site.btaПозиция на Координационния съвет на КНСБ относно противоправни действия на органите на реда при синдикалния протест на 14 юли 2025 г. на автомагистрала „Тракия“


На 14 юли 2025 г. КНСБ организира законен синдикален протест на работниците и служителите в държавните горски и ловни стопанства, който се проведе на автомагистрала „Тракия“. Протестът беше с мирен характер, организиран в съответствие със законовите изисквания на националното право и правото на ЕС и международно утвърдените принципи за изразяване по публична позиция чрез колективно действие.
Вместо да получи адекватна институционална подкрепа, съответстваща на държава член на ЕС, организираният от КНСБ протест беше посрещнат с враждебно прекомерно полицейско присъствие, забрана за достъп до мястото на събитието, упражняване на психическо и физическо насилие върху участниците и – особено тревожно – задържане на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов, изпълняващ функциите си по организацията и логистиката на мероприятието. Той беше отведен в полицейски участък, където беше държан с белезници в продължение на три часа. Вицепрезидентът е със сини и натъртвания по тялото вследствие на грубата физическа намеса на полицията. Това е констатирано и в заключение на съдебен лекар.
Тези действия представляват противоправно превишаване на правомощията от страна на органите на реда и създават сериозни съмнения за злоупотреба с власт и целенасочено възпрепятстване на легитимна синдикална дейност. Задържането и поставянето на белезници на синдикален представител в хода на изпълнение на конституционно и законово гарантираните му права и служебни задължения е форма на неправомерен институционален натиск и опит за сплашване на цялата синдикална общност.
Това е полицейски произвол, който нарушава редица международни и национални правни актове, сред които:
1. Всеобща декларация за правата на човека на ООН;
2. Международен пакт за икономическите, социалните и културните права;
3. Международен пакт за гражданските и политическите права, (ратифицирани от република България през 1970 г., в сила за страната от 1976 г.);
4. Конвенция № 87 за синдикалната свобода и закрилата на правото на синдикално организиране, 1948 г.;
5. Конвенция № 98 за правото на организиране и на колективно договаряне, 1949 г.;
6. Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи;
7. Харта на основните права на Европейския съюз;
8. Конституция на Република България - преамбюл, 43, 44 и чл.49, ал.1 и чл. 50 КРБ ;
9. Наказателен кодекс - чл.174б;
10. Кодекс на труда - чл. 4, ал.2;
11. Закон за събранията, митингите и манифестациите;
КНСБ ЗАЯВЯВА СЛЕДНОТО:
1. Действията на органите на реда представляват политически и институционален натиск над синдикалната дейност. Арестуването на синдикален лидер в изпълнение на задълженията му е форма на репресия, която не може да бъде оправдана с аргументи за „обществен ред“. Това не е инцидент – това е атака срещу най-голямата национално представителна организация на работниците и служителите в България.
2. Репресиите подкопават доверието в институциите и демотивират работещите да бъдат част от синдикалното движение. Ако дори вицепрезидент на национално представителна организация е беззащитен пред произвола, какво остава за обикновения работник или служител? Това разрушава усещането за колективна защита и обезсмисля понятието „представителство“.
3. Свободата на сдружаване и правото на протест са неотменими демократични права. Те не са въпрос на тълкуване или административна преценка, а основа на всяка правова и социална държава. Репресивни действия срещу синдикални протестни прояви ги поставят под заплаха.
КНСБ настоява министър-председателят на Република България публично да защити правата на работниците и синдикалното представителство. Задържането на синдикален лидер по време на протест е недопустимо и изисква ясна политическа реакция. Очакваме премиерът категорично да осъди противоправните действия на органите на реда и да поеме ясен ангажимент от името на правителството за предприемане на конкретни мерки за защита и гарантиране на правото на сдружаване, правото на колективно трудово договаряне, правото на стачка и протест. Това включва и незабавното транспониране в българското законодателство на Директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното договаряне – процес, който България все още не е реализирала.
Настояваме Прокуратурата на Република България да извърши пълна и обективна проверка на действията на органите на реда по време на синдикалния протест от 14 юли 2025 г., включително на основанията за задържането на вицепрезидента на КНСБ. Очакваме в рамките на правомощията си Прокуратурата да установи дали са извършени престъпления от общ характер от страна на органите на реда към участниците в протестните действия и да предприеме съответните действия по съответния законов ред.
КНСБ ще призове Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) незабавно да реагират и да окажат ясна институционална подкрепа. Не става въпрос само за задържането на един синдикален лидер – става въпрос за сериозно нарушение на основни човешки права, включително правото на синдикално сдружаване и правото на колективни действия като протест и стачка, които са признати в международното трудово право и гарантирани от ООН и Международната организация на труда (МОТ), включително чрез Конвенция №87, която имплицитно обхваща и правото на стачка и протест.
С оглед на установените нарушения на основни национални и международни правни норми КНСБ ще сезира и съответните национални и международни институции и организации, включително:
1. Компетентният български съд и прокуратура;
2. Председателят на Европейската комисия и Комисарят по правосъдие и вътрешни работи – заради нарушаване на правата, гарантирани от правото на Европейския съюз и отклонение от ангажиментите на България като държава членка;
3. Председателят на Европейския комитет по социални права към Съвета на Европа – поради неспазване на стандартите, заложени в Европейската социална харта;
4. Международната организация на труда (МОТ) – във връзка с нарушения на Конвенция № 87 и Конвенция № 98, свързани със свободата на сдружаване, синдикална дейност и колективно договаряне.
Ние, лидерите на КНСБ, представляващи 300 000 работници и служители, обединени в нашите федерации, синдикати и съюзи, заявяваме ясно и категорично, че няма да отстъпим, няма да мълчим и няма да приемем връщане към времена, в които правата на трудещите се потъпкват със сила. Ще отстояваме всяко нарушено право – без страх и без компромиси!
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина