site.btaЧерно море излъга ЦСКА-София в нервен мач и зае второто място в Първа лига

Черно море излъга ЦСКА-София в нервен мач и зае второто място в Първа лига
Черно море зае второто място в Първа лига / снимка: БТА

Среща от 34-тия кръг в първата шестица на Първа лига:

ЦСКА-София - Черно море - 0:1 (0:0)
голмайстори: 0:1 Пабло Гарсия 57
червен картон: Густаво Бусато 50 (ЦСКА-София)

състави:
ЦСКА-София (4-2-3-1): Густаво Бусато - Тибо Вийон (85-Иван Турицов), Браян Кордоба, Християн Петров, Сени Санянг - Марселино Кареасо (85-Станислав Шопов), Амос Юга - Улаус Скаршем, Тобиас Хайнц (56-Димитър Евтимов), Джонатан Линдсет - Матиас Фаетон (78-Георги Чорбаджийски)
старши треньор: Стамен Белчев

Черно море (4-2-3-1): Иван Дюлгеров - Цветомир Панов - Живко Атанасов, Влатко Дробаров, Дани Мартин - Пабло Гарсия, Даниел Димов - Илиан Илиев-младши (90+4-Мартин Милушев), Васил Панайотов, Андреяс Калкан (71-Мазир Сула) - Уеслен Жуниор (56-Атанас Илиев)
старши треньор: Илиан Илиев

Отборът на Черно море победи с 1:0 ЦСКА-София в мач от 34-тия кръг в Първа лига и си гарантира сребърните медали в шампионата. Това ще даде право на участие на "моряците" и в европейските клубни турнири през лятото, докато "червените" ще трябва да преминат през баражния кръг, за да достигнат до квалификациите в Лигата на конференциите.

Двубоят на Националния стадион "Васил Левски" бе изключително нервен, с много физически сблъсъци през целято време. Това доведе и до червен картон за вратаря на домакините Густаво Бусато в 56-ата минута, а веднага след подновяването на играта Пабло Гарсия донесе успеха на варненци след несъсредоточена игра в защита на отбраната на ЦСКА-София.

Първата възжможност за гол в мача бе за Джонатан Линдсет, който в седмата минута стреля с глава право в ръцете на стража на Черно море Иван Дюлгеров от около седем метра.

Десетина минути след това чудесна бърза атака позволи на Андреяс Калкан да излезе на стрелкова позиция фронтално срещу вратата на домакините, но халфът на Черно море стреля високо в аут.

Малко след това дойде първият сериозен сблъсък, при който вратарят на домакините Бусато разкървави носа си.

Малко преди почивката дойде една от най-дискусионните ситуации в срещата. Главният съдия Георги Кабаков маркира нарушение в наказателното поле на Черно море от страна на Тобиас Хайнц. Норвежкият плеймейкър бутна Живко Атанасов, но в същото време бе и препънат от него. След продължителна консултация с ВАР обаче Кабаков реши да остави решението си на терена и да не отсъжда дузпа.

Второто полувреме започна с много груба грешка на левия защитник на "армейците" Сени Санянг. Националът на Гамбия не се справи с връщането с глава на една топка и Уеслен Жуниор я открадна. Останал очи в очи с Бусато той бе премазан от скочилия в главата му вратар точно пред наказателното поле. Това донесе директен червен картон на Бусато, а Жуниор напусна стадион "Васил Левски" с линейка.

На мястото на Бусато в игра влезе Димитър Евтимов, който обаче още в първата ситуация, в която трябваше да се намеси, не успя да го направи. Това позволи на Пабло Гарсия да направи добавка от няколко метра и необезпокоявано да вкара за 1:0 в полза на Черно море.

Няколко минути след това дойде втори дискусионен момент. Кабаков отсъди дузпа в полза на ЦСКА-София за нарушение на Живко Атанасов срещу Тибо Вийон. Решението обаче беше отменено заради засада на французина.

До края на мача чистите положия практически липсваха, а Черно море използва максимално числения си превес на терена, за да запази преднината си.

За тима на Илиан Илиев осигуреното второ място кръг преди края на сезона е най-доброто класиране в историята през новия век. Тимът има 72 точки - с десет по-малко от лидера Лудогорец  и с пет повече от третия ЦСКА-София.

В плейофа за Лигата на конференциите "червените" ще бъдат домакини на един измежду ЦСКА 1948 и Арда Кърджали.

Мачът между ЦСКА-София и Черно море пък бе изгледан от бившия капита на националния отбор на България Димитър Бербатов, който е спряган за шефски пост в новото ръководство на столичани.

Към 11:48 на 16.06.2024 Новините от днес