site.btaНа сцената в Лион ще представим емблематичния танц „Шопски задевки“, каза пред БТА Пламен Петков, ръководител на ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен


Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Ансамбълът е сред участниците в първото издание на събора „На мегдана на другата България“, състояло се през 2015 г. в Лион. С изключение на миналата година „Лазарка“ е ежегоден участник в този най-значим форум за българския фолклор зад граница. За тазгодишното издание се подготвяме с голямо вълнение. Очакваме с нетърпение срещата с любителите на фолклора от цял свят. Усърдно използваме всяка минута от ограниченото си репетиционно време, което всички ние дълбоко ценим, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Пламен Петков, който е ръководител на ансамбъла и председател на едноименното дружество „Лазарка“.
„На сцената ще представим емблематичния танц „Шопски задевки“ — хореография на Юлиян Станев, който отразява характерната енергия и жизненост на шопския регион. Вярваме, че с това изпълнение ще внесем настроение, сила и танцово майсторство на мегдана. Подготвили сме и малка танцова изненада с препратка към първото издание на събора“, посочи той.
Пред БТА Пламен Петков сподели и повече за историята на Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен, който по думите му е един от най-старите и утвърдени български фолклорни състави зад граница.
„Вече 34 години ансамбълът представя богатството на българския фолклор на различни форуми и събития не само в Германия, но и в цяла Европа. Създаден е през 1991 г. от хореографа Белчо Станев и група ентусиазирани мюнхенчани, привлечени от красотата и енергията на българските народни танци. В дългогодишната си история фолклорен ансамбъл „Лазарка“ е носител на множество награди и отличия от престижни фестивали и конкурси“, добави Петков.
Днес ансамбълът заедно с подготвителната си група включва над 50 участници, като броят им постоянно се променя. Много от тях са млади хора, чиито пътища понякога ги отвеждат извън Мюнхен, но въпреки това остават неразделна част от ансамбъла и при възможност се завръщат за участия и събития. Репетиционната зала винаги е пълна, а възрастовият диапазон на танцьорите е изключително широк — от новопостъпили, до участници с над 20 години сценичен опит, разказа още той.
По думите на ръководителя на „Лазарка“ особено радващ е интересът на младите хора, родени или израснали в Германия, които чрез танца откриват нова, дълбока връзка с българската култура.
„Всички участници са самодейци — отдадени любители на фолклора, като сред тях има както хора с предишен опит, така и такива, които правят първите си стъпки именно в „Лазарка“, добави той.
Петков посочи, че с редовните си ежеседмични курсове за народни танци ансамбълът се е утвърдил като център за приятелите на българския фолклор в Бавария и място за развитие на танцувалния талант. Репертоарът на ансамбъла включва изцяло български народни танци. Сред хореографиите присъстват постановки на утвърдени имена в сценичното фолклорно изкуство като проф. д-р Даниела Дженева, Белчо, Юлиян и Ирена Станеви от Фолклорен ансамбъл „Варна“, както и от Детски фолклорен ансамбъл „Българче“ – Варна.
„През март тази година ни гостува хореографът на Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ – Ивайло Иванов, заедно със съпругата си Таня Иванова. Те поставиха нова хореография от репертоара на ансамбъла, която с голям ентусиазъм подготвяме за сцената“, сподели още Пламен Петков.
Той добави, че изключение в репертоара на ансамбъла правят три хореографски разработки по музика на Йоханес Брамс и Антонин Дворжак, представени на една от най-престижните сцени в Мюнхен в съвместен концерт на Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ и Мюнхенската филхармония.
Петков съобщи и че ансамбълът е регистриран като сдружение с идеална цел.
Наред със сценичната си дейност и мисията по съхраняване на българския фолклор, организацията активно насърчава културния обмен между България и Германия и участва в социалния живот на баварската столица. „Лазарка“ е съучредител и на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, която подпомага дейността на българските групи зад граница и ги представлява пред институциите в България, допълни той.
В заключение ръководителят на „Лазарка“ посочи, че мисията на ансамбъла е да съхранява и разпространява българския фолклор, изграждайки междукултурни връзки, които за тях са „фолклорни мостове“ — мостове, които свързват не само различни култури, но и поколения, времена и сърца.
„Чрез пъстротата и живата емоция на българския танц ние доближаваме сърцевината на българската идентичност до безброй хора по света“, допълни Петков.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина