site.btaДванадесет ученици на Болградската гимназия - от семейства на военнослужещи, отпътуваха за почивка в България


Дванадесет възпитаници на Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“, които са от семействата на военнослужещи, заминаха за десетдневна почивка в България. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА администрацията на просветното средище.
По информация на учебното заведение учениците са част от група деца, които ще почиват в почивните бази на Министерството на отбраната на Република България в град Бургас в периода от 10 до 20 септември.
„Централното управление за гражданско-военно сътрудничество към Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна информира, че с цел подкрепа и безопасност на семействата на военнослужещи бе организиран отдих на деца от отделни категории“, коментират от администрацията.
От гимназията отбелязват, че България проявява особено внимание към подкрепата на членове на семейства на военнослужещи от Въоръжените сили на Украйна, които са с български етнически произход.
След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване на народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Учебното заведение е възродено през 1993 г., а през 1999 г. му е дадено името „Георги Стойков Раковски“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина