Сдружение "Амнести Интернешънъл България" – Прессъобщение

site.btaАмнести Интернешънъл предупреждава за глобална криза в областта на правата на човека, като „ефектът Тръмп“ ускорява разрушителните тенденции

Амнести Интернешънъл предупреждава за глобална криза в областта на правата на човека, като „ефектът Тръмп“ ускорява разрушителните тенденции
Амнести Интернешънъл предупреждава за глобална криза в областта на правата на човека, като „ефектът Тръмп“ ускорява разрушителните тенденции

Амнести Интернешънъл предупреждава за глобална криза в областта на правата на човека, като „ефектът Тръмп“ ускорява разрушителните тенденции

  • Годишният доклад акцентира на разпространяващите се авторитарни практики и жестокото потискане на несъгласието по света.
  • Първите 100 дни на президента Тръмп засилват глобалния регрес и дълбоко вкоренени тенденции през 2024 г.
  • Глобалните неуспехи в справянето с неравенствата, климатичния колапс и технологичните трансформации застрашават бъдещите поколения.
  • Възходът на авторитарните практики и унищожаването на международното право не са неизбежни: хората се противопоставят и ще се противопоставят на посегателствата срещу правата на човека; правителствата могат да съдействат за раздаването на международно правосъдие и трябва да продължат да го правят.

Кампанията на администрацията на Тръмп срещу правата на човека засилва вредните тенденции, които вече са налице, премахва международните гаранции за правата на човека и застрашава милиарди хора по цялата планета, предупреди Амнести Интернешънъл при представянето на годишния си доклад за Състоянието на правата на човека по света.

Този „ефект на Тръмп“ увеличава щетите, нанесени от други световни лидери през 2024 г., като разяжда десетилетията упорита работа за изграждане и развитие на универсалните права на човека за всички и ускорява потъването на човечеството в брутална нова епоха, характеризираща се с преплитане на авторитарни практики и корпоративна алчност, заяви Амнести Интернешънъл в оценката си на ситуацията в 150 държави.

„Година след година предупреждавахме за опасностите от отстъплението в областта на правата на човека. Но събитията от последните 12 месеца - не на последно място излъчваният на живо, но игнориран геноцид на Израел над палестинците в Газа - разкриха какъв ад може да бъде светът за толкова много хора, когато най-могъщите държави захвърлят международното право и пренебрегват международните институции. В този исторически момент, когато авторитарните закони и практики се умножават по целия свят в интерес на малцина, правителствата и гражданското общество трябва да работят колкото се може повече, за да върнат сигурността на човечеството.“, заяви Аньес Каламар, генерален секретар на Амнести Интернешънъл.

Докладът за Състоянието на правата на човека в света документира жестоки, широко разпространени репресии срещу несъгласието, катастрофална ескалация на въоръжените конфликти, неадекватни усилия за справяне с климатичния колапс и нарастващо противодействие в световен мащаб срещу правата на мигрантите, бежанците, жените, момичетата и ЛГБТИ хората. Всяко от тези неща е изправено пред по-нататъшно влошаване в бурната 2025 г., ако не се противодейства на тези тенденции в глобален мащаб.

"Сто дни след началото на втория си мандат президентът Тръмп показа единствено пълно презрение към универсалните права на човека. Неговото правителство бързо и целенасочено се насочи към жизненоважни американски и международни институции и инициативи, които са предназначени да направят нашия свят по-сигурен и по-справедлив. Тази тотална атака срещу самите концепции за мултилатерализъм, убежище, расова и полова справедливост, глобално здравеопазване и животоспасяващи действия в областта на климата задълбочава значителните щети, които тези принципи и институции вече са претърпели, и допълнително окуражава други лидери и движения, насочени срещу правата, да се присъединят към атаката му", добави Аньес Каламар.

"Но нека сме наясно: този проблем е много по-дълбок от действията на президента Тръмп. От години насам сме свидетели на бавно настъпващо разпространение на авторитарни практики сред държавите по света, подхранвано от амбициозни лидери, спечелили изборите, които доброволно действат като двигатели на разрушението. Докато те ни въвличат в нова епоха на смут и жестокост, всички ние, които вярваме в свободата и равенството, трябва да се активизираме, за да се противопоставим на все по-крайните атаки срещу международното право и универсалните права на човека."

Разпространението на авторитарни закони, политики и практики, насочени срещу свободата на изразяване, сдружаване и мирно събиране, което Амнести Интернешънъл документира през 2024 г., заема централно място в глобалния отпор срещу правата на човека. Правителствата по целия свят се стремяха да избегнат отговорността, да укрепят властта си и да насаждат страх, като забраняваха медии, разпускаха или временно прекратяваха дейността на неправителствени организации и политически партии, вкарваха в затвора критици по неоснователни обвинения в „тероризъм“ или „екстремизъм“ и криминализираха правозащитници, активисти за климата, протестиращи срещу солидарността в Газа и други несъгласни граждани.

Силите за сигурност в няколко държави използваха масови произволни арести, насилствени изчезвания и често прекомерна - понякога смъртоносна - сила за потушаване на гражданското неподчинение. Властите в Бангладеш издадоха заповеди за „стрелба на прицел“ срещу студентски протести, което доведе до смъртта на почти 1000 души, а силите за сигурност в Мозамбик предприеха най-тежкото потушаване на протести от години след оспорвани избори, при което загинаха най-малко 277 души.

Турция наложи всеобщи забрани за протести и продължава да използва незаконна и безразборна сила срещу мирни демонстранти, но силата на народа надделя в Южна Корея, когато президентът Юн Сок Йол преустанови някои права на човека и обяви военно положение, само за да бъде отстранен от длъжност и да види как тези мерки се отменят след масови обществени протести.

Въоръжените конфликти показват повтарящи се провали

С умножаването или ескалацията на конфликтите държавните сили и въоръжените групировки действаха безочливо, извършвайки военни престъпления и други сериозни нарушения на международното хуманитарно право, които опустошиха живота на милиони хора.

Амнести Интернешънъл документира геноцида на Израел срещу палестинците в Газа в исторически доклад, а системата му на апартейд и незаконна окупация на Западния бряг ставаше все по-жестока. Междувременно през 2024 г. Русия уби повече украински цивилни граждани, отколкото през предходната година, като продължи да нанася удари по гражданската инфраструктура и да подлага задържаните на мъчения и насилствено изчезване. 

Силите за бърза подкрепа на Судан упражниха широко разпространено сексуално насилие върху жени и момичета, което е равносилно на военни престъпления и възможни престъпления срещу човечеството, докато броят на вътрешно разселените хора в резултат на двугодишната гражданска война в Судан нарасна до 11 милиона души - повече, отколкото където и да било другаде на земята. И все пак този конфликт предизвика почти пълно безразличие в световен мащаб - освен циничните участници, които се възползваха от възможностите да нарушат оръжейното ембарго за Дарфур.

Рохингите продължиха да се сблъскват с расистки нападения в Мианмар, което накара много от тях да напуснат домовете си в щата Ракхайн. Мащабното съкращаване на чуждестранната помощ от страна на администрацията на Тръмп впоследствие влоши ситуацията, като доведе до затваряне на болници в бежански лагери в съседен Тайланд, изложи бягащите правозащитници на риск от депортиране и застраши програмите, които помагат на хората да оцелеят в конфликта.

Първоначалното спиране на американската външна помощ също така засегна здравните услуги и подкрепата за децата, принудително отделени от семействата си в лагерите за задържане в Сирия, а резките съкращения прекратиха животоспасяващи програми в Йемен, включително грижата за недохранени деца, бременни и кърмещи майки, безопасни подслони за жертви на насилие, основано на пола, и здравни грижи за деца, страдащи от холера и други заболявания.

„Амнести Интернешънъл отдавна предупреждава за двойните стандарти, които подкопават реда, основан на правила. През 2024 г. последиците от това неограничено досега отстъпление навлязоха в нови дълбочини - от Газа до Демократична република Конго. След като проправи пътя за този хаос, като не успя да спази универсално върховенството на закона, сега международната общност трябва да поеме отговорността“, заяви Аньес Каламар.

„Цената на тези провали е огромна, а именно загубата на жизненоважни гаранции, създадени, за да предпазят човечеството след ужасите на Холокоста и Втората световна война. Въпреки многобройните ѝ недостатъци, заличаването на многостранната система не е начинът. Тя трябва да бъде укрепена и преосмислена. И все пак, след като през 2024 г. тя понесе допълнителни щети, днес администрацията на Тръмп изглежда възнамерява да унищожи остатъците от многостранното сътрудничество, за да преобрази нашия свят чрез една транзакционна доктрина, пропита от алчност, бездушен личен интерес и господство на малцина.“

Правителствата изоставят бъдещите поколения

Състоянието на правата на човека в света представя ярки доказателства, че светът обрича бъдещите поколения на все по-тежко съществуване, благодарение на колективните неуспехи в борбата с климатичната криза, преодоляването на все по-дълбоките неравенства и ограничаването на корпоративната власт.

Конференцията страните по Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата (COP29) беше катастрофална, тъй като рекорден брой лобисти, подкрепящи изкопаемите горива, възпрепятстваха напредъка по отношение на справедливото поетапно спиране на употребата на изкопаеми горива, а най-богатите страни принуждаваха държавите с по-ниски доходи да приемат смехотворни споразумения за финансиране на борбата с изменението на климата. Безразсъдното решение на президента Тръмп да се откаже от Парижкото споразумение и неговият рефрен „сондирай, бейби сондирай“ само задълбочиха тези провали и могат да насърчат други да последват примера му.

„2024 г. беше най-горещата година в историята и първата, която надхвърли 1,5°C над прединдустриалните нива. Наводненията, които опустошиха Южна Азия и Европа, сушите, които опустошиха Южна Африка, пожарите, които унищожиха обширни територии от тропическите гори на Амазонка, и ураганите, които опустошиха САЩ, разкриха огромната цена, която хората трябва да платят вследствие на глобалното затопляне, дори при сегашните му нива. При прогнозираното покачване на температурата с 3°C през този век по-богатите страни знаят, че не са застраховани от все по-екстремни неестествени бедствия - както показаха неотдавнашните горски пожари в Калифорния - но дали ще действат?", каза Аньес Каламар.

През 2024 г. крайната бедност и неравенството в държавите и между тях продължават да се задълбочават поради широко разпространената инфлация, лошото корпоративно регулиране, широко разпространените данъчни злоупотреби и нарастващите държавни дългове. Въпреки това, много правителства и политически движения използваха расистка и ксенофобска реторика, за да превърнат мигрантите и бежанците в изкупителна жертва заради престъпността и икономическата стагнация. Междувременно броят и богатството на милиардерите нараснаха, въпреки че Световната банка предупреди за „изгубено десетилетие“ що се отнася до намаляването на бедността в световен мащаб.

Бъдещето изглежда далеч по-мрачно за много жени, момичета и ЛГБТИ хора на фона на засилващите се атаки срещу равенството между половете и идентичността. Талибаните наложиха още по-драконовски ограничения върху публичния живот на жените в Афганистан, а иранските власти засилиха бруталните си репресии срещу жените и момичетата, които не се подчиняват на задължителното забулване. Групи от жени, търсещи изчезнали близки в Мексико и Колумбия, бяха подложени на всякакви заплахи и нападения.

Малави, Мали и Уганда предприеха стъпки за криминализиране или запазване на забраните за еднополови отношения между пълнолетни лица по взаимно съгласие, а Грузия и България последваха примера на Русия, като потиснаха предполагаемата „ЛГБТИ пропаганда“. Администрацията на Тръмп засилва глобалния отпор срещу справедливостта по отношение на равенството между половете, като ликвидира усилията за справяне с дискриминацията, безмилостно атакува правата на транссексуалните и прекратява финансирането на здравни, образователни и други програми, които подкрепяха жените и момичетата по целия свят.

Правителствата нанасят допълнителни вреди на настоящите и бъдещите поколения, като не успяват да регулират адекватно новите технологии, злоупотребяват с инструментите за наблюдение на населението и утвърждават дискриминацията и неравенството чрез засиленото използване на изкуствен интелект.

Технологичните фирми отдавна улесняват дискриминационните и авторитарните практики, но президентът Тръмп ускори тази тенденция, като насърчи компаниите от социалните медии да отменят защитите - включително премахването на проверката на фактите от трети страни в Meta - и да засилят бизнес модела, който позволява разпространението на съдържание, пораждащо омраза и насилие. Съгласуването между администрацията на Тръмп и технологичните милиардери също така рискува да отвори вратата към ера на необуздана корупция, дезинформация, безнаказаност и корпоративно завладяване на държавната власт.

„От настаняването на технологични милиардери на първо място по време на встъпването му в длъжност до предоставянето на най-богатия човек в света на безпрецедентен достъп до държавния апарат на САЩ, изглежда, че президентът Тръмп ще позволи на своите самозабравили се корпоративни съюзници да управляват безконтролно, без ни най-малко да се съобразяват с правата на човека или дори с върховенството на закона“, заяви Аньес Каламар.

Жизненоважни усилия за утвърждаване на международното правосъдие

Въпреки нарастващата съпротива от страна на влиятелни държави - утежнена тази година от безсрамните санкции на администрацията на Тръмп срещу прокурора на Международния наказателен съд (МНС) - международното правосъдие и многостранните органи продължиха да настояват за отчетност на най-високо равнище, като правителствата от Глобалния юг поведоха няколко значими инициативи.

МНС издаде заповеди за арест срещу висши държавни служители и лидери на въоръжени групи в Израел, Газа, Либия, Мианмар и Русия. ООН направи важна стъпка към договарянето на така необходимия договор за престъпленията срещу човечеството, а Филипините последваха примера ѝ, като арестуваха бившия президент Родриго Дутерте миналия месец по заповед на МНС за престъпление срещу човечеството - убийство.

Международният съд (МС) издаде три комплекта заповеди за временни мерки по делото, заведено от Южна Африка срещу Израел съгласно Конвенцията за геноцида, и публикува консултативно становище, в което обяви, че окупацията на палестинска територия от Израел, включително Източен Йерусалим, е незаконна. Общото събрание на ООН също така прие резолюция, призоваваща Израел да прекрати окупацията си, а през януари 2025 г. осем държави от глобалния Юг създадоха Хагската група - колектив, който се ангажира да предотвратява доставките на оръжия за Израел и да го държи отговорен за нарушения на международното право.

„Приветстваме усилията на нации като Южна Африка и международните органи за правосъдие да дадат отпор на влиятелни държави, които са изключително склонни да подкопават международното право. По този начин тези нации и органи се противопоставят на безнаказаността и дават примери за подражание на целия свят. Нарастващите атаки срещу Международния наказателен съд, на които станахме свидетели през последните месеци, показват, че той се очертава като основно бойно поле на 2025 г. Всички правителства трябва да направят всичко по силите си, за да подкрепят международното правосъдие, да подведат под отговорност извършителите и да защитят МНС и неговите служители от санкции“, заяви Аньес Каламар.

„Въпреки трудните предизвикателства, унищожаването на правата на човека далеч не е неизбежно. Историята изобилства с примери за смели хора, които преодоляват авторитарните практики. През 2024 г. народът на няколко държави отхвърли с бюлетини лидери, които са против правата, докато милиони хора по света надигнаха глас срещу несправедливостта. Така че е ясно: без значение кой стои на пътя ни, ние трябва - и ще продължим - да се противопоставяме на безразсъдните режими на власт и печалба, които се стремят да лишат хората от техните права. Нашето огромно, непоклатимо движение ще бъде завинаги обединено от общата ни вяра в достойнството и правата на човека на всеки човек на тази планета.“

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 04:22 на 30.04.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация