site.btaС протест пред сградата на правителството в Скопие, хора с увреждания поискаха "Социална правда, без дискриминация"


Гражданският протест, който започнаха в понеделник представители на сдружения на хора с увреждания, поставяйки шатри пред сградата на правителството на Република Северна Македония в Скопие, продължава с участието на по-голям брой протестиращи, включително от синдикати и пенсионерски организации.
„Социална правда, без дискриминация” е мотото на протеста, организиран от коалиция „Променяме”.
„Ние сме пред правителството и искаме права и справедливост за всички граждани, не искаме милостиня, а увеличение на пенсиите, заплатите и доходите на всички граждани със 78 процента с колкото политиците вдигнаха заплатите си. Не се виждаме като жертви, а като борци. В живота избираш дали си жертва или боец, ако се виждаш като боец се присъедини към нас, ако се виждаш като жертва изчакай. Ние ще се борим и за твоите права”, написа във Фейсбук групата на протеста един от организаторите му Благойчо Георгиев.
Протестиращите разпространиха своите искания, които изпратиха до парламента, политическите партии и различни институции.
Според един от организаторите на протеста Бранкица Димитровска днес протестиращите очакват срещи с представители на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.
„Право, не услуга” е слоганът на исканията, посочи пред медиите Димитровска, която уточни, че настояват нито едно решение, което се отнася до хората с увреждания да не се случва без тяхно участие, а промените в законите да се придвижат в парламента по бърза процедура, с процедурата "европейско знаме"," така както бяха приети законите за строителството на Коридорите 8 и 10 Д”.
Исканията на протестиращите са свързани както с мерки за подобряване на начина им на живот, така и с принципни - признаването им като равни в свободите и правата в конституцията на Северна Македония и привеждането ѝ в съответствие с Конвенцията за първата на хората с увреждания и адаптиране на разпоредбите на законите по начин, който ще бъде разбираем за всички, независимо от увреждането и без необходимост от наемане на адвокат за тълкуване.
Те настояват и за това системата за регистрация на търсещите работа в Агенцията по заетостта да има мобилни пунктове, електронна регистрация или други механизми, достъпни и лесни за използване от хора с увреждания, както и предоставяне на информация за възможностите за образование, повишаване на квалификацията и преквалификация на хора с увреждания по начин, адаптиран към възможностите на хора с различни увреждания.
„Да се приспособят работните места към възможностите на хората с увреждания. Да се осигури защитата на жените с увреждания – жертви на насилие, да се създадат адаптирани центрове за интервенционна грижа и грижа за жени - жертви на насилие, в които те ще могат да получат пълна подкрепа според нуждите и възможностите си, а системното насилие срещу хора с увреждания да бъде криминализирано”, пише в исканията им.
Организаторите на протеста настояват да бъде увеличено обезщетението за увреждания до размера на средната нетна работна заплата и хармонизиране на размера с потребителската кошница, съобразена със специфичните здравословни и физически потребности на лицето с увреждане, уеднаквяването ѝ за всички лица, както и размерът на личната помощ да се увеличи от 80 часа месечно на 160 часа месечно. Исканията са свързани и със засилване на функционалното обучение и с процеса на включване в образователния процес на децата с увреждания, а при създаването на мерките и политиките, които ще се прилагат в отговор тези искания, да бъдат включени хора с увреждания и родители на деца с увреждания, както и за достъпна среда.
/СУ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text