site.btaРелигиозни лидери и миряни у нас почитат паметта на папа Франциск


Светият престол огласи кончината на главата на Римокатолическата църква във видеопосланиe към вярващите по-рано днес.
„Скъпи братя и сестри, с дълбоко прискърбие трябва да съобщя за смъртта на Светия отец Франциск“, заяви кардинал Кевин Фарeл по телевизионния канал на Ватикана.
„В 7:35 ч. тази сутрин (8:35 ч. бълг. вр.) епископът на Рим Франциск се пренесе в Дома на Отца“, заяви Фарел.
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил изрази съболезнования към всички от Римокатолическата църква за кончината на папа Франциск. „Всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск“, допълни той.
„Ние честваме пасхата на Исус при Отца, а папа Франциск направи своето преминаване и той при Отца, във вечността“. Това каза пред БТА монсеньор Румен Станев, помощен епископ на Софийско-Пловдивски диоцез и титулярен епископ на Симидика.
Религиозната общност на евреите в България изказа съболезнования за загубата на папа Франциск. „С тъга научихме за кончината на папа Франциск – духовен водач, оставил дълбока следа със своята човечност, мъдрост и стремеж към мир между народите и вярата“, се посочва в писмо, публикувано в официалната страница във фейсбук на Централния израилтянски духовен съвет.
От главното мюфтийство в Република България също изразиха съболезнованията си в официалния си профил във фейсбук. „Ние, от Мюсюлманското изповедание в Република България, ще запазим в сърцата си спомена за неговата всеотдайност в служба на мира, за хуманизма и откритостта му към хората с различна вяра, както и за усилията му да насърчава добротата и духовността сред вярващите по света“, казват те.
Папа Франциск бе велика личност и радетел за мира. Той отдаде живота си на борба за мир на света. Това каза представителят на българската православна църква в Рим Иван Иванов пред Нова телевизия.
Католическата общност в Раковски скърби за кончината на папа Франциск. Ще се молим за душата му, каза за БТА отец Младен Плачков от енорийския храм „Пресвето сърце Исусово" в квартал „Генерал Николаево“.
Папа Франциск имаше постоянен поглед към нуждаещите се, каза за БТА отец Валтер Горра от Русе.
Католиците в Чипровци скърбят за кончината на папа Франциск, казаха за БТА хора от общността.
Папа Франциск ни подари много нови светци-мъченици и това нещо ще остане винаги за мен паметно. Това каза пред БТА отец Паоло Кортези от католическа енория „Рождение на Блажена Дева Мария“ в Белене.
Едно лице и едно озарено присъствие, което сякаш казва „няма страшно“. Невероятно естествен човек, лице като на дете, отворено, любопитно, бяло и благо. Такъв ще запомня папа Франциск. Това написа в официалния си профил във фейсбук писателят Георги Господинов.
Както БТА писа, папа Франциск бе на официално посещение в България от 5 до 7 май 2019 г. Според данни на Националния статистически институт от последното преброяване на населението през септември 2021 г., католиците в България са 38 709 души. Те са съсредоточени основно в Пловдивска област, както и в градовете Свищов, Белене и Плевен. В София живеят около 5000 католици. Католицизмът е четвъртото по численост вероизповедание в страната след източноправославното християнство, исляма и протестантството.
Рожденото име на папа Франциск, който почина тази сутрин, е Хорхе Марио Берголио. Той е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейството на италиански имигрант, работник в железниците, и е едно от петте деца на семейството - три момчета и две момичета. През 1969 г. е ръкоположен за свещеник. На 13 март 2013 г. 76-годишният аржентински кардинал Хорхе Марио Берголио, архиепископ на Буенос Айрес, е избран за 266-и папа, като за свое папско име избира Франциск. Той е първият папа от двете Америки, първият член на Ордена на йезуитите на Свети-Петровия престол и първият папа с името на свети Франциск от Асизи.
На церемонията от ложата на „Свети Петър“ вчера, на последния Великден на папата, той е сложил омофор, който е получил като подарък при посещението си в България, съобщиха от Нова телевизия. Омофор произлиза от гръцката дума за „покров, покривало“ и в богословието е част от епископското или папското облекло. Представлява широка лента с изображения на кръстове, спускаща се от двете страни на гърдите, преминаваща отзад на врата.
/ВСР
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина