site.btaНад 90 участници събра второто издание на Голямата диктовка – „Пазител на българския език“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“


„През вековете българският език се е утвърдил като носител на просвещението, изградил ни е като общество, което уважава своята азбука. Открили сме със сърцата си, че той е основата, върху която се изгражда силата на духовността, интелекта и развитието на личността“. Това каза директорът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ доцент д-р Калина Иванова по време на откриването на Голямата диктовка II - „Пазител на българския език“.
Доцент Иванова отбеляза още, че „в този празничен ден почитаме светите братя Кирил и Методий и тяхното дело, като бъдем любознателни, непокорни, смели, упорити и да покажем на всички, че по пътя към просветата, свободата и културата може да се водим само от българския език, неговата сила и богатство“.
В тазгодишното издание на събитието взеха участие близо 100 човека, сред които ученици, студенти, журналисти, общественици и много други записали се с най-различни професии. Прочетеният текст бе откъс от Слово от Кирил Философ как покръсти българите (Солунска легенда). Темата на диктовката е свързана с отбелязването на 1170 години от създаването на първата славянска азбука. В тази връзка Калина Иванова коментира, че „в Годината на глаголицата, ние отдаваме признание пред делото на светите братя, които са символ на просветлението“.
Благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и науката за инициативата на Националната библиотека, диктовката беше проведена от утвърден преподавател с голям педагогически опит и с високо признание сред колегите и учениците - господин Мирослав Христов, заместник-директор на 38. Основно училище „Васил Априлов“, гр. София.
Диктовките ще бъдат проверени от учители по български език и литература и всички участници ще получат грамотите си на 10 юни 2025 година от 11:00 часа в Централното фоайе на Националната библиотека.
Голямата диктовка - „Пазител на българския език“ се провежда за втори път и тази година успя да привлече повече участници от първото издание през 2024 г. Инициативата на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ няма състезателен характер, а е събитие, чрез което се цели да покажем уважение към българския език и към делото на светите равноапостоли. С развитието и надграждането на концепцията, екипът на Библиотеката ще работи за превръщането на това събитие в многогодишна традиция.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина