site.btaЗа десети път национален форум събра млади учители от цялата страна в село Арбанаси край Велико Търново с цел изява и споделяне на добри практики


За десети път националният форум „Предизвикателствата пред образованието и младите педагози в XXI век“ събра учители в село Арбанаси с цел изява и споделяне на добри практики. Домакин на събитието е Регионално управление на образованието (РУО) – Велико Търново, а дейностите се провеждат в периода 10 – 12 юли със съдействието на „Сдружение за образователни инициативи 19“ към Основно училище „Бачо Киро“ в старата столица. В срещата участват 60 млади креативни учители до 35-годишна възраст от всички области в страната, които проявяват изявен интерес към иновативните практики и новите технологии в образованието.
Заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова приветства участниците в срещата. Тя отбеляза, че темата на тазгодишното издание „Учители на дигитално поколение“ е много дискутирана и актуална, а форумът е генератор на идеи. Лазарова увери присъстващите, че образователното министерство цени участието, активността, креативността и предложенията на младите хора в училищната система, които са основен двигател на промените. „Те раждат идеи, важни и полезни неща, които се вземат предвид, голяма част от коментираното на този форум вече е факт и е включено в проекта за промяна на Закона за предучилищно и училищно образование“, каза Лазарова. Тя посочи, че предложенията са свързани с квалификацията, наставничеството, базовите учители и учителите-методици, както и с учебните програми и оценяването не само на учениците, но и на учителите. Освен това, те са свързани с намаляване на административната тежест и на училищната документация, която не трябва да отнема време за работа с децата или за собствена квалификация и обучение.
Заместник-кметът на Велико Търново проф. Георги Камарашев и заместник-областният управител Юлия Ликоманова-Мутафчиева също поздравиха участниците. Те изразиха мнение, че младите учители са тези, които събуждат интереса на учениците към образованието, подтикват ги да продължават своя път и да използват активно съвременните технологии, като са и по-лесно възприемани от децата и младежите.
Пред журналисти началникът на РУО – Велико Търново, инж. Розалия Личева припомни, че първоначално форумът се провежда като училищна и междуучилищна инициатива, но бързо се разраства като областна и национална политика. Това се случва благодарение на подкрепата на областния управител на Велико Търново, кмета на общината и Министерството на образованието и науката. „Вече 7 години този форум се реализира в изпълнение на национална програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на образователното министерство“, подчерта инж. Личева.
Началникът на РУО отбеляза, че преди 10 години е съществувала застрашителна тенденция училищата да останат без учители, но реализираната на местно ниво политика се е разраснала в много области на страната. „Нашите анализи показват, че около 75 процента от тези, които са започнали своя професионален път като педагози, се реализират и остават в образователната система“, каза инж. Личева. Тя добави, че една от най-важните политики, развила се във времето, е тази за споделяне на добри практики като метод, чрез който колегите черпят опит и се учат взаимно. „Друга такава е създаването на мрежи от помагащи си съмишленици, което тръгна от този научен форум“, допълни тя. Според нея много важно послание е и това за партньорство между средните училища и университетите.
От всички 60 участници във форума 28 са представили свои научни доклади пред научно жури от Великотърновския университет, а най-добрите от тях ще бъдат представени и пред всички присъстващи. Част от събитието са и мини майсторски класове, които ще повишат квалификацията на участващите, каза инж. Личева.
По случай юбилейното издание на форума бяха връчени почетни плакети и грамоти за принос към развитието на политиката за подкрепа на младите специалисти в образователната система, както и грамоти за личен принос на социални партньори, които са помогнали тази политика да се разшири.
На форума присъстваха заместник-ректорът на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ доц. д-р Анна Иванова, представители на образователни и синдикални институции и организации. Организаторите посочиха, че досега в срещите са участвали 539 учители, а с настоящите участници цифрата достигна 599.
Пред представители на медиите младите учители коментираха, че основните трудности в обучението на учениците са свързани с липсата на мотивация при децата и отделянето на вниманието им от телефоните. Те одобриха ограничаването на използването на мобилните устройства, когато то не подпомага учебния процес. „Предизвикателство е да научим как децата да отсяват информацията от интернет, така че да им бъде полезна и да ги насърчим да мислят малко повече как да използват технологиите, за да надграждат себе си“, споделиха младите педагози.
Тодор Георгиев е учител по математика в Средно училище „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица, където преподава за първа година. Той е избрал тази професия заради желанието си да работи с млади хора и да ги мотивира. Георгиев получава голяма подкрепа от екипа в училището, което му помага да преодолява предизвикателствата и трудностите. Учителят сподели, че използва телефоните в час под формата на игра, защото има много софтуерни приложения, създадени в помощ на обучението. „Ние сме хората, които могат да покажат на децата, че телефоните не са само за игра, но и средство за учене“, каза Георгиев.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина