site.btaГлавният редактор на сп. ЛИК доц. Георги Лозанов: ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура
ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура, каза главният редактор на списание ЛИК доц. Георги Лозанов. Той се включи от София в представянето на юлския брой на изданието, чиято тема е „България в ЮНЕСКО“. Събитието се проведе в централата на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура в Париж, както и в националните пресклубове на БТА в страната и в зала "МаксиМ" в столицата.
По думите на доц. Лозанов световната култура е особен феномен: „Това е културата, в която влизаш с най-големите си национални постижения и когато те станат част от световната култура, започват да принадлежат на всеки. Това вече не е просто българско наследство, когато мине през механизма и оценката в ЮНЕСКО, това е наследството на всеки, който живее на планетата. И не само, който живее на планетата сега, а това е наследство, което се предава от поколение на поколение. Това е особено усещане – културна идентичност на базата на световната култура, което може да стане, благодарение на такива организации като ЮНЕСКО или като Нобеловата награда, и други форми, които успяват да дадат световна стойност на националните постижения и са несъмнено много важна реплика срещу агресията, простотията и скуката, които, за съжаление, са неизтребими“.
„Извън несъмнената символична роля, която има този брой, който излиза в този момент, когато България е председател на сесията на ЮНЕСКО, има и една прагматична страна – може да представя богатата дейност на ЮНЕСКО. Защото ЮНЕСКО хем е от тези институции феномени, които хем имаме чувството, че много добре знаем за тяхната роля и в какво се състои тя, хем тя е толкова богата и разностранна, че всъщност винаги изплъзващи се, че не можем да създадем достатъчно категорично усещане, че сме проникнали в тяхната сложна институционалност“, каза доц. Лозанов. По думите му този брой ще покаже медийния наратив за ЮНЕСКО, как дейността на организацията е минала през новините, как сме реагирали тук, в България, на събитията, в които организацията е участвала.
„Има нещо специфично – няма прекъсване или промяна на отношението преди 1989 година и след това. Защото ЮНЕСКО е организация, която, в най-голяма степен, преодолява политическите предразсъдъци. И по времето на социализма, и след това – в прехода към демокрация, по един и същи начин, продължава да бъде във фокуса на вниманието, а в някакъв смисъл – и на въодушевлението на обществото“, каза още доц. Георги Лозанов.
/ДД
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина