site.btaПриходите от търговията с въглеродни емисии може да намалят енергийната бедност, според експерт


България е изправена пред сериозна криза по отношение на енергийната бедност. Това каза директорът на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Мартин Владимиров на откриването на кръгла маса на тема "Преодоляване на енергийната бедност и декарбонизацията на българската икономика", която се провежда в сградата на ЦИД.
По думите му в момента близо 40 процента от българското население може да се дефинира като енергийно бедно. Той счита обаче, че приходите от търговията с въглеродни емисии може да се използват много по-целенасочено за намаляване на енергийната бедност чрез таргетирано субсидиране на най-уязвимите групи.
Владимиров обясни, че скокът на цените на енергийните ресурси и галопиращата инфлация, започнали още преди руската инвазия в Украйна, ясно са разкрили отрицателните последици от бавния темп на енергийния преход и прекомерната въглеродна интензивност на енергийното потребление на българската икономика.
Владимиров счита, че от вчера има две големи новини от Брюксел – преразглеждане на дизайна на електроенергийния пазар и въвеждане на задължителни цели за декарбонизация и намаляване на емисиите до 2030 година по пакета "Готови за 2055". Според него това е голяма крачка напред и България ще бъде особено засегната от това. Той добави, че налагането на въглеродна цена ще бъде "крайъгълният камък" за декарбонизационните политики в Европа и страната ни не трябва да се "крие в пясъка".
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text