site.btaУчилище „Св. св. Кирил и Методий“ в Кейп Код официално откри учебната година
Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Кейп Код посрещна своите ученици и семейства и официално откри учебната 2023-2024 година. Това информираха от образователното средище в официалния си сайт.
Клонът на учебното заведение бе открит през учебната 2014-2015 година и още от самото начало в него бяха записани 40 ученици. В продължение на няколко години училището се развива успешно, но пандемията през 2020 година наложи кратковременното му затваряне. През март 2023 година то бе възродено.
След месеци упорит труд и старателно планиране учители, помощници, доброволци и съмишленици посрещнаха своите ученици с нетърпение на 23 септември.
„Никой не остана разочарован! Стаите на сградата се напълниха не само с дечица, готови да учат български език, но и с мотивирани родители, ентусиазирани да подкрепят каузата за местно училище“, се отбелязва в съобщението.
„Първият ден на Кейп Код надмина очакванията ми!”, сподели учителката Здравка Николова. Тя е с над 10-годишен опит в българското училище в Бостън, но е свързана и с общността в Кейп Код, допринася за развитието и на двата клона.
Освен предварително регистрираните ученици, на първия учебен ден в Кейп Код пристигнаха нови семейства, както и младежи, желаещи да бъдат помощници доброволци.
„Благодарим на невероятните помощници Адам, Алекса, Яна, Йони и Марти! Гордеем се с вас, гордеем се, че сте до нас и ви благодарим от сърце!”, сподели Силвия Алхарти, която е учителка с дългогодишен опит с най-малките ученици в Кейп Код.
Клонът в Кейп Код се помещава в сградата на църквата Christ The King Parish на адрес 5 Jobs Fishing Rd, Mashpee, MA 02649. Класовете са разделени в три възрастови групи и заниманията се провеждат всяка събота сутрин от 10:30 ч. местно време. Освен учебния материал програмата предвижда провеждането на културни работилници, в които децата да се запознават с български обичаи, както и подготовката на концерти за Коледа, 3 март и 24 май.
„Стратегията и надеждата е да привлечем ангажирана родителска подкрепа, която да се установи в българската общност в Кейп Код като ядро за разпространение на българския език и култура. Един език може да изчезне само в рамките на едно поколение, ако то спре да го говори. Но един език може да пребъде и извън географските граници на една държава, ако има кой да го говори. Щастливи сме, че можем да предложим на децата от нашата общност едно културно разнообразие и да им дадем възможността да учат и практикуват допълнителен език като с това да обогатяваме и разширяваме техния мироглед“, коментират от училището.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text