Вулканът, който погребва колумбийския град Армеро

site.btaВулканът Невадо дел Руис изригва на 13 ноември 1985 г.

Вулканът Невадо дел Руис изригва на 13 ноември 1985 г.
Вулканът Невадо дел Руис изригва на 13 ноември 1985 г.
Армеро, Колумбия (15 октомври 1985) Спасителен екип евакуира пострадал жител на Армеро. Заради огромния кален поток, който залива пътищата, спасителните операции се провеждат предимно с хеликоптери. Снимка: АП

На 13 ноември 1985 г., около 9:00 ч. вечерта изригва вулканът Невадо дел Руис в Колумбия. Той се намира на границата на департаментите Толима и Калдас и е най-високата им точка, около 5400 м надморска височина. Той е част от планинската верига Анди.

Невадо дел Руис се счита за заспал, но няколко месеца преди изригването му се забелязва активност. Вулканът започва да пуши, да бълва пара и да изхвърля пепел, появяват се и слаби сеизмични трусове. Геолози и учени от страната и света сигнализират за повишаващата опасност, но когато вулканът изригва, времето за реакция не е достатъчно. 

При изригването си Невадо дел Руис разтопява образувалите се ледници и сняг, които са на върха му. Така се получава кално свлачище (лахар). Този поток от кал минава през реките около вулкана и се разраства още повече, като достига 30 метра височина, по пътя си помита няколко малки села. Продължава да се спуска надолу към подножието, където връхлита град Армеро. Лавината от лахар заравя целия град. Много от сградите се срутват от тежестта и силата, с която ги връхлита калта. Въпреки, че Невадо дел Руис демонстрира своята възвърнала се активност, жителите на Армеро не очакват бедствието да ги застигне и не е организирана евакуация, няма дори план за такава. Поради тази причина, когато цялата маса стига до града, хиляди хора остават затрупани в жилищата си. Спасителните операции продължават с дни. Много от жителите са затрупани и загиват още в първия ден от бедствието, защото достъпът на спасителните екипи до пострадалите е силно затруднено. Броят на жертвите е над 23 000, или около 70 % от населението на града.

Това е четвъртото по смъртност изригване на вулкан в целия свят.

На следващия ден БТА публикува информация за бедствието в бюлетин „Международна информация“:

Природно бедствие в Колумбия

Мексико, 14 ноември 1985 г. /кор. на БТА Г. Белчев/ В западните колумбийски департаменти Калдас и Толима тази сутрин (около 02:30 ч. по Гринуич) е изригнал вулканът Невадо дел Руис, издигащ се на 5400 м надморска височина. Изригването е причинило бързо топене на снеговете около кратера и придошлите реки Гуали, Лагуниля и Асуфрадо са залели с тиня няколко селища в подножието на вулкана. Според неокончателни официални данни са загинали между 15 и 20 хиляди души.

Най-много жертви са регистрирани в 50-хилядния град Армеро, разположен на 160 км западно от столицата Богота. Около 95 процента от града е разрушен. На места потопите от вода, кал и

камъни са достигнали височина 5 метра и са погребали всичко по пътя си. В по-слаба степен са пострадали още няколко селища около град Армеро. Правителството е организирало първите команди за оказване на помощ на пострадалите, но спасителните работи са крайно затруднени, тъй като до пострадалите селища може да се достигне само с хеликоптери.

***

След катастрофата в Колумбия

Мексико, 15 ноември 1985 г. /кор. на БТА Г. Белчев/ Около 25 хиляди загинали и изчезнали, други десетки хиляди без покрив, няколко селища, хиляди декара плодородни земи и десетки хиляди селскостопански животни, погребани от потопите кал и камъни – такава е картината в подножието на вулкана Невадо дел Руис след изригването му през нощта в сряда срещу четвъртък. Поради трудния достъп до пострадалия район властите заявяват, че броят на жертвите още не може да се определи точно и оповестената цифра представлява минимумът. Мащабите на трагедията се обясняват с факта, че калните лавини само за няколко минути са залели селищата през нощта, когато населението е спяло, напълно или частично са разрушени 10 селища в департамента Толима и две в департамента Калдас.

