site.btaИзложба „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“ бе открита днес в Националната библиотека


Изложба „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“ бе открита днес в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ).
Изложбата е посветена на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и на 1140 години от успението на св. Методий. Тя е част от културните събития под надслов „Година на глаголицата“, както и от 19-ото издание на Националната библиотечна седмица.
Куратор на експозицията е д-р Бояна Минчева. Тя е ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документално наследство“ в НБКМ. „Избрахме един малко по-различен подход. До този момент сме експонирали различните версии, теории, различното възприемане на легендите, свързани със създаването на българската азбука, различните житийни текстове в съпоставка, понякога и противопоставяне. Този път избрахме независимия подход на библиотекаря, който чрез страниците, лицата на нашите документи, да ви покаже как паметта и прославата на тяхното дело, живот и възприемане от обществото са продължавали неизменно през вековете, макар и с различен темп“, обясни тя.
По думите ѝ експозицията неизменно започва с Енинския апостол и Аргировия триод. Това са ръкописи, които носят свидетелства за приемственост между глаголицата и кирилицата и съдържат вписвания от глаголическата азбука, каза д-р Минчева. След това тематично-хронологичният разказ показва най-ранни преписи на житията, „Солунската легенда“, която се съдържа в Тиквешкия сборник от 15-и век, най-ранни служби и други богослужебни книги. „Интересни и за първи път показвани са тематичните табла, свързани с прославата през Възраждането, а именно ранните стихотворни творби, посветени на братята. Те неизменно са създавани с цел да бъдат пяти както в училище, така и в обществото на публично място и да съпровождат отразяването на празника както в църквата, така и на светското пространство“, обясни още кураторката на изложбата. Тя допълни, че един от най-любопитните моменти в експозицията е историята на монументалния фигурален паметник на светите братя.
Изложбата се осъществява под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която благодари на Националната библиотека, като отбеляза, че през тази година – с всички събития, които е организирала по повод глаголицата, тя е показала, че е един истински духовен институт на България. Според нея българите трябва да живеем със самочувствието на наследници на една хилядолетна история, в която има много слава и драматизъм, но и история, която направи най-важното, което стана част от европейската цивилизация – даде една нова култура, писменост и книжнина.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина