site.btaСпартак Плевен надви Рилски спортист в Самоков и изравни полуфиналната серия в Националната баскетболна лига

снимка: БТА, архив

Спартак Плевен надделя над Рилски спортист със 77:71 (21:22, 12:15, 27:16, 17:18) като гост в „Арена Самоков“ във втория мач от полуфиналния плейоф между двата тима в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и изравни серията на 1:1 победи. Играе се до три успеха от пет възможни срещи. Третият и четвъртият мач ще се проведат в зала „Балканстрой“ в Плевен на 12 и 14 май, а при необходимост от пети двубой, той ще се състои в Самоков на 17 май.

Двата състава изиграха равностойна първа част в Самоков, преминала с поделено надмощие, а след 10 минути домакините имаха аванс от 22:21. Последва по-добра втора четвърт за Рилски спортист, който в един момент увеличи разликата до 8 точки, а на почивката водеше със 37:33.

Спартак Плевен пое инициатавата след паузата и дръпна с 9 точки в средата на третата част при 48:39, оформени с два точни наказателни удара на Джулиен Люис. Гостите задържаха водачеството до края на периода, когато резултатът бе 60:53 в тяхна полза.

В последната четвърт опитите на самоковци да скъсят дистанцията не бяха достатъчни, а Спартак се откъсна с повече от 12 точки след тройка на Родни Първис при оставащи четири минути и половина в мача. 22 секунди преди края Рилски спортист намали до 4 точки пасива си след тройка на Алекс Симеонов за 71:75, а от наказателната линия Брйънт Томас фиксира крайното 77:71 за гостите от Плевен.

Макар да направиха повече грешки в двубоя (17-14), баскетболистите на Спартак имаха превъзходство в борбата под коша (46-34).

Родни Първис и Джулиен Люис вкараха по 17 точки за плевенчани, а Брайънт Томас завърши с 14 точки и 4 борби. Талиб Занна допринесе за успеха с 11 точки и 6 борби.

За Рилски спортист Алън Арнет се отличи с 18 точки и 8 борби, Чавдар Костов добави 13 точки и 3 борби, а Алекс Симеонов - 10 точки и 4 борби.

В другата полуфинална двойка Балкан води с 1:0 победи срещу Черноморец, а втората среща предстои утре вечер (10 май) в Бургас.

Към 11:33 на 20.05.2024 Новините от днес