site.bta"Шейн" е подал заявление за листване на борсата в Хонконг, пише "Файненшъл Таймс"


Основаният в Китай търговец на дребно "Шейн" (Shein) е подал заявление за листване на борсата в Хонконг. През миналата седмица дружеството е представило на Хонконгската фондова борса поверителен проект за проспект и е поискало одобрение от Китайската комисия за регулиране на ценните книжа, съобщи в. "Файненшъл Таймс", като се позовава на източници.
Правилата на Хонконгската фондова борса позволяват поверителни проспекти само за дружества, които вече са листнати на друга фондова борса, например в Ню Йорк. Поверителните проспекти са широко разпространени в САЩ, но са необичайни в Хонконг. Китайският надзорен орган трябва да одобри всяко едно първично публично предлагане, а според вестника компанията вече е получила "зелена светлина".
"Шейн", която запазва по-голямата част от веригата си за доставки в Китай, подаде заявление за първично публично предлагане в Лондон преди около 18 месеца, но не успя да получи одобрение от регулаторните органи.
Британските и китайските регулаторни органи не успяха да се споразумеят за подходящия език, който да бъде използван в раздела за оповестяване на рисковете в проспекта. Различията се отнасяха по-специално до експозицията на веригата за доставки на "Шейн" в чувствителния от политическа гледна точка регион Синцзян, където Китай е обвиняван в нарушаване на човешките права на местното уйгурско население.
Органът за финансово поведение на Обединеното кралство одобри версия на проспекта на търговеца по-рано тази година, но тя не беше приета от китайския регулатор. През последните години базираният в Пекин орган стана по-строг по отношение на начина, по който компаниите описват рисковете, свързани с извършването на стопанска дейност в Китай, твърдят източници.
"Шейн" е подала заявление за листване на борсата в Хонконг, отчасти за да се опита да окаже натиск върху британския регулаторен орган да направи компромис с изискванията си за разкриване на информация за риска и да запази потенциално най-голямото първично предлагане на лондонския пазар от години насам, твърдят източници на "Файненшъл Таймс". През 2025 г. набирането на средства от първични предлагания в Лондон е спаднало до 30-годишно дъно.
Ако британците приемат одобрен от китайския регулатор проспект, Лондон все още ще бъде предпочитаната от "Шейн" борса предвид по-разнообразната и международна инвеститорска база, твърдят източниците на медията. Според тях шансовете са малки, като се има предвид, че изискванията на регулаторите все още се различават значително.
Сагата с първичното публично предлагане на от "Шейн", която продължава вече почти три години, попадна в кръстосан геополитически огън.
Въпреки че търговецът на дребно разполага с около 12 млрд. долара в брой според финансовия си отчет и не бърза да излезе на борсата, неговите инвеститори и съветници настояват компанията да ускори процеса, който за първи път се сблъска с проблеми, когато "Шейн" не успя да получи одобрение от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ през 2023 година.
"Голдман Сакс" (Goldman Sachs), "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "Джей Пи Морган" (JPMorgan) са водещите банки поематели, които работят по предлагането - в Ню Йорк, Лондон, а сега и Хонконг. Инвестиционните банки обикновено получават заплащане след приключване на първичното публично предлагане. И трите банки отказват коментар пред британската икономическа медия.
Спадът в печалбата през миналата година също породи съмнения дали първичното предлагане на "Шейн" ще постигне оценката от 66 млрд. долара, която достигна в рамките на частно финансиране преди две години.
През 2024 г. продажбите са се увеличили с 19 на сто до 38 млрд. долара, но нетната печалба е намаляла с почти 40 на сто до 1 млрд. долара, съобщи "Файненшъл Таймс" през февруари.
Въпреки това продажбите в САЩ, които представляват около една трета от приходите, не са били засегнати толкова силно от митата, които наложи Доналд Тръмп, колкото първоначално се опасяваха мнозина, запознати с финансовите данни на компанията. Според източници рентабилността на "Шейн" се е подобрила значително, след като нейният конкурент "Тему" (Temu) до голяма степен се оттегли от американския пазар на бърза мода именно заради повишените мита.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина