site.btaТатарбунарското районно българско дружество „Родолюбие“ представи на конференция дейността си в седемте филиала на училище "Българче"


Татарбунарското районно българско дружество „Родолюбие“ представи дейността си в седемте филиала на Българското неделно училище (БНУ) "Българче" на годишна конференция на тема „Петгодишен образователен опит на училището по време на пандемия и война – методи на преподаване, постижения и недостатъци“.
Събитието започна с химните на Украйна и България. Организирано е от дружество "Родолюбие", което е бенефициент по Националната програма "Роден език и култура зад граница" и Постановление на Министерски съвет (ПМС) №90 за българските неделни училища в чужбина на Министерство на образованието и науката (МОН) на България.
Почетни гости в конференцията бяха генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов, първият секретар от Генералното консулство Борис Борисов, заместник-председателят на Татарбунарската община в Белгородднестровски район Олександър Лесниченко и председателят на Буджакската община в Болградски район Иван Кюссе.
В конференцията взеха участие около 50 души - отговорници на филиалите на БНУ и преподаватели по български език, литература, история и география, както и по народно творчество и фолклор от българските села Делжилер, Новосьоловка, Надеждовка, градчетата Килия, Татарбунари, Арциз и селище Буджак от южната част на Одеска област.
По покана на председателя на дружеството Борис Кичук участие в конференцията взе генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов, който изказа своето удовлетворение от показания от дружеството напредък.
Дипломатът ни подчерта, че дружество „Родолюбие“ е сред българските организации на неделни училища от Одеска област с най-голям потенциал за развитие и съхраняване на българския език, традиции, култура и обичаи.
„Помощта от България за неделни училища по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ и по ПМС 90 е неизменна част от българската политика към сънародниците ни в Одеска област и ние ще продължим да подпомагаме всички организации, които реално допринасят за запазването на българщината и постигат резултати“, добави още той.
"Разбирам какви усилия трябва да имате, мотивация и желание, за да постигнете този резултат. Това, което видях при вас, тази добра практика на обмен на опит ще я препоръчвам на другите училища. Това е много добър подход за учителите и българските неделни училища, където МОН отделя достатъчно средства. Искам да ви поздравя с успехите и усилията, които показахте", обърна се към ръководството и преподавателите на БНУ "Българче" Светослав Иванов.
Генералният ни консул поднесе на дружество "Родолюбие" литература на български език, дарена от ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев.
Председателят на дружеството Борис Кичук приветства официалните гости и преподавателския състав от седемте филиала на БНУ "Българче", което работи под патронажа на "Родолюбие".
Борис Кичук отбеляза, че това е втората голяма конференция на БНУ „Българче”, по време на която учителите отчитат дейността си и споделят опит в областта на образованието на българските деца в украинска Бесарабия.
„Искам да приветствам работата на учителите и да отбележа, че въпреки пандемията, а от 2022 г. войната в Украйна, българското неделно училище „Българче“ не спря образователната си дейност, спазвайки нормите за безопасност”, каза Борис Кичук.
Обобщаващ доклад за дейността на дружество "Родолюбие" и на седемте филиала на българското неделно училище "Българче" представи ръководителят на училищната мрежа към дружеството Марина Кичук.
Тя изказа специална благодарност на МОН на България, както и на Генералното консулство на България в град Одеса за финансирането и подкрепата на българските неделни училища.
„Българското неделно училище "Българче" е основано през 2014 година. Първите две години училището работеше по Национална програма "Роден език и култура зад граница" само в с. Делжилер с постепенно натрупване на образователен опит и творчески потенциал. В резултат на множество молби на родители БНУ "Българче" през 2016-2017 учебна година откри още три филиала в градовете Татарбунар и Килия, както и в с. Новосьоловка, Килийски район, в рамките на Постановление на Министерския съвет № 334 на България. Петата година от работата ни стана решаваща в дейността на нашето БНУ с оглед неговите количествени и качествени показатели, свързани с прилагането на Постановление на Министерския съвет № 90 от 29 май 2018 г. Отново в този период бяха открити още три филиала на БНУ „Българче“ на територията на град Арциз и Арциз 2, както и в село Надеждовка, Арцизки район", разказа за изграждането на училищната мрежа Марина Кичук.
Ръководителката на училищната мрежа към дружеството подчерта, че с подкрепата на генералния консул Светослав Иванов и с положителното съдействие на кмета на Буджакската община Иван Кюссе от учебната 2024/25 година в селище Буджак, Болградски район е бил открит още един филиал на БНУ "Българче", одобрен от българското образователно министерство.
По нейна информация през учебната 2024/25 година в БНУ "Българче" се обучават 809 ученици в седем филиала, разпределени в 49 паралелки, както и в една група за обучение на кандидат-студенти за прием в български висши училища. През изминалата година 15 ученици от филиалите на училището са били приети за обучение във висшите училища на България.
"Към БНУ "Българче" работят и ателиета за народни танци и народни иинструменти, народно пеене, театрално народно изкуство, народно-приложно изкуство. Общият брой на учениците, участващи в извънкласната работа, достига 341 ученици. А общият брой на преподавателите във филиалите е 45 души", съобщи Марина Кичук.
"БНУ "Българче" десета година вече е член на Световната асоциация на българските училища в чужбина. Ръководството му ежегодно посещава присъствено и онлайн конференциите и семинарите, организирани на високо ниво. Винаги се стремим да приложим на практика в работата на БНУ съвременните методи на обучение за достигане на по-добри резултати чрез обмен на опит", каза още тя.
В рамките на конференцията всеки един филиал от мрежата на БНУ "Българче" изнесе доклад за своята дейност, съпроводен с видеоклипове от училищни тържества, посветени на български празници като Деня на Освобождението, 24 май, Деня на бесарабските българи, Деня на народните будители, както и с изпълнения на български народни обичаи като коледуване, лазаруване и др. Във видеоклиповете бяха включени и послания от приети вече студенти в България.
Участниците в конференцията бяха приветствани със солово изпълнение на гайда на „Тракийска ръченица“ от ученика Илия Кичук, както и с изпълнението на българските народни песни „Лале ли си, зюмбюл ли си“ и „Катерино моме“ от българката Людмила Баханастюк.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина