност. Всичко е много модерно, с много стъкло, с много бетон. Това е последната следа от миналото. И още няколко в града“, коментира Разван Мунтяну.
Солаковият хан ще бъде ремонтиран с над един милион и двеста хиляди евро. Сградата, в която видни наши борци за свобода са подготвяли бунтове, ще се превърне в общински културен център, а България ще има своето достойно място за историческа памет. И в момента мраморната плоча на Любен Каравелов върху фасадата на сградата напомня за българската революционна следа.
Солаковият хан носи името на двама предприемчиви братя Солакоглу от Свищов. През 1859 г. те построяват имота с търговска цел - фабрика за макарони, но през годините мястото се превръща в подслон за българските революционери имигранти в Румъния. Именно там, в мелницата на хана в двора, през 1868 г. Христо Ботев и Васил Левски преживяват заедно една изключително студена зима, а на първия етаж на хана, в печатницата, Любен Каравелов издава вестниците "Свобода" и "Независимост" и списание "Знание".
През юни 2023 г. Общинският съвет в Букурещ прие решение за обезопасяване, запазване и защита на Солаковия хан. През същата година, след изборите през септември, администрацията на града бе сменена. Новото управление, начело с тогавашния кмет на Букурещ и настоящ президент на Румъния Никушор Дан, обяви, че спасяването на Солаковият хан е приоритет за него.
“Имаме зелена светлина да започнем работа по Солаковия хан, една от символичните сгради на наследството на Букурещ, за да го превърнем в културно пространство на Букурещ“, заяви тогава Никушор Дан.
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина