site.btaАУБ: Национална платформа за младежка заетост и фокус върху млади хора в неравностойно положение


50 младежи от 20 града търсят решение на проблема с младежката заетост в България по време на пилотна гражданска асамблея
На 15 юли 2025 г. в Интер Експо Център се проведе първата Младежка гражданска асамблея в България – част от проекта You(TH) Participate: Иновативно гражданско участие чрез съвещателна демокрация.
Инициативата на Центъра за информация, демокрация и гражданство (CIDC) към Американския университет в България събра 50 младежи от 20 града от всички крайчета на страната в еднодневен структуриран и равнопоставен дебат по темата: „Как можем да създадем повече и по-добри възможности за младежка заетост в България и каква роля има предприемачеството в този процес?“
Целта на еднодневния дебат е гласът на младото поколение да бъде чут - и да достигне до бюрата и вниманието на хората, определящи младежките политики в България, под формата на документ с официални препоръки, които споделяме по-долу.
Отзивите на младите участници в асамблеята бяха пълни с конструктивна енергия и желание за действие. Атанас Латев, представител на Пловдивския ученически парламент и участник в асамблеята, сподели: „Вярвам, че диалогът е начинът, по който можем да променим средата, в която живеем. Трябва да се стремим да гарантираме правата на младите хора и гражданите, както и да направим така, че нашите желания и предложения да бъдат чути от тези, които вземат решения.“
Антония Мазурска, студентка трета година в АУБ и участник в асaмблеята, видя сред колегите си: „много амбицирани хора, готови да развиват собствени стартъпи и лидерски умения, така че съм много оптимистична за решенията, които ще вземем.“ А Елена Захариева (завършила АУБ през 2025 г.), която бе и част от организационния екип като младежки посланик на демокрацията, допълни: „Според мен, този проект е много значим и може да доведе до реална промяна както за младите хора, така и за България като цяло – нещо, което може да остави следа и да има много положително въздействие в дългосрочен план.“
Основните препоръки, до които стигнаха младежките делегати по време на асамблеята, са:
- Създаване на национална платформа и мрежа за млади хора (15–22 г.), които нямат професионален опит, със синхронизация между бюрата по труда и младежките центрове.
- Данъчно и осигурително облекчение за млади хора до 25 г.
- Интеграция на младежи със СОП чрез предоставяне на квалификация и стажове.
- Създаване на допълнителни квоти в университетите за младежи от центрове за настаняване от семеен тип (около 8000 души).
Най-разгорещен дебат по време на събитието разпали темата за създаване на координирана система за стажове в образователната сфера чрез сътрудничество между МОН, университети и училища. Интересен аспект беше различието в гледните точки на младежите от големите населени места спрямо жителите на малките градове, което очерта не само териториални неравенства, но и различни приоритети в очакванията от публичните институции. Младежите от големите градове изказаха притеснения към предложението за нова система за стажове, свързани с това, че вече съществува инфраструктура за информиране чрез кариерни центрове и университетски сайтове – което поставя под въпрос нуждата от нов канал. Младежите от по-малки населени места обаче споделиха, че често дори не разбират откъде да започнат търсенето, което според тях оправдава нуждата от централизирана и по-видима система.
Директорът на проекта You(TH) Participate Юлий Юлиев разказва впечатленията си от деня на асамблеята: „Беше ми любопитно да видя как нещо подобно ще бъде възприето от младите хора в България, а също така бях развълнуван от резултатите. Смятам, че даването на пример е изключително важно, защото така и други хора, и други институции могат да последват инициативата. Това е добър инструмент за всяка демокрация – да покаже какво мисли обикновеният гражданин и как подхожда към въпросите, които го засягат. Вярвам, че това ще даде тласък на още инициативи.“
В рамките на подготовката към асамблеята младежките делегати също така преминаха през обучителни модули, срещаха се с експерти и участваха в съвещателен процес, вдъхновен от модела на граждански събрания, прилаган успешно в редица демократични общества.
Президентът на АУБ Д-р Марги Енсайн отправи видео поздрав към участниците:
„Това е наистина исторически момент – първото по рода си събитие в България, което отразява ценностите ни в АУБ и ценността на висшето образование да обединява хората, да ги насърчава да мислят критично по важни въпроси – както за вас, студентите, така и за страната. То дава възможност да се разглеждат темите от различни гледни точки и да се изграждат активни граждани. Това е исторически момент не само за вас, но и за АУБ и за България.“
На асамблеята присъстваха представители на държавни институции, академичната общност, бизнеса и гражданския сектор, които се ангажираха да бъдат усилвател за гласа на младежите и да съдействат за превръщането на техните идеи в реални политики и инициативи. Сред гост-говорителите бяха Деян Василев – изпълнителен директор на Moitepari.bg и Creditland, както и Недялко Дервенков – изпълнителен директор на BESCO.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова се обърна към участниците с уверение, че институциите са отворени към препоръките им: „Днес съм тук с вас, за да ви чуя. Искам да чуя какво имате да кажете на хора като мен, които работят в Министерството на труда и социалната политика. Пред себе си виждам поне десет бъдещи оглавяващи и собственици на фирми, които ще променят бъдещето на света. Вярвам, че вие сте носителите на иновациите, вярвам, че вие сте нашите учители – и сега е моментът, в който започвам да ви слушам.“
Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов се ангажира да разгледа препоръките на младежките делегати с оглед бъдещото им приложение. Той изрази своята признателност към Американския университет в България и Центъра за информация, демокрация и гражданство за инициативата да организират първата младежка асамблея в страната и сподели, че с интерес очаква да чуе предложенията на участниците и ще се стреми да ги имплементира.
***
Гражданските асамблеи са доказан инструмент за демократично участие, използван в над 40 държави и признат от ОИСР с над 700 реализирани примера от 1979 г. насам. Вдъхновени от традиции като атинската демокрация и италианските републики, те събират граждани, избрани на случаен принцип, за да обсъждат важни обществени въпроси. За първи път в България организираме младежка гражданска асамблея, в която 50 млади българи се събират, за да обсъдят един от най-острите проблеми на страната: младежката безработица. Това е иновация в българския демократичен живот – процес, който дава възможност на младежите не само да бъдат чути, но и да формулират реални решения, които отразяват пълната картина на младото поколение в страната.
В обществените дебати често чуваме гласа на активни, образовани и вече овластени млади хора – най-често студенти от големите градове. Но те представляват само 40% от българската младеж. В първата по рода си младежка гражданска асамблея в България събираме група млади участници от цялата страна, като ключът е разнообразието – от различни региони, етноси, социални групи и образователни нива, подбрани на случаен, но статистически представителен принцип. Представителността на групата е едно от най-важните правила на гражданските асамблеи. Това не просто дава равен достъп до участие – то обогатява качеството на самия дебат. Когато срещнеш реалните гласове на младежи от малки населени места, безработни, професионално ангажирани, с опит или без, дискусията се променя. Тя става по-цялостна, по-практична и по-истинска. А резултатите – по-легитимни и приложими за всички.
Проектът се реализира от Центъра за информация, демокрация и гражданство (CIDC) към Американския университет в България (АУБ) в партньорство с Младежкия съвет към Американското посолство в България.
You(TH) Participate цели да насърчи активното гражданско участие сред младите хора и да укрепи връзката между младежта и институциите – чрез реален диалог, съвместно търсене на решения и споделена отговорност за бъдещето на страната.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина