site.btaВ Деня на поезията Теодора Тотева представи стихосбирката си „На сантиметър от чудото”


На 21 март, когато се отбелязва Световният ден на поезията, Теодора Тотева представи пред публика своята трета стихосбирка - „На сантиметър от чудото” (изд. „Жанет 45”). Събитието се състоя в столичната галерия „Кредо бонум“. В премиерата участие взе писателят и поет Георги Господинов, под чиято редакция излиза стихосбирката.
„Един от любимите ми поети Лорънс Ферлингети казва, че поезията е интимна самота, която става публично достояние. И аз така го усещам тази вечер, но бих се радвала за всички да бъде празник, да ви бъде приятно и да се чувствате у дома си”. С тези думи Теодора Тотева се обърна към изпълнената с публика зала в началото на премиерата.
„Аз всъщност наистина вярвам в чудото и за мен поезията е един безкраен празник. Това няма да се уморя да го повтарям. Всъщност заглавието „На сантиметър от чудото” се роди от факта, че когато ми се случват лоши неща, а те се случват, като понякога са необратимо лоши и страшни, винаги има нещо, което ме спасява, винаги има нещо, което е на сантиметър от мен”, каза Тотева. Тя благодари на Георги Господинов за работата по стихосбирката и подчерта, че без него тази книга нямаше да съществува.
На въпроса коя е била поезията, писана от други автори, която я довежда до създаването на третата й стихосбирка, Теодора Тотева посочи, че това е „тихата, красивата поезия”. „Поезия, която ни разкрива повече за самите нас, но по един много деликатен начин. Защото аз знам, че ние сме много крехки и фини. Поезия, която ни закрепва в ежедневното и вътре в нея стои чудото”, каза авторката. Тя припомни мисъл на полската поетеса Вислава Шимборска, казана в речта за Нобеловата й награда за литература. „Шимборска казва: „Работата на поета е безнадеждно нефотогенична”. Тоест ти виждаш как един човек стои на диван или стол и пише нещо, написва 2-3 стиха, после ги задрасква, след което пак се сеща нещо, продължава и ги дописва. Това е една ужасно скучна работа, ако я погледнеш отстрани. И не изглежда добре, тя изглежда ужасно нефотогенична. Но Шимборска добавя, че поетите винаги ще имат много работа”, каза Теодора Тотева. Тя допълни, че харесва такава поезия, която е изградена от работа. „Но тази работа се състои да погледнеш дълбоко в човека, да прозреш неговата същност и да извадиш от нея тази красота, която той съдържа”, посочи още тя.
По думите на Георги Господинов, стихосбирката е дошла със заглавието си от самото начало. Той разказа, че когато за пореден път прочита книгата преди премиерата й, си записва мисъл, която го е споходила. „Записах си, че чудото е възможно само на сантиметри от чудото. Само на сантиметри от него... То диша само тогава, когато има една такава здравословна дистанция между нас и него”, каза писателят. „Неслучайно тази книга се казва „На сантиметър от чудото” и някак си си мисля, че всички вие, както и аз, си мислим, без това да е оказано някъде, че става дума за сантиметър преди чудото, не за сантиметър след него... Тази книга е на сантиметър преди чудото и там всъщност е нейното истинско място”, допълни Господинов.
Той посочи, че първото, което остава като впечатление, е, че в поезията на Теодора Тотева светът все още разговаря. „Там всички пейзажи, животни, насекоми, всички хора, които са си отишли, разговарят помежду си”, каза Господинов. По думите му, другото, което много му харесва в нея, е, че „тази поезия е много крехка и деликатна”. Като трета характеристика писателят посочи, че в стиховете на Тотева „остава радост, остава светлина”. „Ние живеем, ясно е, в кошмарни времена. Всички ние, аз самият също, съм от страната на тъгата... Докато поезията на Теодора Тотева върви, каквото и да се случва, каквото и да говори - и за раздяла, и за хора, които са си отишли - някак си остава от светлата страна”, допълни Георги Господинов.
Според него другото, което може да се види в поезията на Теодора Тотева, е събирането на възвишено и всекидневно. „Тук любовта може да бъде сравнена с теле… И това е много естествено, много възвишено и всекидневно в същото време”, каза Господинов. „Последното изречение на тази книга е: „Приветствай чудото”. То е от стихотворението „Инструкции за нетрайни и вечни неща”. Точно нетрайното и вечното, крехкото, деликатното и онова, което всеки момент ще си отиде, но още е тук, още можем да го поливаме, да го гледаме, е това, което виждаме в поезията на Теодора Тотева”, посочи писателят.
„В онова, което ни залива в поетичния поток, има много бит. В най-доброто от него битът преминава в усещане за битийност”, каза поетът Валентин Дишев, който е редактор на „Преди тишината” - втората поетична книга на Теодора Тотева. „Поезията на Теди е един удивителен феномен поради една основна причина - в поезията на Теди бит няма. И в същото време няма лековата поетичност”, посочи Дишев. „Тази светла поезия успява по някакъв начин да внушава усещането за свят, без в нея да присъства битовото, всекидневното в някакъв смисъл, в неговата всекидневност”, допълни още той.
Христо Мухтанов, поканен от Георги Господинов като представител на по-младото поколение поети да сподели мнението си за стихосбирката „На сантиметър от чудото”, каза, че в поезията на Теодора Тотева изглежда така, сякаш тя „винаги вижда чудото”, дори в най-обикновени неща – като сгъването на прането. „Това чудо не е непременно радост. То е смесица от всички онези чувства, които понякога не можем да назовем. То има включително една носталгия. Носталгия по близък човек, който може и да си е отишъл, но любовта винаги остава”, посочи Мухтанов.
В рамките на събитието актьорите Преслав Търпанов, Лора Тенчева, Стефани Андонова и Андрей Стоименов, под режисурата на Бояна Топчийска, представиха по нетрадиционен начин стихове от книгата на Теодора Тотева, редувайки светлина и мрак в залата на галерия „Кредо бонум“. По дизайн на Димана Станчева в залата бе разположен и измервателен метър, който пресъздаваше визията на корицата на стихосбирката, а Теодора Тотева подканяше гостите да измерят ръста си и да видят „колко голямо чудо са”. За присъстващите тя бе подготвила и книгоразделители, както и стикери с част от нейната поезия.
Теодора Тотева е родена през 1992 г. Завършва „Журналистика” в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което следва магистратура „Журналистика, продуцентство и финанси” във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Работила е като телевизионен сценарист в различни продукции, както и като репортер в сп. „Черно и бяло”, в. „24 часа” и „Сега“.
Дебютната ú стихосбирка „Голи стихове“ излиза през 2014 г. (изд. „Сиела“) с редактор Калин Терзийски. Втората ú стихосбирка „Преди тишината“ е издадена през 2018 г. (изд. „Scribens“) и неин редактор е Валентин Дишев. „Преди тишината“ е удостоена с национална награда за поезия „Георги Черняков“ и е отличена с грамота „Владимир Башев“.
Теодора Тотева е съосновател на сайта за съвременна българска литература Bookwar.bg.
Тя е един от авторите, които през 2013 г., заедно с Калин Терзийски, създават литературния клуб „Благодатния четвъртък“ към Столична библиотека. През 2018 г. Теодора и група млади поети създават „Хралупата“ - място за срещи и представяния на книги в София.
Тотева представя поезията си по нестандартен начин, включително в колаборации с актьори или като поетични пърформанси с художници на различни фестивали.
Стихотворения на Теодора Тотева са включвани в български и международни сборници и са превеждани на английски, испански, арабски, италиански и португалски език.
/АКМ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text