site.btaЕвропейският съюз прие 18-и санкционен пакет срещу Русия


Двадесет и седемте страни членки на Европейския съюз постигнаха споразумение за осемнадесети пакет санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна, след като пакетът в продължение на седмици беше блокиран от Словакия, предаде ДПА, като се позова на днешно изявление на ръководителката на европейската дипломация Кая Калас.
С новите санкции се цели да бъдат намалени още повече руските приходи от износ на петрол за страни извън ЕС и да бъде засегнат руският финансов сектор.
"Решимостта ни е налице", заяви Калас в социалната мрежа "Екс", като окачестви новите санкции като едни от най-силните, приемани досега.
"Ще продължим да повишаваме цената, докато слагането на край на агресията не стане единствената възможност за Москва да продължи напред", изтъкна Калас.
Освен това се планира санкциите да изключат възможността за възможно повторно задействане на газопровода "Северен поток 1" и експлоатацията на газопровода "Северен поток 2".
Три от общо четирите газопровода, които свързват Русия с Германия, бяха повредени при атака през септември 2022 година. Ако бъдат ремонтирани, тръбите биха донесли на Русия милиарди от продажба на синьо гориво.
Осемнадесетият пакет санкции се планираше да бъде приет веднага след срещата на европейските лидери през юни, но словашкият премиер Роберт Фицо заяви, че ще наложи вето. Споразумението стана възможно сега, след като бяха направени отстъпки по отношение на Словакия. Братислава бе уверена, че не следва да се безпокои от сериозни икономически и финансови последици от новия санкционен пакет.
Фицо заяви, че по-нататъшното блокиране на санкциите би било "контрапродуктивно" за интересите на Словакия в качеството ѝ на член на Европейския съюз. Съгласието на Братислава беше необходимо, тъй като новите санкционни пакети на ЕС се одобряват с единодушие.
С новия санкционен пакет се предвижда редовно актуализиране на тавана за закупуване на руски петрол, като ще се спазва правилото таванът на цената за барел да не пада с повече от 15% под средната пазарна цена в дългосрочен план. Новите санкции предвиждат снижаване на тавана от сегашните 60 долара за барел до 47,60 долара за барел.
Таванът се прилага за продажбата на руски петрол за страни като Индия, Китай и Турция, и бе въведен през 2022 година, като към него се присъединиха САЩ, Япония, Канада и Обединеното кралство. За да бъде прилаган, компаниите, които се занимават с транспортирането на руски петрол на цена над тавана, са застрашени от санкции. Засегнати са не само компаниите доставчици, но също и компании, които извършват застрахователни услуги по отношение на петролните доставки, такива, които предоставят техническо съдействие, а също така финансови и брокерски услуги.
ДПА съобщава, че санкционният пакет включва още: забрана на вноса на рафинирани продукти, получени от руски суров петрол; изброяване на повече от 100 кораба от т.нар. руски сенчест флот, на които вече няма да бъде давано разрешение да акостират на пристанища в ЕС, както и да им се оказват застрахователни, финансови и технически услуги от европейски компании; изброяване на още 22 банки, които ще бъдат изключени от финансовата комуникационна система СУИФТ; за първи път се предвижда забрана за трансакции с две китайски финансови институции, които действат против санкциите на ЕС; освен това се въвеждат санкции срещу няколко китайски компании, които директно подкрепят войната на Русия срещу Украйна; въвеждат се още ограничения върху износа, като фокусът е върху машинни компоненти, които може да бъдат използвани във военната промишленост; разширяване на списъка със санкционирани физически лица, компании и организации.
/ВС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина