site.btaБроят на списание ЛИК, вдъхновен от ЮНЕСКО, бе представен днес в централата на организацията в Париж и в пресклубовете на БТА
Броят на списание ЛИК, който през месец юли е на тема „България в ЮНЕСКО“, бе представен днес в централата на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) в Париж, Франция. Събитието бе част от съпътстващата програмата на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. През тази година тя се провежда под българско председателство във френската столица в периода от 6 до 16 юли.
Чрез видеовръзка в премиерата на ЛИК се включиха и гости от зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция (БТА) в София, както и от 40 пресклубове в страната и чужбина.
Изданието за литература, изкуство и култура на БТА излезе едновременно на три езика – български, френски и английски. Участниците от всички делегации на форума, който се провежда във Франция, ще получат като подарък екземпляр от списанието.
„Шестдесет години списание ЛИК приобщава към достиженията на културата, за което работи и ЮНЕСКО“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в централата на ЮНЕСКО в Париж. Негови събеседници бяха министърът на културата на Република България Мариан Бачев, директорът на Центъра за световно наследство Лазаре Елунду Асомо и председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство проф. Николай Ненов.
„Чрез медии като ЛИК се осъществява още по-голяма мисия от моментното представяне на културата днес – пази се паметта за нея утре“, каза Кирил Вълчев. Той посочи, че в списанието са представени десетте обекта в България, вписани в Списъка на ЮНЕСКО – седем културни и три природни, както и осемте български обекта в световните листи на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство. По думите му накрая са представени и още няколко обекта, които заслужават да бъдат включени в списъка. Вълчев припомни, че в момента сред 168 държави с обекти в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, в която организация участват общо 196 страни, България е на 33 място с 10 обекта, какъвто брой имат още две държави. „Това е сериозно признание за страна, която е на 105-то място по територия и на 107-мо място по население в света, но има култура и природа, заради които универсалните критерии на ЮНЕСКО я нареждат повече от три пъти по-напред спрямо мястото й според територия и население“, каза генералният директор на БТА.
„Изключителна чест и отговорност за мен като министър на културата на Република България е да приветствам представянето на специалния брой на списание ЛИК на Българската телеграфна агенция – посветен на темата „България в ЮНЕСКО“ – именно тук, в централата на ЮНЕСКО в Париж. Тук, където културното многообразие се среща със стремежа към мир и устойчиво развитие чрез образование, наука и култура“, каза министърът на културата Мариан Бачев. „Благодаря на екипа на БТА и на редакторите на списанието за тяхната, бих казал, мисионерска работа по възраждането на едно важно издание, което днес говори на света на три езика. Символично и достойно, списанието излиза и в специалния шрифт ЛИК – създаден в чест на кирилицата, българската азбука, призната от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството. Този шрифт не е просто графичен избор – той е културен знак, припомнящ, че България е дала на света една от трите официални азбуки на Европейския съюз. Кирилицата не е само писменост – тя е жива връзка между поколения, традиции и култури“, отбеляза културният министър.
„Издаването на списание ЛИК за ЮНЕСКО е повод всички делегати на сесията тук да открият ролята и приноса на България за ЮНЕСКО и навсякъде. България наистина е държава, която развива международното сътрудничество по отношение на световното наследство“, каза Лазаре Елунду Асомо, директор на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО. „Настоящата сесия на Комитета за културно наследство е повод да научим повече за България и богатото й наследство и това списание посочва специфичното за световното наследство. Аз съм горд и щастлив да получа това списание, защото само разглеждайки го, можем да резервираме билет и да посетим България“, добави още той.
„Благодарение на Българската телеграфна агенция и на главния редактор Георги Лозанов, ние виждаме възродено списание. Едно изключително важно издание, което всъщност представя всички, нас, в сферата на културата“, каза председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО проф. Николай Ненов. По думите му благодарение на ЛИК ние ще имаме по-голяма видимост.
От зала „МаксиМ“ на БТА в София в събитието се включиха доц. Георги Лозанов – главен редактор на списание ЛИК, и Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа.
„ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура“, каза доц. Георги Лозанов. По думите му световната култура е особен феномен: „Това е културата, в която влизаш с най-големите си национални постижения и когато те станат част от световната култура, започват да принадлежат на всеки. Това вече не е просто българско наследство, когато мине през механизма и оценката в ЮНЕСКО, това е наследството на всеки, който живее на планетата. И не само, който живее на планетата сега, а това е наследство, което се предава от поколение на поколение. Това е особено усещане – културна идентичност на базата на световната култура, което може да стане, благодарение на такива организации като ЮНЕСКО или като Нобеловата награда, и други форми, които успяват да дадат световна стойност на националните постижения и са несъмнено много важна реплика срещу агресията, простотията и скуката, които, за съжаление, са неизтребими“.
„Новият брой на списание ЛИК не е ценен само за сесията на ЮНЕСКО, а е ценен и за всички онези млади хора, които ще разгърнат страниците на това списание и, вярвам, ще се гордеят с постиженията на българската държава и с всички вписани елементи в световната съкровищница на културата, каквато е ЮНЕСКО“, каза Ирена Тодорова. Тя отбеляза, че Регионалният център, който се намира в София, представлява 17 държави и надскача Югоизточна Европа до голяма степен. „В цялата си упорита работа по опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство се стремим постоянно да пазим паметта, да пазим живите наследства и през цялото това време да търсим диалог, разговор и сътрудничество не само на Балканите, а и отвъд това“, коментира Тодорова.
В събитието с видеовръзка се включиха и кореспондентите на БТА и техните събеседници от Казанлък и Русе.
Галина Стоянова, кмет на Община Казанлък, и Радослав Петков, зам.-директор на Исторически музей „Искра“, взеха участие на живо от Казанлъшката гробница.
„Освен с Казанлъшката гробница, Казанлък се подготвя за включване в списъка на ЮНЕСКО с още осем гробници от Долината на тракийските царе“, каза Галина Стоянова. По думите й тези гробници са консервирани, социализирани са и се посещават от туристи и ще бъдат един допълнителен ансамбъл към Казанлъшката тракийска гробница.
„Екипът на Исторически музей „Искра“ работи по проект за подмяна на електрическата инсталация и подновяване на климатизацията на Казанлъшката тракийска гробница“, съобщи зам.-директорът на културния институт Радослав Петков. Той подчерта, че освен социализацията, опазването на подобен паметник на културата е изключително важно, за което ще допринесе и бъдещият проект.
Сред гостите в пресклуба в Русе бяха Евгени Георгиев – уредник в Регионалния исторически музей в Русе, Еслица Попова – директор на Художествената галерия в Русе, и Пламен Бейков – директор на Държавната опера в крайдунавския град.
„Ивановските скални църкви, които са част от списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, са най-посещаваният обект на Русенския исторически музей“, заяви Евгени Георгиев. Пламен Бейков отбеляза, че Ивановските скални църкви привличат много туристи от Европа и света, които пристигат по река Дунав и съчетават посещението си и с разглеждане на Русе. Според Еслица Попова Ивановските скални църкви са интересни не само за туристите, но и за художниците.
Кореспондентите на БТА бяха подготвили за зрителите и гостите на премиерата на ЛИК видеа от някои от обекти на България, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Сред тях са: Боянската църква, Мадарският конник, Старият град на Несебър, Ивановските скални църкви, Свещарската гробница, Резерват „Сребърна“, Национален парк „Пирин“, вековните букови гори в Национален парк „Централен Балкан“ - част от серийния обект „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.
В представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:
Както и в чужбина:
Белград
Босилеград
Одеса
Тараклия
От януари 2024 г. списание ЛИК е със свободен достъп. Всички броеве от неговото възстановяване през 2022 г. до днес могат да бъдат изтеглени в електронен формат от интернет страницата на БТА. Броят на тема „България в ЮНЕСКО“ на български език можете да откриете на следния линк – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/54, на английски – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/53, и на френски език – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/52.
/ТС/
В допълнение







































































































































Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Свързани новини
Велико Търново заслужава да стане част от културното наследство на ЮНЕСКО, каза проф. Пламен Павлов
Нека заедно продължим да насърчаваме Париж като катализатор на мир, каза помощник генералният директор за културата на ЮНЕСКО Ернесто Отоне
Община Казанлък и местният Исторически музей „Искра“ работят активно за опазването и социализацията на тракийските гробници в Долината
Разработва се проект за модернизация на инсталацията и климатизацията на Казанлъшката гробница, каза зам.-директорът на Историческия музей Радослав Петков
Буковите гори по поречието на Дълбока река в Република Северна Македония са част от обектите на ЮНЕСКО
Членството в световна организация като ЮНЕСКО е признание и отговорност, каза директорът на фестивала „Фолклорен извор“ д-р Росен Маринов
В резервата "Сребърна" живеят над 90 вида водоплаващи птици
Занаятът метларство е характерен за търговищкото село Голямо Соколово
Стараем се да запазим онзи дух, който ни е предаден като ценност, каза председателят на кърджалийското читалище „Родопски фар 1938“ Иван Узунов
Казанлък се подготвя за включване в списъка на ЮНЕСКО с още осем гробници от Долината на тракийските царе, каза кметът Галина Стоянова
Престижната ни роля като творчески град на ЮНЕСКО носи на Габрово отговорност, мотивация и амбиция, каза кметът на града Таня Христова
Юлският брой на списание ЛИК беше представен в Париж (ОБОБЩЕНИЕ)
Читалищата в България са културни институти, които нямат аналог в света, каза Милена Ангелова, секретарят на НЧ „Развитие 1869“ - Враца
Всеки българин и благочестив християнин се счита за особено щастлив, ако може да посети поне един път в живота си Рилския манастир, пише етнографът Владимир Караманов
Всички пазим културата и идентичността си, но в малките населени места е по-трудно, каза Станка Николова от читалището в плевенското село Коиловци
Включването на тъкането на чипровски килими в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО е най-голямото признание за този занаят, каза доц. Ваня Иванова
Самоковската художествена школа трябва да бъде вписана в списъка на ЮНЕСКО, каза Пепа Георгиева, главен експерт „Култура“ в Община Самоков
Нещата, които ни отличават като идентичност и народ, са празниците и обичаите ни, каза етнологът Силвия Вутева
Обявяването на Мадарския конник за паметник на световното културно наследство от ЮНЕСКО се отразява благотворно, каза Юри Йоргов
Обичаят „Сурова“, вписан в ЮНЕСКО, е значимо явление, смята етнологът Цветана Манова
Закриляните от ЮНЕСКО Ивановски скални църкви са най-посещаваният обект на Русенския музей
Тракийската царска гробница се отличава с високата си степен на запазеност, каза директорът на Историческия музей в Исперих
Главният редактор на сп. ЛИК доц. Георги Лозанов: ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура (ОБОБЩЕНИЕ)
Държавата трябва да има ясна политика към паметниците на културата, заяви директорът на РИМ-Сливен, доц. д-р Николай Сираков
Списание ЛИК за ЮНЕСКО е повод всички делегати на сесията да открият ролята и приноса на България, каза Лазаре Елунду Асомо
Четири обекта на територията на област Видин са кандидати за списъка на световно наследство на ЮНЕСКО, каза археологът Ваня Ставрева
Родопите са планина на паметта, а едно от най-ценните наследства, предавани от поколение на поколение, е гайдарството, каза етнологът Таня Марева
Необходима е държавна политика за опазването на Несебър, каза пред БТА директорът на музея "Старинен Несебър" Тодор Марваков
Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол са кандидатурата на Пловдив за ЮНЕСКО, предстои изготвяне на план за опазването им
Археолози сравняват храма на Понтийската майка на боговете Кибела в Балчик с Помпей, тъй като и той е бил затрупан от природен катаклизъм
Новият брой на списание ЛИК не е ценен само за сесията на ЮНЕСКО, а е ценен и за всички млади хора, каза Ирена Тодорова
Главният редактор на сп. ЛИК доц. Георги Лозанов: ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура
Вековните букови гори са модел, който може да дава познания за развитието на биологичните съобщества, каза експертът Румяна Фичева
Иконостасът в църквата "Успение на Пресвета Богородица” в Пазарджик впечатлява със своето стилно съвършенство, каза Сергей Шербетов
Музеят на неолитните жилища в Стара Загора е включен в индикативната листа на ЮНЕСКО, каза неговият директор Петър Калчев
Българската гайда заслужава да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО, каза ръководителят на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“ Петър Димитров
Варненският халколитен некропол има статут на паметник с национално значение
Изключителна чест и отговорност за мен e да приветствам представянето на специалния брой на списание ЛИК в Париж, каза Мариан Бачев
60 години списание ЛИК приобщава към достиженията на културата, за което работи и ЮНЕСКО, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев
Министърът на културата Мариан Бачев подари списание ЛИК на помощник генералния директор за културата на ЮНЕСКО Ернесто Отоне
Юлският брой на списание ЛИК на тема „България в ЮНЕСКО“ ще бъде представен днес в Париж
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина