site.bta "Чат Джи Пи Ти" внася смут в плановете на ЕС за регламентиране на изкуствения интелект


Новата система за разговори по интернет "Чат Джи Пи Ти" (ChatGPT) не само преобръща представите на хората за изкуствения интелект, но предлага на ЕС предизвикателството да регламентира технологии в разгара на революционното им развитие чрез продължителните процедури на общността.
ЕС разработва от години проект за регламентиране на изкуствения интелект (ИИ), който ще е първата законодателна рамка за този сектор в света. Целта е Старият континент да излезе начело в надпреварата за иновации, а същевременно да се гарантират сигурността и правата на потребителите.
Европейската комисия представи проект през април 2021 г. Евродепутатите се надяват да гласуват становище по текста в края на март, проправяйки пътя към преговори с 27-е страни членки, което изглежда ще отнеме още месеци.
Европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон обясни, че трите институции на ЕС вече работят съвместно, за да направят "още по-ясни правилата", засягащи технологии от рода на "Чат Джи Пи Ти".
Вестниците пишат в заглавия с едри букви за този генератор на писмени текстове, създаден от калифорнийската компания "ОупънЕйАй" и представен през ноември. Той може за няколко секунди да отговаря ясно и на различни езици, щом му поставят сложни въпроси, да пише сонети или да редактира научни статии.
Създателите му твърдят, че последната версия – "Джи Пи Ти-4", е успяла дори да положи изпит за адвокат.
Тази мощ крие и опасности. Докато преподавателите се страхуват, че учениците ще я използват за измами, управленците се опасяват най-вече от новите потенциални възможности за дезинформация.
"Идентифициране на новите рискове"
"Както показва "Чат Джи Пи Ти", базираните на ИИ решения могат да предложат големи възможности на бизнеса и гражданите, но могат да създават и рискове. Затова имаме нужда от солидна нормативна база", заяви Тиери Бретон.
"Чат Джи Пи Ти" е само един пример за капацитета на т. нар. изкуствен интелект за общо ползване, сиреч способен да изпълняват твърде разнообразни задачи – към него спадат генеративните ИИ, които могат да създават оригинално съдържание във вид на образи и текст, използвайки големи количества налични данни.
"Предлагаме комплекс от правила, регламентиращи ИИ за общо ползване", посочи пред АФП евродепутатът Драгош Тудораче, съдокладчик по текста.
Заедно с другия съдокладчик Брандо Бенифеи той представи миналата седмица документ с предложения за норми, засягащи изкуствения интелект за общо ползване, който не е включен в първоначалния проект на Комисията.
Експерти отправиха предупреждения за рискове, свързани със системите от рода на "Чат Джи Пи Ти", като информираха служителите на ЕС от самото стартиране на инициативата за регламентация.
"Тогава препоръчахме да се въведе регламент и за системите въз основа на ИИ с широк спектър възможности за употреба", заяви Крис Шришак, който отговаря за технологиите в Ирландския съвет за граждански свободи. Той подчерта, че е не по-маловажно да се идентифицират рисковете, свързани с въвеждането на системи за генеративен изкуствен интелект.
Според експерта ефективността на новия регламент ще зависи от крайния текст, но проектът "представлява добра база и съдържа механизми за идентифициране на новите рискове".
Основният проблем обаче, ще са възможностите за прилагане на закона, изтъкна той и добави, че Европейският парламент се старае да засили този аспект. "Регламентът е само къс хартия, ако не се прилага", заяви Шришак пред АФП.
Миналата седмица шефът на "ОупънЕйАй" Сам Олтман предложи "водещите правителства в света" и "ползващите се с доверие международни институции" да се обединят и да разработят правилник, уточняващ какво има право да върши дадена система и какво – не.
Журналистка от АФП потърси мнението на "Чат Джи Пи Ти" по какъв начин Брюксел трябва да регламентира ИИ.
Генераторът на съдържание посочи, че "ЕС би могъл да избере подход на постепенно регламентиране, опирайки се върху етични принципи на управление, норми за сертифициране и оценка, подходящо наблюдение и международно сътрудничество". (БТА/Андрей Шарков)
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text