site.btaТодор Стойчев спечели сребърен медал в турнира на сабя мъже до 23 години на Европейската купа по фехтовка в София

снимка: БФ Фехтовка

Тодор Стойчев спечели сребърен медал в турнира на сабя мъже до 23 години в София, валиден за Европейската купа. Състезателят на фехтовален клуб Свечников остана на крачка от първото място, но игра отлично и даде заявка за още призови места в бъдеще.

Шампион в надпреварата стана Лупо Скавали Вечиа (Италия), а бронзовите медали си поделиха друга двама италианци - Лорeнцо Отавиани и Антонио Таларико.

В топ 8 влезе още един българин Никола Меицов, завършил на седма позиция. Сред най-добрите 16 се наредиха Николай-Томас Георгиев (12-и), Станимир Пелов (14-и) и Ивайло Александров (16-и). В надпреварата участваха 26 българи, като за повечето това беше ценен опит за предстоящата им кариера при мъжете.

Тодор Стойчев излезе от групите с пет победи от шест срещи. В директните елиминации той надделя над Виктор Филев с 15:7 и Пиетро Бертола (Италия) с 15:8. В срещата за място в топ 4 сабльорът спечели срещу Джиозе Теста (Италия) с 15:9. В полуфиналния двубой Стойчев отстрани Антонио Таларико (Италия) с 15:11. На финала българинът отстъпи пред Лупо Скавали Вечиа с 9:15 и заслужи сребърния медал.

Никола Меицов излезе от групите с четири победи и две загуби. В елиминациите възпитаникът на фехтовален клуб Свечников отстрани Стефано ди Куатро (Италия) с 15:9. В срещата за място в топ 8 той победи Кристиан Колаути (Италия) с 15:10. В двубоя за място на полуфиналите фехтовачът отстъпи пред Антонио Таларико (Италия) с 12:15 и се нареди на седмо място в крайното класиране.

В турнира на шпага жени на пътеките излязоха 29 състезателки от 10 държави, а България беше представена от 11 млади състезателки. Най-добре се представи Боряна Митова, която завърши на 15-о място. Михаела Стефанова е 16-а, Рая Ягова 17-а, а Виктория Велиславова 18-а. Матея Петкова се нареди на 20-о място, Еница Рачева е 22-а, Йоана Карова 23-а, Виктория Морел 24-а, Виктория Чешмеджиева - 25-а, Деница Стоева - 26-а и Александра Сучкова - 27-а.

Към 15:33 на 09.05.2024 Новините от днес