site.btaПрезидентът на Косово: Достатъчно опасно е за Косово да има съсед като Сърбия


Достатъчно опасно е за Косово да има съсед като Сърбия, заяви президентът на Косово Вьоса Османи, като подчерта, че НАТО, заедно със силите на Косово, ще спрат какъвто и да е сценарий на сръбския президент Александър Вучич, предаде КосоваПрес.
В интервю за хърватския всекидневник „Вечерни лист“ Османи обясни защо се противопоставя на създаването на Съюз на сръбските общини, който според твърденията на Сърбия ще притежава изпълнителни правомощия.
Президентът отхвърли всякаква идеи за разделяне на страната, като подчерта, че това би отворило кутията на Пандора.
„Ситуацията в Косово е изключително напрегната, преговорите някак са в застой, няма динамика. Въпреки това наскоро специалният пратеник на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак и специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар дойдоха и обявиха нов цикъл от разговори. Опасно е да имаш съсед като Сърбия, НАТО и нашите сили (на Косово) ще спрат сценариите на Вучич“, подчерта Османи.
По думите на Османи Вучич „има ясни териториални претенции по отношение на Косово и другите съседни държави от Западните Балкани“, пише Ей БиСи Нюз, като се позовава на интервюто на Османи пред „Вечерни лист“. Тя каза, че Вучич се опитва да дестабилизира региона, за да постигне целите си и допълни, че Вучич иска да блокира атлантическия път на района, което е „желание на Русия“.
Османи заяви, че е изненадващо как Вучич се възприема от някои като „миролюбив“ и подчерта, че същата грешка е била направена и спрямо бившия сръбски президент Слободан Милошевич.
„През 90-те мнозина са смятали Милошевич за човек на мира, но колкото повече е бил възприеман като такъв, толкова повече е бил насърчаван и е извършил престъпления, довели до убийството на над 150 хиляди цивилни във войните в бивша Югославия. По този начин, колкото повече Вучич се смята за „миролюбив“ и колкото по-дълго Сърбия не получава ясни инструкции за действия и международни санкции, тя ще бъде все по-окуражавана да използва насилие срещу своите съседи. За съжаление манталитетът, който движи Вучич, е този от 90-те. Не го виждам като човек, който се променя в положителна посока. Колкото по-малко му вярва международната общност, толкова по-големи са шансовете Сърбия да не следва пътя на Москва и да тръгне по европейския път. От друга страна, Сърбия е подписала близо 40 споразумения и повечето от тях не се прилагат, което показва колко Сърбия държи на думата си. Следователно не е необходимо да вземеш само един подпис от Сърбия, а трябва да работиш години наред и да прилагаш натиск върху нея, за да я задължиш да изпълни това, което е подписала“, заяви Османи.
Сърбия обвинява Косово, че не спазва Брюкселското споразумение, подписано преди почти десет години, особено в частта за формиране на Съюз на сръбските общини. Конституционният съд на Косово обаче обяви създаването на такъв съюз за противоконституционно, тъй като той не включва останалите етнически общности и може да доведе до упражняване на изпълнителна власт.
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. ЕС и САЩ се опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text