site.btaЩе се увенчаят ли с успех опитите на Лула да превърне Бразилия в играч на световната геополитическа сцена


Бразилия и Китай рестартираха дипломатическите си връзки по време на държавната визита в Китай на бразилския президент Луиз Инасио Лула да Силва миналата седмица. Отношенията между двете страни белязаха спад по време на предшественика на Лула - Жаир Болсонаро, отбелязва Ройтерс.
Двете страни се съгласиха да увеличат инвестициите и да засилят сътрудничеството в технологиите и устойчивото развитие и същевременно призоваха за преговори за мир в Украйна.
По време на визитата бяха подписани редица споразумения и двете страни обещаха да задълбочат практическото сътрудничество в сектори като селското стопанство, енергетиката, строителството.
Бразилският президент обаче също така заяви, че иска да работи с Пекин за "балансиране на световната геополитика", съобщи "Файненшъл таймс".
"Искаме да повишим нивото на стратегическото партньорство между нашите страни, да разширим търговските потоци и заедно с Китай да балансираме световната геополитика", заяви Лула, който през януари се завърна на президентския пост за трети мандат и се стреми да утвърди ролята на Бразилия на международната сцена. По-специално 77-годишният Лула се застъпва за създаването на по-многополюсен свят и за съживяване на многостранните организации - теми, които са от голям интерес за Пекин.
Бразилия и Китай са членове на асоциацията БРИКС - група от развиващи се страни, включваща също Индия, Русия и Южна Африка, която Лула се опитва да съживи след завръщането си на поста. По време на своя реч в Шанхай миналия четвъртък той призова групата да предложи алтернативна на долара валута, която да се използва в търговията между тях. "Всяка вечер се питам защо всички държави трябва да базират търговията си на долара", заяви Лула, с което предизвика учудване сред политиците във Вашингтон.
"Нашите интереси в отношенията с Китай не са само търговски. Имаме политически интереси и интереси в изграждането на нова геополитика, която да промени световното управление, като даде повече представителство на ООН", каза още Лула.
Фокусът върху многостранността е значително отклонение от подхода на неговия предшественик Жаир Болсонаро, който даде приоритет на двустранните отношения със САЩ по време на управлението на бившия американски президент Доналд Тръмп.
Преди посещението си в Пекин Лула беше заявил, че ще обсъди със Си и създаването на "клуб на мира" от държави, които да посредничат за прекратяване на конфликта в Украйна. В съвместно изявление от миналия петък двете държави подчертаха, че единственият изход от конфликта в Украйна е чрез преговори. Лула също така призова САЩ да спрат да "стимулират" войната.
Тези изявления на Лула му навлякоха критики от страна на САЩ, посочва Ройтерс. Говорител на Белия дом обвини бразилския президент, че "повтаря руската и китайската пропаганда, без да се вглежда във фактите". Джон Кърби заяви, че коментарите на бразилския президент са били "просто погрешни", като "предполагат, че САЩ и Европа по някакъв начин не се интересуват от мира, или че ние споделяме отговорността за войната".
"Лула вярва, че Бразилия може да допринесе с нещо, особено когато става въпрос за войната между Русия и Украйна. Много хора смятат това за наивно, но Лула разбира, че Китай е ключов фактор в опитите да се окаже натиск върху Русия", казва Фелипи Лурейро, професор по международни отношения в Университета в Сао Пауло.
Министърът на финансите на Бразилия Фернандо Адад защити увертюрите на страната си към Китай, като заяви, че те не са имали за цел да отчуждят САЩ. "Страната [Бразилия] е твърде голяма, за да избира между партньори", каза Адад. "Бразилия е достатъчно голяма, за да си партнира с тези големи блокове и с други държави в рамките на двустранни споразумения. Няма никакъв смисъл да бъдеш принуден да направиш избор, според който, ако се сближиш с единия, трябва да се отдалечиш от другия", добави той.
Лула, който беше президент и от 2003 г. до 2010 г., отдавна подкрепя многостранния подход към световните дела и тази негова позиция е в съответствие с традиционната външна политика на Бразилия, посочва "Блумбърг". Той прекара първите месеци на своя мандат в стремеж да укрепи отношенията си както със САЩ, така и с Китай, като същевременно даде да се разбере, че Бразилия няма да се остави да бъде принудена да избира страна.
"Когато разговарям със САЩ, не се притеснявам какво мисли Китай", каза той. "Всеки преговаря в защита на своя суверенитет".
В Пекин, както и във Вашингтон, лидерът търсеше подкрепа за реформи, които биха могли да дадат на Бразилия и развиващите се страни по-голямо влияние в глобалните въпроси, в които Китай и САЩ все повече доминират. Той настояваше Китай да подкрепи желанието на Бразилия да спечели постоянно място в Съвета за сигурност на ООН, а миналия петък заяви също, че е необходимо да бъдат извършени по-дълбоки реформи в ООН.
"Организацията на обединените нации трябва да има силата да координира баланса, от който светът се нуждае, за да живеят хората в мир", заяви той.
Китай "признава необходимостта от реформиране" на ООН и Съвета за сигурност, за да ги направи "по-представителни и демократични", се посочва в съвместно изявление, публикувано от двете държави.
През февруари администрацията на Байдън също сигнализира, че подкрепя реформи, които ще дадат на Латинска Америка и Африка постоянни роли в Съвета за сигурност - нещо, към което Бразилия се стреми вече повече от десетилетие.
Само времето ще покаже дали Лула ще успее да постигне амбициите си на международната сцена.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text