site.btaКитайският президент обеща да задълбочи отношенията с Казахстан във времена на "благоденствие и изпитания"


Китай иска допълнително да задълбочи отношенията си с Казахстан, въз основа на взаимно доверие и "както във времена на благоденствие, така и във времена на изпитания", каза китайският президент Си Цзинпин на казахстанския президент Касъм-Жомарт Токаев, който е на посещение в страната, предаде Ройтерс.
Тази седмица Китай за първи път ще бъде домакин на присъствена среща на високо равнище на централноазиатски лидери, като по този начин ще надгражда връзките си в задния двор на Русия, на фона на влошаването на отношенията на Пекин със Запада.
Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан – бивши републики на Съветския съюз – търсят други източници на инвестиции, тъй като Москва насочва своите ресурси към войната в Украйна.
Президентът на богатата на енергоносители и селскостопански ресурси страна Казахстан, Касъм-Жомарт Токаев, беше първият от петимата централноазиатски лидери, пристигнал за срещата на високо равнище в северозападния китайски град Сиан.
Китай и Казахстан трябва да "насърчат създаването на китайско-казахстанска общност със споделено бъдеще и приятелство, преминаващо през поколенията, висока степен на взаимно доверие, която да е единна, както във времена на благоденствие, така и във времена на изпитания", заяви Си. "Вашата държавна визита в Китай демонстрира високото ниво на отношенията между нашите две страни и отново потвърждава нерушимите връзки с Китай", каза още китайският президент.
Токаев каза на Си, че Казахстан си е поставил за цел до 2030 г. годишният оборот на търговията с Китай до достигне 40 милиарда долара. Миналата година оборотът е бил на стойност 31 милиарда долара.
"Казахстан иска да разшири износа на селскостопански продукти за Китай", каза още казахстанският президент и похвали Си за неговата амбициозна инфраструктурна инициатива "Един пояс, един път", която е заздравила транспортната свързаност. "Казахстан е готов да доставя бобови култури, висококачествено и екологично чисто замразено говеждо и агнешко", добави Токаев.
Търговският обмен на Китай с петте централноазиатски страни се е е увеличил стократно след установяването на дипломатически връзки, последвало разпадането на Съветския съюз преди три десетилетия. Инвестициите между Китай и петте държави достигнаха рекордни нива от над 70 милиарда долара през 2022 година.
Заради КОВИД-19 първата среща на върха между лидерите на Китай и централноазиатските страни миналата година се проведе онлайн.
Изборът на Сиан за място на първата среща лице в лице е символична препратка към историята, тъй като градът е бил ключова част от древния търговски път на коприната, който някога е обхващал Централна Азия, посочва Ройтерс.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text