site.btaБалкан поведе в полуфиналната серия срещу Черноморец след успех в първия мач в Бургас от Националната баскетболна лига

снимки: Христо Стефанов, БТА

Шампионът Балкан надигра носителя на Купата на България Черноморец с 84:79 (25:22, 14:16, 22:21, 23:20) като гост в зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас в първи мач от полуфиналния плейоф между двата състава в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 1:0 победи. Играе се до три успеха от пет възможни мача.

Вторият двубой също ще бъде в Бургас на 10 май, а третата и евентуално четвъртата среща ще се състоят съответно на 13 и 15 май в „Арена Ботевград“. Ако се стигне до равенство 2:2 победи, то петият мач ще се проведе в Бургас на 18 май.

В повторение на финала от миналия сезон гостите имаха лек превес през първите 20 минути на срещата в Бургас. Ботевградчани поддържаха водачеството в началната четвърт, която приключи при 25:22 в тяхна полза. На старта на втората част Илиян Пищиков реализира кош за преднина от 7 точки при 29:22. Домакините изравниха на два пъти, но Балкан пак излизаше с крачка напред и на почивката резултатът бе 39:38.

Добра серия на баскетболистите на Черноморец им донесе аванс от 5 точки при 44:39 минута и половина след паузата, но след точни стрелби на Сюприйм Ханна и Николай Грозев отборът от Ботевград изравни. Преследването между двата тима продължи и след 30 минути игра Балкан водеше с 61:59.

Шампионите отбелязаха шест безответни точки, за да дръпнат с 67:61 в последния период. Травис Макконико намали за Черноморец, но Пищиков, Димитър Димитров, Йордан Минчев и Майки Диксън се разписаха последователно за преднина от 12 точки за Балкан при 77:65 при оставащи по-малко от четири минути в мача. Бургазлии направиха няколко пропуска, а авансът на гостите достигна 13 точки след тройка на Грозев. Състезателите на Балкан задържаха водачеството, въпреки реализираните 10 точки от Макконико в следващите две минути, с които Черноморец се доближи до 77:82 точно 51 секунди преди края на двубоя. Пропуски от наказателната линия за ботевградчани внесоха допълнително напрежение в лагера им, но домакините не успяха да се възползват.

Майкъл Диксън бе най-резултатен за победата на Балкан с 15 точки, 6 борби и 5 асистенции. Димитър Димитров допринесе с 14 точки и 3 борби, а Йордан Минчев, Мартин Сотиров и Сюприйм Ханна вкараха по 11 точки. Минчев оформи „дабъл-дабъл“, овладявайки и 10 борби.

Травис Макконико изигра силен мач за Черноморец и завърши с 31 точки, 2 борби и 3 асистенции. Андрей Иванов направи „дабъл-дабъл“ с 18 точки и 11 борби, а Христо Захариев добави 10 точки. Евгени Хаджирусев и Шон Смит не взеха участие в мача.

В другата полуфинална двойка Рилски спортист води с 1:0 победи срещу Спартак Плевен, а втората среща предстои утре вечер в Самоков.

Към 01:00 на 20.05.2024 Новините от днес