site.btaМинистерството на вътрешните работи и неправителствена организация в Сърбия в спор за броя на участници в протеста на 1 май
Министерството на вътрешните работи и неправителствената организация в Сърбия "Архив на публичните събирания" обявиха различен брой участници на протеста на 1 май, който бе организиран съвместно от студенти, блокиращи факултетите, и пет синдикални организации.
Архивът на публичните събирания съобщи в социалните мрежи, че протестиращите в Белград са били 18 хиляди души.
Данните на неправителствената организация са отчетени в 14.50 ч местно време, 50 минути след официално обявения начален час на протеста в сръбската столица.
Според данни на министерството на вътрешните работи на Сърбия обаче на 1 май в Белград са протестирали три пъти по-малко - 6200 души.
"Поради различна злонамерена и неточна информация от неквалифицирани източници Министерството на вътрешните работи официално съобщава, че данни, определени чрез прецизна софтуерна технология за броене, сочат, че на днешната среща пред правителството на Сърбия на ул. „Неманина“ в 14:54 ч., когато срещата започна и когато ораторите започнаха да говорят, са присъствали 6200 участници и че това е най-големият измерен брой на днешната среща“, се казва в публикувано вчера прессъобщение на ведомството, цитирано от сръбските медии.
Снощи в коментар на протеста от Съединените американски щати, където е на посещение, сръбският президент Александър Вучич посочи още по-малък брой протестиращи в сръбската столица - 5673 души.
„Днешните събирания, тъжни събирания, показват, че времето им е отминало и сега е моментът за отговорност“, каза Вучич във Флорида, цитиран от сръбските медии и добави, че правителството е очаквало три пъти повече хора да излязат на протеста в Белград.
Вучич каза, че очакванията на сръбските власти са били в Белград да се съберат около 15 000 души, а на протеста в северния сръбски град Нови Сад да излязат около 9000.
Първомайските антиправителствени протести в столицата на Сърбия и в административния център на северната сръбска автономна област Войводина - Нови Сад, съвпаднаха с отбелязването на половин година от трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември падна козирката на жп гарата и причини смъртта на 16 души.
По този повод в цялата страна се надигна вълна от социално напрежение и още през ноември миналата година започнаха протести, организирани главно от студенти, които блокират над 60 факултети.
Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен и оскъпен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина