site.btaКосовският премиер: Западните сили не трябва да прилагат натиск върху Косово за създаването на Съюз на сръбските общини


Министър-председателят на Косово Албин Курти каза, че западните сили не трябва да прилагат натиск върху по-малки страни като Косово, които са демократични, а трябва да обръщат внимание на случващото се в района, защото „всяко грешно решение на Балканите може и ще бъде използвано другаде“, предаде Асошиейтед прес.
В интервю за агенцията Курти говори за прилагането на натиск от страна на Запада върху Косово за приемането на спорния Съюз на сръбските общини (ССО), който повиши напрежението между Косово и Сърбия.
Курти каза, че вместо върху въпроса за ССО, фокусът трябва да бъде насочен върху превръщането на Сърбия в по-демократична държава и премахването, по думите на Курти, на „хегемонистичните идеи на Белград“.
Курти допълни, че сръбското правителство трябва да признае независимостта на всички републики от бивша Югославия, за да се „изправи пред миналото“. Той подчерта, че Белград трябва да клони повече към ЕС и НАТО, а не към Русия.
Косовският премиер заяви, че ако Сърбия се освободи от идеята, че Косово все още им принадлежи, те „ще бъдат много по-демократични, европейски“.
През последните няколко седмици представители на ЕС и САЩ посетиха Прищина и Белград, за да ги насърчат да приемат ново предложение за нормализиране на отношенията между двете страни и да ускорят кандидатурите им за присъединяване към ЕС.
Диалогът между Косово и Сърбия с посредничеството на ЕС тече от 2011 г. насам, но малко от подписаните 33 споразумения са приложени, отбелязва АП.
Курти каза пред агенцията, че преговорите напоследък са били „идеология за решаване на проблеми“, а всяко решение се е превръщало във все по-сложно, все по-неприложимо и публиката е изгубила интерес. Той счита новото предложение (наречено френско-германско или европейско – бел. ред.) за „добра рамка и платформа за придвижване напред, което ни обнадеждава за перспективата на бъдещите разговори и споразумение“.
Подробности от това предложение все още не са обявени публично.
САЩ увеличиха натиска върху Прищина да създаде Съюз на сръбските общини (общините с етническо сръбско мнозинство) съгласно споразумение, подписано през 2013 г., като с тази структура ще се съгласуват въпроси и услуги като образование, здравеопазване, градско и селско планиране, както и местно икономическо развитие, каквито са функциите, за които са отговорни всички косовски общини.
През 2015 г. Конституционният съд в Косово обяви създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като той не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
Курти заяви, че формирането на ССО не е негов приоритет и миналата седмица представи условия за основаването му, като подчерта, че Съюзът може да бъде създаден единствено като част от общото споразумение за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия. Властите в Косово изразиха притеснения, че такъв съюз би могъл да подкопае държавността на страната.
Косовският министър-председател каза, че западните сили трябва да имат предвид примера на управляваната от сърби Република Сръбска в Босна и Херцеговина и изрази опасения, че формирането на ССО би създало друга мини държава в рамките на Косово, като добави, че Белград използва ССО „като оръжие срещу нашата (косовска) независимост“.
„Ако на Западните Балкани въведем идеята за съюзи, основаващи се на етнически принцип, това е рецепта за нови конфликти“, каза Курти.
Той подчерта, че взаимното признаване между Косово и Сърбия е в центъра на какъвто и да е преговорен процес, нещо, което Сърбия категорично отказва,.
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. ЕС и САЩ се опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text