site.btaМинистърът на инвестициите, промишлеността и търговията на Узбекистан ще посети България на 13 и 14 юли


Министърът на инвестициите, промишлеността и търговията на Узбекистан Лазиз Кудратов ще е на официално посещение в България на 13 и 14 юли. В периода на посещението на министър Кудратов са планирани срещи в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на транспорта и съобщенията, Българската търговско-промишлена палата и други български институции, съобщиха за БТА от Службата по търговско-икономически въпроси (СТИВ) в Узбекистан към Министерството на икономиката и индустрията (МИИ).
България представлява интерес за Узбекистан като източник на технологии и партньор в инженерните и технологичните консултации. Двете страни планират да развиват сътрудничество както под формата на обмен на опит и техническа помощ, така и откриване от български компании в Узбекистан на техни производствени мощности, особено в енергетиката, химията, електротехниката, строителството, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, в транспорта и логистиката.
България може да бъде успешен вносител в Узбекистан на редица видове приоритетни за държавата стоки и услуги. В сферата на селското стопанство интерес представляват селскостопанската техника и продукция, а също така и линиите за преработка, сушене и консервиране на селскостопанска продукция. В хранително-вкусовата промишленост перспективни са линиите за производство на консервирани храни, детски храни и пюрета, производствените линии и техника за преработване на продукти, оборудване за винопроизводство и др. Във фармацевтична промишленост това са лекарства, суровини, препарати, консумативи и др.
Развитието на двустранното сътрудничество в областта на туризма също има добри предпоставки. България и Узбекистан могат да насърчават активно установяването на контакти между съответните държавни органи по туризъм, туристическите асоциации и организации, туристически фирми, хотелски вериги и да улесняват всички действия с цел развитието на туристическия обмен между двете страни.
Върху българския износ продължават да оказват влияние логистичните проблеми в региона на Централна Азия. В тази връзка планираното увеличаване на превоза на товари към страните от ЕС през България по Транскаспийския международен транспортен маршрут ще има съществен принос за увеличаване на ролята на България в глобалните вериги за доставки.
На узбекския пазар работят редица български фирми, които имат планове за засилване на своето сътрудничество с местни компании като: "УЗ Приста Рисайклинг" (UZ Prista Recycling) "Приста Трейдинг енд Пакинг" (Prista Trading and Packing), "УЗ Приста" (UZ Prista), "Софарма", "Дансон БГ", "НИКОС Хранинженеринг", "ИНДЕКС-6" и други.
България може да привлече и значителни трудови ресурси от Узбекистан.
Потенциалът за по-нататъшно разширяване на икономическото сътрудничество между Узбекистан и България далеч не е изчерпан. Узбекистан се стреми да привлече инвестиции и да развива връзки на сътрудничество, за да интегрира своя производствен сектор в глобалните вериги за стойност.
В този смисъл Узбекистан се интересува от техническа подкрепа от български партньори за разширяване на експортните си възможности.
В средносрочен план Узбекистан ще стане най-значимата икономически и политически страна в този регион, което е важно за България и от гледна точка на транспорта и логистиката, уточняват от СТИВ в Узбекистан.
Двустранните отношения на България и Узбекистан се развиват динамично и се основават при отчитане на взаимните интереси и сътрудничество в тези области, които са от полза както за България, така и за Узбекистан.
Външната търговия между България и Узбекистан, по информация на българската търговска служба в Ташкент, се характеризира през последните години с положително салдо за България. За улесняване на търговията и инвестициите между двете страни са предприети конкретни действия за организиране на следващата шеста сесия на Смесената междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество (МПК) през месеците октомври-ноември в Ташкент.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина