site.btaОвладяването на инфлацията е в основата на френския проектобюджет за 2024 година


Френското правителство ще увеличи социалните помощи и пенсиите идната година, за да се бори с инфлацията, като междувременно ще се опита да контролира държавните финанси. Това заяви днес при представянето на проектобюджета за 2024 година министърът на финансите Брюно Льо Мер, цитиран от Ройтерс.
"Основното предизвикателство без съмнение е да се отговори на най-лошата инфлационна криза от 70-те години на миналия век, която засяга всички развити страни без изключение", каза Льо Мер пред медиите.
"Второто предизвикателство е да се понижи дълга и да се намали дефицита", добави той.
Въпреки че Франция постепенно премахва скъпоструващите тавани върху цените на газа и електроенергията, финансовият министър предупреди, че държавата не може повече да поема сама разходите за овладяване на инфлацията.
Правителството засили през последните дни натиска върху най-големите вериги за търговия на дребно, за да ги накара да продават горивото по себестойност и измести годишните преговори за цените на хранителните стоки между търговците на дребно и производителите, за да могат потребителите да се възползват по-рано от по-ниските цени.
След като направи огромни разходи тази и миналата година, за да подпомогне домакинствата и компаниите, вече няма друг избор освен да прекрати тази помощ, тъй като плановете за намаляване на дефицита могат да бъдат осуетени.
Висшият съвет за държавни финанси, независим финансов регулатор, обяви планове за съкращаване на бюджетния дефицит в държавния сектор от очакваните 4,9 на сто от брутния вътрешен продукт тази година до 4,4 на сто през 2024 година, не са достатъчно амбициозни и Франция ще изостане от другите страни в ЕС.
Правителството се стреми да намали постепенно бюджетния дефицит през идните години, докато той не се понижи под тавана на ЕС от 3 на сто през 2027 година.
По отношение на приходите правителството се цели да въведе по-екологична данъчна политика, увеличавайки налозите върху компании, които замърсяват в по-голяма степен околната среда и използват получените средства за финансиране на зелени инвестиции.
Правителството ще обложи с нов данък и операторите на магистрали и летища, с което ще внася в държавния бюджет 600 милиона евро годишно.
Льо Мер заяви, че бюджетът за 2024 година ще включва и глобалния минимален корпоративен данък от 15 на сто, одобрен между приблизително 140 страни през 2021 година, като се очаква да генерира данъчни приходи от 1,5 милиарда евро през 2025 година.
Френското правителство няма да увеличи данъците върху самолетните билети в проектобюджета си за 2024 година, потвърди Брюно Льо Мер, цитиран от Франс прес.
"Всяка авиокомпания е "свободна" да фиксира цените си, а от своя страна правителството няма да налага допълнителен данък върху самолетните билети през 2024 година, вариант, който беше на дневен ред", каза Льо Мер.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text