Полагат се усилия за спасяване на оцелелите хора и снабдяването им с храна, дрехи и медикаменти. Населението бързо се евакуира от района и поради опасността от ново активизиране на вулкана, чието последно изригване датира от преди 140 години.

През първите 24 часа кратерът е бълвал само пепел и дим и катастрофата е предизвикана от бързото топене на снеговете около вулкана, но от снопи той е започнал да изригва разтопена лава. Издигналото се с няколко метра ниво на реките, извиращи от планинския масив Невадо дел Руис, е довело до препълване на язовира Чинчина и това създава опасност за съдбата на още няколко селища, в това число на половинмилионния град Манисалес, столица на департамента Калдас. В пострадалия район са разрушени също 15 моста и три петролопровода.

На летището в столицата Богота са започнали да пристигат първите пратки с международна помощ за пострадалото население от Латинска Америка и Европа. 

***

Ню Йорк, 16 ноември 1985 г. /БТА/ Общото събрание на ООН одобри резолюция, в която се настоява да бъде оказана помощ на пострадалите от катастрофалното изригване на вулкана в Колумбия. Всички правителства и обществени организации се приканват да помогнат на Колумбия да ликвидира последиците от стихийното бедствие. /следва/

***

За трагедията в Колумбия

Мадрид, 16 ноември 1985 г. /БТА/ Изглежда, че колумбийските власти не са взели необходимите мерки за обезопасяване на района около вулкана Невадо дел Руис, чието изригване предизвика потопа от кал и камъни, погребал около 25 хиляди души, няколко селища и хиляди декара плодородни земи.

Известният испански специалист по вулканите в Андите Висенте Арана заяви, че властите е трябвало да вземат сериозни мерки. Тъй като е можело да се предвидят бързото топене на снеговете около вулкана и рязкото повишаване на нивото на реките, извиращи от планинския масив Невадо дел Руис. Арана изтъкна, че вулканът започнал да пуши още на 15 септември. Но изглежда духовете били успокоени и от уверенията направени няколко часа преди изригването на вулкана от американски и от японски специалисти, наблюдаващи действието на Невадо дел Руис, че от него „не се очаква нищо лошо“.

Превантивните мерки за избягване на подобни трагедии са много скъпи, но те вече са въведени в редица страни, където има вулканична дейност. В Япония дори се стигна до изместване на някои селища около вулкани.

Специалистите не изключват възможността изригването на Невадо дел Руис да се отрази на дейността на други вулкани, които принадлежат към същата система: Толима, Киндио, Парамильо де Санта Роса и Санта Изабел.

Според Висенте Арана изригването на Невадо де Руис е нормално явление, дори след като 140 години вулканът не е бил активен.

***

Мексико, 17 ноември 1985 г. /БТА/ Вулканът Невадо дел Руис в Колумбия отново изригнал на два пъти вчера, съобщават осведомителните агенции. При първото му изригване в средата на седмицата загинаха около 22 000 души от потоците кал и камъни, залели близките селища. Министърът на съобщенията на Колумбия Ноеми Санин предупредил населението по радиото да напусне застрашените райони.

***

Последиците от изригването на Невадо дел Руис

Богота, 17 ноември 1985 г. /БТА/ Спасителните отряди продължават да изравят полуживи хора от залетия от кален поток град Армеро в Колумбия, съобщават информационните агенции.

Според официални данни броят на загиналите и изчезналите при изригването на вулкана Невадо дел Руис е 22 340 души. Близо 8 хиляди от жертвите са деца. Досега от дебелия близо 5 метра кален слой са изровени телата едва на 800 души. Данните за броя на жителите на Армеро са непълни, така че е трудно да се прецени дали официалните цифри за жертвите са реални. Според оцелели жители на града в момента на изригването в Армеро са живеели над 30 хиляди души, а досега са регистрирани живи само 5 хиляди.

Вчера и днес Невадо дел Руис отново напомни за себе си. Въпреки съобщенията на вулканолозите, че не очакват нови изригвания и опасност от свличане на нови кални маси или потоци лава, населението на градчетата и селата около вулкана започнали да се евакуират. Това създало допълнителни трудности за спасителните отряди.

Агенция Франс прес съобщава, че колумбийското правителство обсъжда план за обявяване на извънредно икономическо положение в страната. Според конституцията тази мярка би позволила да се отпускат средства за подпомагане на пострадалите, без да се иска одобрението на Парламента.

Въздушното пространство на Колумбия е обявено за открито за всички самолети, които пренасят медикаменти, храна и други вещи от първа необходимост за населението от пострадалите райони.

С правителствен указ бе обявено, че град Армеро ще стане гробище. По настояване на медицински експерти намерените в дълбоката кал трупове ще бъдат изгорени, за да се предотвратят епидемии.

Статистиката на природното бедствие е отчайваща, посочват редица очевидци, лекари и участници в спасителните операции. Ранените са повече от 3000 хиляди. Над 50 000 хиляди души са останали без покрив. Водните запаси в засегнатите райони практически са изчерпани. Природното бедствие промени съдбата на близо 270 хиляди души. Унищожени са 50 хиляди хектара обработваеми земи. Засега никой не се е опитвал да изчисли общия размер на материалните щети.

***

Богота, 18 ноември 1985 г. /БТА/ Колумбийското правителство ще продължи спасителните работи в районите, пострадали от изригването на вулкана Невадо дел Руис. Общо в спасителните работи участват около 20 000 души, включително и 1300 медицински работници. Според последните официални данни жертвите са 25 000 души, а материалните щети се оценяват на около 300 милиона долара. Според учените продължава да съществува опасност от нови изригвания на вулкана. Прибори, намиращи се на хеликоптери в района над вулкана, регистрират земни трусове с магнитуд около 2 по скалата на Рихтер.

***

Богота, 20 ноември 1985 г. /БТА/ Правителството на Колумбия обяви тридневен национален траур във връзка с трагедията в департамента Толима, причинена от изригването на вулкана Невадо дел Руис. Според официални данни, публикувани в Богота, повече от 21 000 души са загинали или изчезнали. Над 20 000 хектара земя край вулкана са покрити с лава, вода и пепел. За да не се допусне избухването на епидемии правителството обяви за зона на строг санитарен контрол районите, пострадали от стихията, където спасителните работи продължават.

***

Ще се повтори ли трагедията?

Богота, 23 ноември 1985 г. /БТА/ В района на два от застиналите вулкани в провинция Нарино се чувстват слаби земни трусове, което означава, че съществува опасност от изригване, заяви в интервю по радиото губернаторът на провинцията Мерседес Апрайес.

Тя поиска от правителството в Богота спешно да изпрати екип от сеизмолози, които да изследват кратерите на вулканите. Редица колумбийски и чуждестранни учени споделят мнението, че изригването на Невадо дел Руис, станало причина за смъртта на близо 26 000 души, може да бъде последвано от възобновяването на подобни процеси по цялата вулканична верига по склоновете

на Андите, дълга около 650 км.

През следващите дни колумбийските власти са решили да изолират напълно от останалата част на страната района на град Армеро, засегнат най-силно от изригването на вулкана Невадо дел Руис и да започнат дезинфекция на територията. Причината за това решение е опасността от избухването на епидемии.

Според ръководителя на спасителните работи генерал Рафаел Наваро продължаването на спасителните операции е безсмислено, тъй като едва ли са останали още живи сред жертвите на бедствието.

***

Богота, 25 ноември 1985 г. /БТА/ Колумбийският президент Белисарио Бетанкур обяви, че въвежда 35-дневно, извънредно положение с цел възстановяване на щетите от изригването на вулкана Невадо дел Руис. За тази цел бил създаден специален фонд.

След инцидента град Армеро остава абсолютно разрушен, оцелелите са преселени в други градове. Градът опустява и никога не е възстановен. Той се превръща в символ и със своите руини припомня, колко е важно да бъдеш подготвен, когато те застрашава природно бедствие. Градът мемориал, се посещава от туристи, историци, учени и от жителите на града, които годишно отдават почит на загиналите. 

/ДС/

news.modal.header

news.modal.text

Към 09:42 на 07.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация