site.btaАрхеологическият резерват "Абритус" в Разград е магнит за любителите на древността

BOBSTH 09:40:01 18-05-2020
AM0939BO.001
Разград - музей - директор

Археологическият резерват "Абритус" в Разград
е магнит за любителите
на древността


Разград, 18 май /Садет Кърова, БТА/
Археологическият резерват "Абритус" в Разград е магнит за любителите на древността, каза в интервю за БТА директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова. Тя обясни, че през последните години все повече българи и чужденци посещават археологическия комплекс.
Статистиката сочи, че през миналата година Абритус и експозициите на музея са били разгледани от повече от 30 800 души от всички краища на страната и от чужбина.
Според директора на музея това са обаче строго отчетени посетители, като през годината резерватът е бил посещаван и от много граждани, дошли просто за да се поразходят, да разгледат откритите експозиции и археологически обекти, да се качат на кулата, за да гледат обекта и околността.
Регионалният исторически музей в Разград работи по нов иновативен проект, чрез който ще се даде възможност за виртуална разходка из античния град "Абритус" и онлайн разглеждане на забележителностите и основните експозиции. Проектът се осъществява с подкрепата на общината и с реализацията му културната институция ще се нареди до редицата музеи в страната и по света, които достигат до своите посетители благодарение на съвременните технологии, отбеляза Тодорова. Тя посочи, че се подготвя и новият сайт на музея, като обновената страница ще бъде с привлекателна визия и разнообразно съдържание.
Предвиждаме да отворим за посещения при спазване на противоепидимичните мерки закритата експозиция в музея. Все още нямаме готовност за посрещане на посетители в Интерактивния музей, където продължават ремонтните дейности.
Затворен до втората половина на юни ще остане и Етнографският музей, каза още директорът на Регионалния исторически музей в Разград.
Тодорова поясни, че заради противоепидемичните мерки, тази година няма да се състои и Нощта на музеите, навръх Международния ден на музеите - 18 май. По традиция разградският културен институт съвместно с община Разград участват в инициативата от години. Тодорова се надява планираните за този ден инициативи да се случат през юни като част от фестивала "Белите нощи на Разград".
Коронавирусът ни ощети, но и ни "помогна". Вратите на музейните обекти останаха затворени за посетители, но успяхме поне да наблегнем на работата по подобряване състоянието на материалната база, коментира директорът на културната институция.
По думите й музеят в Разград и тази година ще кандидатства пред Министерството на културата за отпускане на средства за археологически разкопки.
След нормализиране на обстановката Таня Тодорова се надява древният античен град "Абритус" и музейните обекти отново да станат предпочитана дестинация за туристите.

Следва цялото интервю:

Въпрос: Г-жо Тодорова, заради противоепидемичните мерки тази година традиционната нощ на музеите, навръх Международния ден на музеите - 18 май, няма да се проведе. С какви прояви Регионалният исторически музей в Разград планираше да отбележи инициативата?
Отговор: За отбелязването на 18 май - Международния ден на музеите, Регионалният исторически музей и община Разград бяха подготвили богата на културни събития програма.
Освен традиционните отворени врати в музея, планирахме представяне на две изложби. Жителите и гостите на града щяха да имат възможността да видят най-новите археологически открития от миналия археологически сезон. В къщата-музей "Анание Явашов" трябваше да бъде подредена временна експозиция, посветена на родоначалника на музейното дело Анание Явашов, по-случай 165-та годишнина от неговото рождение. За съжаление, ситуацията в страната осуети и видоизмени нашите планове. Проблем е, че не навсякъде можем да осигурим непресичане на човешките потоци.
Идеята ни е експозициите да бъдат представени в рамките на фестивала "Белите нощи на Разград". Двудневните празници, организирани от общината, съвместно с културните институти в града, по традиция са на Еньовден. Тогава до късно през нощта музеите и галерията в града предлагат на своите гости богат и разнообразен културен репертоар, включващ спектакли, възстановки и концерти.

Въпрос: Пред какви други препятствия постави кризата с коронавируса разградската културна институция?
Отговор: Най-вече това, че се лишихме от финансови приходи за музея. От началото на април културната институция трябваше да стартира туристическия сезон в седемдневен работен ден за посещения. Планирани бяха заявка за провеждане обучения и посещения на групи, но всичко това се отложи. Но от друга страна принудителният застой ни даде възможност да използваме това време, за да огледаме състоянието на фонда, да ремонтираме и освежим туристически сгради и обекти.
В Интерактивния музей, който е носител на основния приход, са ремонтирани климатичната система и асансьора за инвалиди. Подменени са осветителните тела, плазмите с тематични филми в залите вече също функционират. Възстановени са таблата с вратичките на втория етаж, в които е "скрита" римската викторина. Подменени са пъзелите с римски мозайки, латинските надписи в началото. Сега се подменят и изгорелите проектори. Почистена и освежена е и фасадата на сградата. Нощното художествено осветление по северната крепостна стена също бе възстановено, заедно с алейното и осветлението в паркозоната на резервата. В изправност вече е и видео наблюдението. Разбира се, има още много работа по сградния фонд.
Ремонтни дейности текат и в Етнографския музей. От възстановителни дейности се нуждаят и останалите къщи-музеи. Освен това музеят трябва да отдели и усилия за фондхранилището в Осенец. Казано с усмивка, коронавирусът ни ощети, но и ни "помогна", успяхме да свършим толкова много работа.
Подготвя се и новият сайт на музея. Обновената страница ще бъде с привлекателна визия и разнообразно съдържание и чрез нея диалогът между Регионалния исторически музей и многобройните му приятели от страната и чужбина ще стане още по-постоянен и ползотворен.
Работим и по проект, чрез който ще представим онлайн нашите забележителности, дейността ни и, разбира се, ще има и виртуални разходки в Античния град "Абритус" и основните ни експозиции. С реализацията на проекта културната институция ще се нареди до редицата музеи в страната и по света, които достигат до своите посетители благодарение на съвременните информационни технологии.

Въпрос: Посрещат ли вече посетители Археологическият резерват "Абритус" и обектите на музея?
Отговор: В процес на подготовка сме да отворим за посещения при спазване на противоепидимичните мерки експозицията на закрито в археологическия резерват "Абритус".
Все още нямаме готовност да посрещаме посетители в Интерактивния музей и Етнографския музей, тъй като там още не са приключили ремонтните дейности.
Надяваме се обновяването на обектите да приключи и те да бъдат достъпни за посетители от втората половина на юни.

Въпрос: Каква беше изминалата година за Регионалния исторически музей? Колко души посетиха обектите през този период?
Отговор: Аз оглавявам музейната институция от края на януари тази година. Относно посещенията мога да се позова на справката в началото на всяка година. Тя се изготвя и подава в Министерството на културата за регистъра на музеите и статистическия институт. Според данните общият брой посетители за 2019 г. във всички музейни обекти е 30 844, от които 1500 са чуждестранни гости.
Нормативно е уредено всеки понеделник и на определени дати музейните обекти на музея да са с безплатен вход, като от тази възможност през изминалата година са се възползвали 15 838 посетители.
Археологическият резерват "Абритус" е бил посещаван и от много граждани, дошли просто за да се поразходят, да разгледат откритите експозиции и археологически обекти, да се качат на кулата, за да гледат обекта и околността.
През миналата година музейните специалисти са изнесли 109 беседи, от които 20 на чужденци. Музеят е приел три гостуващи изложби и е организирал една своя самостоятелна изложба - "Капанска сватба", представена с анимация в музея в Исперих.
Приходите на РИМ - Разград от продажба на билети през 2019 година са общо 23 456 лева, които включват и 560 лева постъпления от изнесените беседи пред туристи. Това са собствени приходи на музея и те се влагат в специфични направления и за неотложни текущи дейности. За съжаление, те са крайно недостатъчни. Затова насочваме усилията си не само към обновяване на базата, но и към разработване и поетапно прилагане на комплекс от мерки за прилагане на нови форми за привличане на повече посетители и увеличаване на собствените ни приходи.

Въпрос: Регионалният исторически музей в Разград притежава богат фонд? Колко общо са музейните единици, кои са най-ценните експонати?
Отговор: Разградчани неслучайно се гордеят с културно-историческото наследство на региона. То е изключително богато.
Основният фонд на музея, съхраняващ движимите културни ценности, съдържа повече от 60 хиляди фондови единици. Последните движими културни ценности, придобити от дарения и откупки през 2019 година са 727. Всички експонати в музея са ценни и уникални - от праисторическия период, до най-новото ни време. Сред тях, разбира се, се открояват прочутият Златен пегас, както и най-голямото, намерено в страната ни златно монетно съкровище от пети век - 835 солиди (монети). Ние притежаваме и богата колекция от тъкани и накити на етнографските групи "капанци" и "хърцои" и още редица уникати.

Въпрос: Каква е готовността за археологическото лято, ще има ли отпуснато финансиране за разкопки?
Отговор: Има отработена практика, която гарантира средства за разкопки. Подали сме заявки за финансиране пред Министерството на културата за археологически проучвания в "Абритус". Ние попадаме в първа категория - А - обект с национално значение, където минималният праг за отпускане на средства за разкопки е най-голям - до 28 000 лева. Но след това започва един не по-лек и също скъп период. Всичко открито трябва да бъде консервирано и експонирано.

Въпрос: Каква е ролята на Абритус за Разград и има ли потенциал за развитието на обекта?
Отговор: Ролята на Абритус за Разград е огромна. Археологическият резерват винаги е бил магнит за любителите на древността.
В чисто научен план той ни дава безценна информация за живота на хората, живели по нашите земи през първите векове на хилядолетието. В този кръстопът на цивилизации тук са се срещнали траки, римляни, готи, келти.
Потенциалът също е голям. Ние вече сме започнали да го реализираме, но сме все още в началото. Предстои ни още път, за да го реализираме в максимална степен. Но аз и колегите ми сме оптимисти. Убедени сме, че античният римски град "Абритус" и музейните обекти отново ще станат предпочитана дестинация за туристите.
/АМ/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 17:56 на 15.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация