site.btaНавършват се 40 години от атентата, при който агенти на френските служби взривяват кораба "Рейнбоу Уориър" в пристанището на Оукланд

Навършват се 40 години от атентата, при който агенти на френските служби взривяват кораба "Рейнбоу Уориър" в пристанището на Оукланд
Навършват се 40 години от атентата, при който агенти на френските служби взривяват кораба "Рейнбоу Уориър" в пристанището на Оукланд
Оукланд, Нова Зеландия (10 юли 1985) Корабът на "Грийнпийс" "Рейнбоу Уориър" потъва в рамките на четири минути в пристанището на Оукланд, късно вечерта след две експлозии на борда. Смята се, че един човек, португалският фотограф на екоорганизацията Фернандо Перейра, е загинал. Снимка: АП/NZ Herald

Преди 40 години – на 10 юли 1985 г., в пристанището на Оукланд, Нова Зеландия, агенти на френските специални служби взривяват кораба “Рейнбоу Уориър”. Това сочи информация на отдел “Справочна” на БТА.

“Рейнбоу Уориър” е собственост на природозащитната организация "Грийнпийс", посветена на опазването на застрашените видове животни, предотвратяването на злоупотребите с околната среда и повишаването на екологичната осведоменост чрез директни конфронтации със замърсяващи корпорации и правителствени органи. Тя е основан през 1971 г. в Британска Колумбия, за да се противопостави на ядрените опити на САЩ в Аляска, според енциклопедия “Британика”.

На борда на кораба в началото на юли 1985 г. екоактивисти планират протест против извършването на ядрени опити в атола Муруроа край бреговете на Френска Полинезия в южната част на Тихия океан. Операцията за потапянето му е извършена на 10 юли, а енциклопедия “Британика” отбелязва, че това е направено с две бомбени експлозии.

При атентата загива 35-годишният нидерландски фотограф от португалски произход Фернандо Перейра, сочи отдел “Справочна”. 

БТА информира за случая и последващите разкрития в своите бюлетини “Международна информация” и “Международна информация Служебен”:

С бомби срещу протеста

Канбера, 11 юли 1985 г. /БТА/ След две експлозии на борда, които отнеха живота на един човек, в новозеландското пристанище Оукланд потъна корабът “Рейнбоу Уориър”, с който членове на международната екологична организация “Грийнпийс” се готвиха да протестират срещу френските опити с ядрено оръжие в южната част на Тихия океан.

Само няколко часа след експлозиите, при които загина един португалски инженер, полицейският комисар Алън Голбрайт заяви на пресконференция в Уелингтън, че взривовете са причинени от една или повече бомби. Комисарят съобщи, че водолази са открили в корпуса на кораба дупка с диаметър два метра и че от взрива е пострадал и кеят, близо до който се е намирал корабът.

Диверсия, саботаж - с такива думи характеризират случилото се с “Рейнбоу Уориър” новозеландските представители, включително самият министър-председател Дейвид Ланг, който подчерта, че престъплението трябва да бъде разследвано незабавно и задълбочено.

“Рейнбоу Уориър”, който еколозите бяха определили за “кораб на протеста”, се готвеше да отплава към Френска Полинезия на протестна акция срещу продължаващите френски ядрени опити. Само през тази година край атола Муруроа Франция извърши четири опита с ядрено оръжие, последният от които през май с мощност 150 килотона.

Много пъти членове на “Грийнпийс” заявиха, че антивоенната им дейност постоянно се сблъсква със съпротивата на онези сили, които не искат да се откажат от опитите си с ядрено оръжие.
Както се вижда, тези сили не се спират и пред престъпления. 

***

Лондон, 15 юли 1985 г. /БТА/ Макар че “Рейнбоу Уориър” бе потопен, ние ще изразим нашия протест срещу френските ядрени опити в южната част на Тихия океан на борда на платнохода “Вега”, заяви председателят на британската секция на организацията “Грийнпийс” Бринс Джоунс. Той добави, че “Вега” скоро ще потегли към Френска Полинезия, за да покаже решимостта на “Грийнпийс” да продължи борбата си до успешен край. 

Последвали разкрития, че френски разузнавателни агенти са поставили бомбите, предизвикват голям международен скандал и водят до оставката на министъра на отбраната на Франция и уволнението на ръководителя на разузнавателната служба, сочи “Британика”.

Париж, 20 септември 1985 г. /БТА/ Френският президент Франсоа Митеран изпратил снощи писмо до министър-председателя Лоран Фабиюс, в което настоява да се вземат мерки във връзка с нашумелия скандал около кораба “Рейнбоу Уориър”. В писмото, цитирано от осведомителните агенции, се изисква да бъде потърсена лична отговорност, по-специално от френските тайни служби.

По данни на печата с тяхно участие е бил взривен корабът на екологичното движение “Грийнпийс” на 10 юли в Нова Зеландия. Очаква се днес Лоран Фабиюс да обяви какви мерки ще бъдат предприети.

***

За аферата “Рейнбоу Уориър”

Париж, 20 септември 1985 г. /Кор. на ЮПИ Мери Колвин/ Президентът Франсоа Митеран, уязвен от новите обвинения, че висши френски военни са наредили да бъде взривен флагманският кораб на движението ”Грийнпийс” в Нова Зеландия, поиска снощи незабавно да бъде извършена реорганизация на разузнавателните служби.

“Това положение не може да продължава”, се посочва в писмо на Митеран до министър-председателя Лоран Фабиюс. Дойде моментът да се извършат без отлагане промени в личния състав и, ако това е необходимо, в структурата, както налагат техните недостатъци.”

Митеран изтъква, че настоява за промени, тъй като “въпреки разследването по ваше нареждане трябва да се признае, че печатът внесе нови елементи, чиято достоверност не може да бъде определена, понеже не сме получили от съответните служби нужната информация.

Часове преди да бъде разпространено писмото на Митеран, министърът на отбраната Шарл Ерню се срещна насаме с висши служители от армията и тайните служби и “строго ги разпита” за потопяването на “Рейнбоу Уориър”, съобщи представител на Министерството на отбраната. Той не уточни имената на служителите.

В сряда Ерню категорично отхвърли съобщението на в. “Монд”, че двама френски водолази са поставили две мини под корпуса на кораба и са избягали от Нова Зеландия, без да бъдат открити.

В днешния си брой седмичникът “Експрес” отправя същите обвинения, като съобщава, че водолазите били един капитан и един старши сержант от военноморската база “Аспрето” в Корсика.

Ерню заплаши, че ще приложи “безмилостни санкции”, ако разкрие, че някои френски офицери не са се подчинили на заповедите и са потопили кораба. 

***  

Нов министър на отбраната на Франция

Аферата “Грийнпийс” и оставката на Шарл Ерню

Париж, 20 септември 1985 г. /Кор. на БТА Г. Тодоров/ С президентски декрет днес за министър на отбраната бе назначен Пол Килес - досегашен министър на благоустройството, жилищното настаняване и транспорта, близък привърженик на Франсоа Митеран и един от неговите най-верни последователи в социалистическата партия.

Постът министър на отбраната бе овакантен късно днес следобед в резултат на оставката на Шарл Ерню, принуден да стори това във връзка със скандала по т.нар. афера “Грийнпийс”.

В основата на извършената днес министерска смяна е залегнало решението на президента Митеран да сложи край на един неприятен инцидент в ръководството на въоръжените сили и особено - в Главното управление на външната сигурност /ДЖСЕ/, пряко замесени в диверсията срещу кораба на международната екологична организация “Грийнпийс”, която се бори против ядрените опити в Тихия океан.

Днес с решение на правителството директорът на ДЖСЕ адмирал Лакост бе освободен от заеманата длъжност и срещу него е възбудено следствие. Мотивировката на министър-председателя Лоран Фабиюс за уволнението на адмирал Лакост, съобщена днес след извънредно заседание на кабинета, е “злоупотреба със служебното положение и превишаване на пълномощията”. Под тази формулировка се крие недоволството на правителствения ръководител и лично на президента на Републиката от разразилия се скандал около действията на ДЖСЕ във връзка с потопяването на кораба на “Грийнпийс” в новозеландското пристанище Оукланд на 10 юли т.г.

Скандалът около тази акция на специалните служби на Франция получи международен отглас и предизвика възмущението на новозеландското правителство и на всички държави от този район на Тихия океан.

Във Франция “аферата Грийнпийс” даде основание на опозицията да нападне остро правителството, обвинено в съучастие с преките автори на диверсията. Десните партии отидоха още по-далече, като поискаха направо оставката на целия кабинет. (…)

Френската компартия осъди също действията на специалните служби и окачестви техните акции, като открита форма на държавен тероризъм. Парламентарната група на ФКП внесе в Националното събрание искане да бъде създадена парламентарна комисия за разследване на случая с диверсията срещу кораба на “Грийнпийс” и за разширяване на контролните функции на парламента върху специалните служби. 

***

Истинският проблем остава нерешен

Лондон, 22 септември 1985 г. /БТА/ Президентът Митеран трябва да насочи вниманието си не към онези, които са виновни за атентата срещу кораба “Рейнбоу Уориър”, а към решаването на един много по-важен проблем - да бъдат прекратени ядрените опити в Тихия океан, заяви днес председателят на екологичната организация “Грийнпийс” Дейвид Мактегърт.

Той подчерта, че организацията не е доволна от оставката на френския министър на отбраната Шарл Ерню, тъй като проблемът за опасността, която създават ядрените опити - и в екологичен, и в международен аспект - остава нерешен.

От Уелингтън информационните агенции предадоха, че френски военен кораб следва неотлъчно новия флагман на организацията, носещ нейното име - “Грийнпийс”. Това бе оценено като недвусмислено доказателство, че въпреки смените във френското правителство и привидно категоричните намерения на президента Франсоа Митеран да се добере до истината около аферата “Рейнбоу Уориър”, Париж не се е отказал от намеренията си да попречи дори и със сила на протестните действия на “Грийнпийс” и да залага и в бъдеще на ядрената си стратегия.

Съобщенията за оставката на Шарл Ерню и за свалянето на Пиер Лакост от поста директор на Генералната дирекция за външна сигурност бяха посрещате с положителни оценки в столицата на Нова Зеландия. Но делото за разкриване на истината около атентата срещу “Рейнбоу Уориър” все още е далече от своя край, заяви министър-председателят Дейвид Лонги. “Би било по-добре, ако французите още от началото бяха предпочели да изяснят истината, а не се опитаха да я скрият”, подчерта Лонги.

Информационните агенции напомнят, че малко след взривовете в пристанището Оукланд Дейвид Лонги призова Франция да се извини за действията на нейните тайни служби. Разразилият се по-късно дипломатически скандал накара министър-председателя на Франция Лоран Фабиюс да отхвърли направените изводи от първоначалното разследване за участието на френските тайни служби и да заяви, че много въпроси все още са без отговор. 

На 22 септември, два месеца и 12 дни след атентата, френския премиер официално обявява, че службите на Франция носят отговорност за случая:

Лоран Фабиюс призна отговорността на Франция в диверсията срещу “Грийнпийс”

Париж, 22 септември 1985 г. /Кор. на БТА Георги Тодоров/ Главното управление за външна сигурност /ДЖСЕ/ е отговорно за взривяването на кораба “Рейнбоу Уориър” на организацията “Грийнпийс” на 10 юли 1985 година. С тези думи министър-председателят Лоран Фабиюс съобщи късно тази вечер за изводите на заповяданата от президента Митеран анкета за случая - превърнал се в политически скандал във Франция.

Лоран Фабиюс обяви също така решението на правителството за реорганизация на службите за разузнаване и контраразузнаване.

На предстоящото заседание на кабинета в сряда ще бъде назначен и новият директор на ДЖСЕ. На мястото на уволнения миналата седмина заради скандала “Гринпийс” адмирал Лакост. Както е известно, той бе отказал да изясни пред правителството участието на негови подчинени служби в диверсията срещу кораба и бе заблудил правителствения комисар Бернар Трико в анкетата му за случая.

Поради тази причина също миналата седмица министърът на отбраната Шарл Ерню подаде оставка и бе сменен на заемания пост от досегашния министър на благоустройството, жилищното строителство и транспорта Пол Килес.

Признанието на премиера предизвиква вълнение в политическите среди на страната:

Франция: Истината за диверсията срещу “Грийпийс” не трябва да остане скрита

Париж, 23 септември 1985 г. /Кор. на БТА Г. Тодоров/ Политическите сили във Франция изразяват днес в декларации възмущението си от недопустимото своеволие и дейността на специалните служби, автори на диверсията срещу кораба на международната организация “Грийнпийс”, потопен на 10 юли т. г.

Прекият повод за тяхната остра реакция е декларацията на министър-председателя Лоран Фабиюс, когато снощи той призна отговорността на специалните служби за диверсията и прякото участие на Главното управление за външна сигурност /ДЖСЕ/ в акции, несъвместими с международното право.

Върху тази тъмна и недостойна афера трябва да бъде хвърлена пълна светлина. Цялата истина за диверсията трябва да бъде публично оповестена, защото тя накърнява авторитета на Франция пред света и нанася вреда на нейния международен престиж - заяви по френската телевизия председателят на парламентарната група на ФКП Андре Лажоани, секретар на ЦК и член на политбюро на ФКП.

Не само в средите на опозицията, но и видни представители на управляващата социалистическа партия изразиха днес категоричното си неодобрение от продължилите няколко месеца опити на определени среди да прикрият истината за потопяването на кораба на ”Грийнпийс” извън териториалните води на Франция.

Оставката на министъра на отбраната Шарл Ерню и уволнението на директора на ДЖСЕ адмирал Пиер Лакост не са достатъчни, за да сложат край на този неприятен случай - заявиха единодушно в декларации по радиото и телевизията лидерите на политическите сили.  

***

Френският “Уотъргейт”

Париж, 23 септември 1985 г. /АФП - коментар на Вероник Декудю/ Отстраняването в петък на шефа иа Главното управление за външна сигурност адмирал Пиер Лакост за това, че скрил от политическата власт информация, отнасяща се до атентата срещу кораба “Рейнбоу Уориър”, разкрива един истински “Уотъргейт” във френските тайни служби, принудил министъра на отбраната Шарл Ерню да подаде оставка.

Адмирал Лакост, 61-годишен, бе обвинен официално от министър-председателя Лоран Фабиюс, че “отказал” да отговори “мотивирайки се със схващането, което има за задълженията си”, на въпросите на министъра на отбраната за участието на Главното управление за външна сигурност в саботажа на 10 юли в Оукланд на кораба на “Грийнпийс”.

Така три дни след “разкритията” на френския печат за пряко участие на френски тайни агенти в атентата, президентът Франсоа Митеран енергично се намеси като поиска главата на онези, които спъваха разследването и то с цената на оставката на един верен приятел - Шарл Ерню, чиято най-голяма вина е, че е гласувал сляпо доверие на подчинените си.

Два месеца след атентата, в момент когато официалното разследване на Министерството на отбраната тъпчеше на едно място, в. “Монд” съобщи във вторник за съществуването на трети екип френски тайни агенти, за които досега не бе известно и които били истинските извършители на саботажа.

Седмичникът “Експрес” в четвъртък отиде по-далеч, идентифицирайки френските агенти от този екип.

След това нещата взеха ускорение. На въпросите в четвъртък на Ерню дали е била давана заповед да се потопи корабът и за евентуалното участие на трета група, адмирал Лакост отговори, че отказва да добави каквото и да било към казаното от него през август пред държавния съветник Бернар Трико, натоварен от Фабиюс с първото вътрешно разследване на саботажа на “Рейнбоу уориър”.

Според доклада на Трико, публикуван на 26 август, адмирал Лакост казал, че агентите на Главното управление за външна сигурност, намиращи се в Нова Зеландия, били натоварени с разузнавателна мисия и със задачата да проникнат в организацията “Грийнпийс”, която се готвеше да протестира срещу френските ядрени опити в Тихия океан. Той добавил, че освен това “от тези агенти евентуално може да се очаква да помислят за пътищата и начините да се попречи на акцията” на “Грийнпийс”.

С мълчанието си адмиралът е искал или да “прикрие” престъпен акт, извършен на чужда територия, в който сам е замесен - поради това, че е дал заповед или я е подкрепил, - или да защити някои от хората си срещу евентуално съдебно преследване.

Това е една от точките, които ще трябва да изясни разследването, което сега е поверено на Пол Килес, приемника на Шарл Ерню на поста министър на отбраната. Заключенията трябва да бъдат оповестени до няколко дни според заповедта на министър-председателя.

Митеран и Фабиюс твърдят, че са решени да разкрият истината около този скандал, който разтърси управлението на социалистическата партия шест месеца преди общите избори, на които десницата има шансове да победи.

Тъй като може да се смята за сигурно, че в аферата няма чужда намеса и че отговорността от началото до края носят агентите на Главното управление за външна сигурност, при сегашното състояние на разследването и предвид “разкритията” на печата могат да се направят следните три хипотези:

Според първата, поддържана от “Монд”, “Експрес” и други печатни органи като сатиричния седмичник “Канар Аншене”, френските тайни агенти са потопили “Рейнбоу Уориър” по заповед.

В този случай поне шест екипа са участвали в операцията. Въпросът е кой е дал заповедта отгоре. (…)

Втората теза, която някои вестници също не отхвърлят, приема сценария на първата, но го обяснява със серия недоразумения и гафове в предаването на заповедите и тяхното изпълнение. (…)

Според третата теза, за която се говори в някои правителствени среди, имало заговор с вътрешнополитическа цел. Агентите от Главното управление за външна сигурност били изпратени само с мисия да се информират и да проникнат в “Грийнпийс”, както твърдяха Ерню и военните ръководители, но е имало и "трети екип”, т.е. саботьори. Този екип, на който официално не била дадена задача, бил действал по заповед на високопоставени политически и военни ръководители, които искали да злепоставят правителството на социалистите.

Независимо коя теза ще бъде приета, ясно е, че още глави ще падат в Главното управление за външна сигурност. Възможно е в скоро време то да бъде отделено от Министерството на отбраната и да бъде предадено към службите на министър-председателя.

Как в Нова Зеландия приемат френските признания:
  
Лондон, 23 септември 1985 г. /БТА/ Официалното признание на Лоран Фабиюс и изразеното от него дълбоко съжаление, че аферата е изострила отношенията между Франция и Нова Зеландия, не намалява възмущението в страните от района на Тихия океан от опитите на френските власти да скрият части от истината и да спасят от справедливо възмездие извършителите на диверсията. Министър-председателят на Нова Зеландия Дейвид Ланг реагира остро на изявлението на Фабиюс, че агентите на ДЖСЕ не трябва да бъдат съдени, тъй като изпълнявали заповед.

Нашите страни не са във война и заповедите не дават право на една държава да извършва престъпления на територията на друга, изтъкна той. Новозеландското правителство настоя Франция да обезщети Нова Зеландия за нарушаването на нейния суверенитет и организацията “Грийнпийс”, както и да предаде виновните на новозеландските съдебни власти.

Министър-председателят на Австралия Робърт Хок посочи, че досагашнита твърдения за “непричастност” не могат да попречат виновните да бъдат предадени на правосъдието.

Същевременно от Париж бе съобщено, че новият френски министър на отбраната Пол Килес открил, че от досието за диверсията на ДЖСЕ липсват важни части, които са били унищожени.

Организацията “Грийнпийс”, която трябваше да бъде “сплашена” с атентата, заяви, че не е учудена от признанието на Фабиюс.

“Не им вярвахме, когато казваха, че нямат нищо общо, и не им вярваме, когато казват, че ядрените им опити са безопасни”, заяви Питър Уилкокс, шкипер на потопения кораб. Организацията обяви решението си от утре да започне кампания за бойкот на френските стоки в Австралия и в Нова Зеландия, както и редица протестни акции пред посолствата и консулствата на Франция в тези страни в рамките на борбата за прекратяване на френските ядрени опити в Тихия океан.

През 1987 г. по международно нареждане правителството на Франция изплаща на "Грийнпийс" компенсации в размер на 8,16 млн. новозеландски долара, сочи отдел “Справочна”.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 00:52 на 11.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация