site.btaФолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен участва в тържества по повод 55-годишнината от Методиевите празници в град Елванген, Германия


Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен участва в тържества по повод 55-годишнината от Методиевите празници в град Елванген, провинция Баден-Вюртемберг в Германия. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Пламен Петков, който е ръководител на ансамбъла и председател на едноименното дружество „Лазарка“.
Празничният ден започна с тържествена литургия в централния храм на града, отслужена от отец Недялко Калинов от Мюнхенската епархия и отец Райко Синев от Щутгарт. На богослужението присъстваха многобройни поклонници от двете провинции. Сред официалните гости на събитието бяха посланикът на България в Германия Григор Порожанов, директорът на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов, консулът на България в Мюнхен Татяна Чипева, както и кметът на Елванген и представители на местната администрация, посочи Пламен Петков.
Той добави, че тържествено е била открита обновена паметна плоча на параклиса „Св. Методий“.
„Отец Недялко Калинов лично предаде подарената от генералния консул в Мюнхен г-н Стаефан Йонков икона с лика на св. Методий, която ще бъде поставена в Методиевия параклис в Елванген. След приветствията на официалните делегации от България, Северна Македония и Словакия бяха поднесени венци на възпоменателните плочи на св. Методий в центъра на града“, разказа още Петков.
По думите му празникът е продължил с концерт на Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ на Методиевия площад: „На голямото българско хоро се хванаха гости от различни националности, дошли да почетат делото на светите братя Кирил и Методий“.
По-рано пред БТА Пламен Петков сподели и повече за историята на Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен, който по думите му е един от най-старите и утвърдени български фолклорни състави зад граница.
„Вече 34 години ансамбълът представя богатството на българския фолклор на различни форуми и събития не само в Германия, но и в цяла Европа. Създаден е през 1991 г. от хореографа Белчо Станев и група ентусиазирани мюнхенчани, привлечени от красотата и енергията на българските народни танци. В дългогодишната си история фолклорен ансамбъл „Лазарка“ е носител на множество награди и отличия от престижни фестивали и конкурси“, добави Петков.
Днес ансамбълът заедно с подготвителната си група включва над 50 участници, като броят им постоянно се променя. Много от тях са млади хора, чиито пътища понякога ги отвеждат извън Мюнхен, но въпреки това остават неразделна част от ансамбъла и при възможност се завръщат за участия и събития. Репетиционната зала винаги е пълна, а възрастовият диапазон на танцьорите е изключително широк — от новопостъпили, до участници с над 20 години сценичен опит, разказа още той.
По думите на ръководителя на „Лазарка“ особено радващ е интересът на младите хора, родени или израснали в Германия, които чрез танца откриват нова, дълбока връзка с българската култура.
Наред със сценичната си дейност и мисията по съхраняване на българския фолклор, организацията активно насърчава културния обмен между България и Германия и участва в социалния живот на баварската столица. „Лазарка“ е съучредител и на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, която подпомага дейността на българските групи зад граница и ги представлява пред институциите в България, допълни той.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина