site.btaПТИ: Ескалацията на напрежението между Делхи и Исламабад ще се отрази негативно на пакистанската икономика, прогнозира агенция "Мудис"


Агенцията за кредитен рейтинг "Мудис" (Moody’s) заяви, че една продължителна ескалация на напрежението между Индия и Пакистан няма да доведе до сериозни икономически сътресения за Делхи, но ще създаде трудности за Исламабад, понеже валутните му резерви могат да бъдат подложени на натиск, в резултат на което може да се забави растежът на пакистанската икономика, предаде новинарска агенция ПТИ.
В статия, озаглавена "Ескалиращото напрежение между Пакистан и Индия ще се отрази негативно на растежа на Пакистан", "Мудис" посочва, че не очаква сериозни сътресения за индийската икономика, тъй като през 2024 г. на Пакистан се падат по-малко от 0,5% от общия износ на Индия.
На 22 април терористи убиха 25 индийски туристи и един непалски гражданин в района Пахалгам в Джаму и Кашмир. Индийските власти идентифицираха петима терористи, трима от които са пакистански граждани, отговорни за клането в Пахалгам. Делхи обеща да предприеме действия срещу извършителите на отвратителното деяние.
"Продължителната ескалация на напрежението с Индия вероятно ще се отрази негативно на растежа на Пакистан и ще попречи на продължаващата фискална консолидация на правителството, което ще забави напредъка на Пакистан към постигането на макроикономическа стабилност", пише в проучването на "Мудис".
Макроикономическите условия в Пакистан в последно време се подобриха – растежът постепенно се повиши, инфлацията намаля, а валутните резерви се увеличиха на фона на продължаващия напредък по програмата на Международния валутен фонд (МВФ). "Мудис" обаче предупреждава, че тази ситуация може да се промени. "Устойчивото засилване на напрежението може да ограничи достъпа на Пакистан до външно финансиране и да окаже натиск върху валутните му резерви, които остават доста под минимума за покриване на нужди като изплащане на външния дълг през следващите няколко години", пише агенцията.
Съветът на изпълнителните директори на МВФ ще се срещне с представители на Исламабад на 9 май във връзка с евентуалното сключване на ново споразумение за нова финансова помощ за Пакистан в размер на 1,3 млрд. щатски долара по програмата за заем за устойчивост на климата. Съветът ще направи оценка и на текущия спасителен пакет в размер на 7 млрд. долара.
Източници твърдят, че Индия ще поиска от редица международни организации, включително МВФ, да преразгледат средствата и заемите, които предоставят на Пакистан.
Същевременно "Мудис" прогнозира, че макроикономическите условия в Индия ще останат стабилни благодарение на все още високите нива на растеж на индийската икономика, големите публични инвестиции и стабилното вътрешно потребление.
"При сценарий на продължителна ескалация на местното напрежение не очакваме сериозни нарушения в икономическата дейност на Индия, тъй като тя има минимални икономически отношения с Пакистан. Въпреки това има вероятност по-високите разходи за отбрана да натежат върху фискалната стабилност на Пакистан, което би забавило фискалната консолидация на страната", отбелязва "Мудис".
Миналата седмица Индия наложи забрана за внос на стоки, произведени в Пакистан или преминаващи през страната. Освен това Делхи спря обмена на пощенски и колетни пратки и с Пакистан и забрани на пакистански кораби да влизат в индийски пристанища.
Много световни сили, включително САЩ и Европейският съюз, призоваха Индия и Пакистан да деескалират напрежението, като същевременно недвусмислено осъдиха терористичния акт.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина