site.btaВъзпитаници на Профилирана гимназия "Пейо Яворов" представиха в Петрич пиесата "Тихи сълзи"


Възпитаници на Профилирана гимназия "Пейо Яворов" представиха в Исторически музей - Петрич пиесата "Тихи сълзи". Инициативата се реализира по проект „Театрална класна стая“, финансиран от Национален фонд "Култура" по програма “Създаване 2024”. Бенефициент на проекта е Историческия музей в Петрич, а в него участват местната Профилирана гимназия "Пейо Яворов" и Професионална гимназия по облекло "Ана Май" – Пловдив. Учител-медиатор от страна на гимназията в Петрич е Здравка Трайкова - преподавател по български език и литература, уточни за БТА арт асистентът на терен Ани Шаркова.
В реализирането на проекта участват 10 ученици от Петрич и шест деца от Пловдив, които са от осми до 11 клас. Пиесата “Тихи сълзи” е базирана на методологията "форум театър", който използва подход за установяване на диалог и социално ангажиране по важни за подрастващите и обществото теми. Сценарият за пиесата е избран от самите участници и провокира обсъждане и решаване на реални житейски ситуации. Учениците-актьори представиха пиеса, в която героите са изправени пред несправедливост и трудна житейска ситуация, с която не успяват да се справят.
Освен главните действащи лица, публиката също ще има възможност да участва, защото методологията предполага активно включване на зрителите като гражданско общество, поясни арт асистентът. Чрез интерактивното театрално преживяване на зрителите беше предоставена възможност активно да се включите в дебат, с предложения към героите да действат по различен начин. Бяха обсъдени и изследвани различни гледни точки, за да се потърси по-добро решение и развръзка. Целта е чрез магията на театъра да се стимулира критичното мислене, да се насърчи емпатията и разбирането и да се създаде пространство за социална промяна, уточни Ани Шаркова.
Тя разказа, че децата от двата града все още не се познават. До момента те са общували единствено чрез ръкописни писма, изпратени по пощата. Сред планираните дейности по проекта през юли е среща на децата, участници в проекта, в град Чепеларе. Там за тях ще се организира творчески лагер, на който ще представят своите пиеси и ще участват в творческа работилница с актьори и културни деятели.
Режисьорът Лилия Секова разказа, че инициативата предизвиква голям интерес. Учениците от Пловдив и Петрич са преминали през курс, който студентите от специалност „Актьорско майсторство“ изучават четири години. "Започнахме да разговаряме за темите, които вълнуват учениците. Сценарият се базира на лични истории на децата, свързани с конкретни проблеми, които ги вълнуват", каза режисьорът Лилия Секова. Тя обясни, че финалът на пиесата е негативен, но когато се намеси публиката, чрез споделяне на своето мнение, всичко трябва да завърши положително.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина