site.btaИзложба показва кулинарни книги на повече от век в Русе


Най-голямата българска колекция от стари готварски книги бе открита тази вечер в Русенския исторически музей. Колекцията е собственост на Марин Лесев от Габрово, съобщи директорът на културния институт проф. Николай Ненов.
"Усилието, което съм положил, да събера за повече от 30 години над 8000 печатни кулинарни издания е най-ценното за мен", обясни пред БТА Лесев.
Заместник-министърът на земеделието Георги Събев каза, че изложбата показва кулинарното богатство на България.
"Тя може да помага на регионите в цялата страна да се развиват, защото в тази литература се съдържа ценна информация, рецепти на традиционни български ястия", обясни пред БТА Събев.
По думите му в световен мащаб кулинарно-виненият туризъм е с растящ темп.
"Вярвам, че тези продукти, документирани в печатно издание или домашна рецепта, могат да помогнат на регионите да се отличават един с друг и да предлагат нещо атрактивно, което да привлича посетители от близо и далеч. Изложбата се открива за първи път в Северна България", каза Събев.
Експозицията показва готварска книга от 1870 г., издадена от Петко Рачев Славейков
Според Лесев рецептите между 1921 г. и 1944 г. описват българската кухня най-сполучливо. Над 4000 рецепти от този период той успява да преиздаде във фототипни издания - както са записани в книгите преди 100 години.
Най-старата книга в колекцията на Лесев е "Готварска книга или наставления за всякакви гозби според както ги правят в Цариград и разни домашни справи", издадена от Петко Рачев Славейков през 1870 година.
Първата стара книга, с която Марин Лесев се сдобива, е "Готварница" от 1912 година. Той притежава и първия български учебник по кулинария от 1903 г., а негова авторка е Кина Касева - преподавателка в девическото училище "Мария Луиза" в София.
В експозицията в Русе са показани 150 кулинарни издания, както и рецепти, свързани с региона - например, рецепта за торта "Гараш".
"В изложбата има много неща, които не мога да покажа тук. Например, колекция рецептурници от времената на казармата, кулинарни кутии, писмени тетрадки", обясни Лесев.
Колекционерът има идея за интерактивен кулинарен музей
Колекционерът има огромно желание да създаде интерактивен кулинарен музей.
"Проблемът е, че нямам финансовата възможност да го направя. Това е много скъпа кауза, защото е необходима и много добре оборудвана кухня, в която трябва да се готви. Искам да покажа и старите методи за готвене, за правене на млечни продукти и на сладкарски изделия", обясни Лесев.
Той се опитва да възроди и някои позабравени традиционни рецепти от българската кухня. Сред тях е и сиренето в стомна, чиято рецепта възстановява заедно с Цветан Димитров, който е кулинарен изследовател и производител на зелено сирене от тетевенското село Черни Вит.
Лесев обясни, че най-новото му попълнение е книга от млечни продукти от 1889 г., където откри рецепта за зелено сирене.
"Мой гост на откриването на изложбата е Цветан Димитров, на който ще предоставя тази книга", каза Лесев.
По думите на Цветан Димитров темата за сирената е необятна. Той обясни, че една от първите книги за сирена е написана от русенски учител.
Експозицията "Кулинарната история на България" ще бъде отворена за посещения до средата на идния месец. Целта й е да се даде видимост на позабравените български продукти и рецепти, които да стимулират развитието на кулинарния туризъм в България.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text