site.btaАА: Турция обяви създаването на институт за криптовалута, за наблюдение и развитие на сектора


В Турция бе създаден институт за борба с проблемите при обмена на криптовалути и за повишаване на доверието в сектора, предаде Анадолската агенция за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Емрах Инандж, ръководител на новия Институт за развитие, наблюдение и отчет на крипто индустрията, каза пред Анадолската агенция, че прозрачността е от решаващо значение за развитието на този сектор.
„Създадохме нашия институт и предприехме действия за развитие на индустрията и за повишаване на доверието в сектора сега, когато секторът преминава през труден период“, каза Инандж.
Според него към 2022 г. в Турция е имало над 8 милиона души, търгуващи с криптовалути.
Турция е сред първите пет страни в света по инвестиции в криптовалута, подчерта Инандж.
По думите му редица далекоизточни борси за криптовалута искат да привлекат клиенти от Турция, но липсата на регулация и пряк регулаторен орган е причина за неприятни резултати.
„Налице са обвинения за неправомерно блокирани сметки [по подозрение] за финансиране на тероризъм и пране на пари“, обясни той, признавайки някои обществени проблеми със сектора.
Инандж отбеляза, че от новия институт са готови периодично и прозрачно да споделят с всички отговорни публични институции недостатъците, които откриват при наблюдаваните отблизо фондови борси.
Той също така предупреди търгуващите с криптовалути за офшорните борси, като каза: „За да предотвратим тези незаконни практики и нередности, ще предприемем необходимите стъпки за блокиране на борси за криптовалути, дори да са регистрирани в островни държави, щом извършват незаконни транзакции, превръщат клиентите в жертва и застрашават нашите граждани и икономиката на страната."
Инандж подчерта, че всички лица и институции могат да изпращат запитвания, предложения и жалби до института чрез формуляра, публикуван на сайта cexreport.com.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text