site.btaАФП: В Литва германската армия се разгръща пред руската заплаха


За Германия, която иска да се сдобие с най-могъщата армия в Европа, събитието, което ще се случи по-късно днес е една конкретна и символична стъпка – една от германските блиндирани бригади от днес „застъпва на пост“ в Литва, за да укрепи Източния фланг на НАТО пред руската заплаха.
Германският канцлер Фридрих Мерц и германският министър на отбраната Борис Писториус отиват по този повод в бившата съветска република, която от 1991 г. е независима страна.
За първи път в следвоенния период германската армия изпраща пълна бригада за постоянно в чужбина.
Във Вилнюс двамата германски представители ще участват в 12 ч. по Гринуич (15 ч. българско време) в тържествения прием на 45-ата блиндирана бригада или „Бригада Литва“, представена в началото на април и наброяваща понастоящем 400 военнослужещи. Договорът за разполагането на тази бригада беше подписан през 2023 г. и нейните редици ще набъбнат, за да наброява тя в средата на 2026 г. около 2000 души, а после и 5000 души, в това число и 200 цивилни до 2027 г.
Бързо сформиран след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. този емблематичен проект на германското правителство е индикатор за превъоръжаването на страната. „Целта е да се гарантира сигурността на Източния флаг на НАТО срещу нарастващата заплаха, която представлява Русия“, казват представители на Берлин.
Фактът, че това се случва на границата с Русия – Литва граничи с ексклава Калининград – в една част от Европа, която беше сцена на нацистки издевателства - е пропит със силна символика.
Дълбоко пацифистки настроена след края на Втората световна война Германия дълго време недофинансираше отбраната си, като разчиташе на американското могъщество в лоното на НАТО.
След първо значително увеличаване на бюджета за отбраната по времето, когато Олаф Шолц беше канцлер на Германия, приемникът на Шолц на канцлерския пост – Фридрих Мерц стигна още по-далеч, като реши да премахне тавана на дълга за военните разходи.
Той каза, че иска по този начин да даде на Германия най-могъщата конвенционална армия в Европа, въпреки че Бундесверът, който се надява до 2031 г. да наброява 203 000 военнослужещи, има трудности при набиране на нови попълнения в армейските редици.
С тази цел германското правителство има намерение да подкрепи идеята за отделяне на 5 процента от БВП на година за отбрана и сигурност, която се дискутира сега в НАТО и която иска и Доналд Тръмп.
Според Борис Писториус, дялът на разходите за отбрана от германския БВП (2,1 процента за миналата година) трябва да нарасне с 0,2 процентни пункта на година за период от пет до седем години, като така може да бъдат достигнати 3,5 процента от БВП на година през 2032 г. Към това се добавят и 1,5 процента от БВП, посветени на по-големи разходи за сигурността, като инфраструктурни проекти.
С тази бригада в Литва Германия заявява желание да допринесе за разубеждаването по външната граница на НАТО, заяви през януари германският министър на отбраната Борис Писториус.
Членове на НАТО от 2004 г. Литва и другите две балтийски страни – Латвия и Естония – се опасяват въпреки този статут, че ще бъдат следващите мишени на Владимир Путин.
Според седмичника „Шпигел“ в началото на май руски шпионски самолет е бил забелязан над въздушното пространство на съседен Беларус по време на военни учения на НАТО, в които участвали и германските сили. Няколко дни по-рано друго учение в Литва, в което участвали и германски хеликоптери, е било шпионирано с помощта на дрон.
45-ата блиндирана бригада е в полезрението на руските разузнавателни служби, написа „Шпигел“, базирайки се на предупреждение на германския контрашпионаж.
По-рано днес Естония припомни за наскорошно навлизане на руски изтребител в естонското въздушно пространство.
Подобни информации се умножиха през последните няколко месеца в региона на Балтийско море, където се разиграва голяма част от хибридната война, за която западните страни казват, че Русия води срещу техните интереси.
През март Полша и трите балтийски републики предприеха нова стъпка към изтегляне от международна конвенция, забраняваща противопехотните мини, като споменаха нуждата от укрепване на тяхната отбрана пред руската заплаха.
Биейки тревога пред намесите на Москва в Германия и в Европа, германските тайни служби неотдавна казаха, че Русия ще бъде вероятно в състояние да предприеме атака срещу НАТО до края на настоящото десетилетие. (БТА)
Превод от френски: Габриела Големанска
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина