site.btaУчителката от Панагюрище Елисавета Георгиева подари на Стара Загора извезано от нея знаме по технологията на Райна Княгиня
Учителката от Панагюрище Елисавета Георгиева подари по повод националния празник Трети март знаме, посветено на защитниците на Стара Загора и всички, които са загубили живота си в Руско-Турската Освободителна война. На церемонията на 3 март Георгиева връчи знамето на кмета на Стара Загора Живко Тодоров. В интервю за БТА Георгиева разказа, че изработката на знамето ѝ е отнела 1009 часа и осем месеца работа. Тя добави, че при везането на знамето е следвала технологията на Райна Княгиня, а сърмените конци, с които работи, са тънки колкото косъм.
Знамето е с размери 90 на 150 см, едната му страна е със зелен фон и лъв, който символизира силата на бранителите на Стара Загора и силата на българския дух. От другата страна е червен фон и паметникът „Шипка“. Най-отгоре е орден за храброст, това е най-трудният елемент, които съм извезвала, обясни Георгиева. От долната страна на знамето са бележитите думи на Иван Вазов от „Опълченците на Шипка“:
„И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!".
Елисавета Георгиева е извезала и дарила 24 знамена в България и по света. „Извезването на знамена е мое призвание, аз живея в града на Райна Княгиня! Да кажеш, че си панагюрец е да носиш титла от историята“, заяви Георгиева.
Учителката споделя, че е сънувала дизайните на повечето от знамената. Тя обаче не може да рисува и затова търси помощ за скицирането им от своя колежка – учителката по изобразително изкуство Пепа Машева.
Освен учител, Георгиева е и член на Световния парламент на българите по света. Често дарява знамена и за чужбина, като споделя, че има силна връзка с Бесарабия, защото дядо ѝ е бил от Одрин. Шест знамена е дарила за Украйна, а едно от тях се намира в редакцията на вестник „Роден край“ в Одеса, Украйна.
Една от интересните истории, за които Георгиева разказа, е как с последните си 15 лева купува карта на България, надписва я и я подарява на белградски ансамбъл, който в този момент е бил на гости на Панагюрище.
Георгиева обясни, че едни от най-големите дарители, намиращи се на територията на община Панагюрище са от село Баня, а най-много помощ за благотворителните ѝ каузи са указали Стоян Мачеев и Стефан Рапонджиев.
Освен извезването на знамена, учителката се занимава и с изработването на завеси за места, свързани с историята на България. Нейни произведения има в църквата „Св. Георги“ в Одрин, църквата „Св. Стефан“ в Истанбул и още много други.
/МК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text