site.btaСтепан Желясков: Историческата част на Одеса, включена в списъка на ЮНЕСКО, е свързана и с Българското възраждане


Историческата част на Одеса, включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, е свързана и с Българското възраждане, това каза Степан Желясков, заместник-началник на отдела на информацията и използването на документите на Националния архивен фонд към Държавния архив в Одеска област, член на Историко-топонимичната комисия към Одеския градски съвет. Той бе гост в националния пресклуб на БТА в гр. Одеса, Украйна, по случай представянето на юлския брой на ЛИК на тема "България в ЮНЕСКО".
"През януари 2023 г. историческата част на Одеса бе включена в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО, като границите на зоната на опазването се ограничаваше до улиците "Светослав Каравански" (преди "Жуковски") и "Преображенска" до морското крайбрежие. От 2024 г. ЮНЕСКО увеличи зоната на опазването на паметниците на културата в Одеса, която в момента съставя 600 хектара. Границите на тази зона са очертани по следния начин – започват от парк "Шевченко" и продължават по улиците "Пантелеймоновска", "Старопортофранковска", "Балковска", като за буферна зона е определено одеското пристанище", разказа Степан Желясков.
Той подчерта, че в сегашната зона на ЮНЕСКО в Одеса влизат в основната част места, свързани с българската история от периода на Възраждането през 19 век.
"През Възраждането Одеса изиграва важна роля във формирането на младата българска интелигенция, сред които са Найден Геров, Христо Ботев, Васил Априлов, Иван Вазов, Алеко Константинов и др. Техните имена са свързани с Одеса. Известна е дейността и приносът на Одеското българско настоятелство. Настоятелството е създадено на 2 февруари през 1854 г. по инициатива на Николай Палаузов, който остава негов ръководител до смъртта си през 1899 г. От 1868 до 1898 г. настоятелството се намира на улица „Генерал Ватутин“ №17. Един от адресите на Одеското българско настоятелство се намира на ул. „Нежинска“ 42 в украинския черноморски град", сподели Желясков.
По повод представянето на броя на ЛИК, посветен на темата "България в ЮНЕСКО", българинът Желясков подчерта: "Фактът, че България е включена в списъка на опазването на паметниците на културата с 10 обекта и се намира на 33-то място, е показател за приноса на прародината ни в опазването на световното културно наследство. С увереност може да се каже, България е археологически, исторически и културен музей под открито небе".
На 3 март 2023 г. в българския културен център в град Одеса бе представен февруарският брой на списание „ЛИК”, посветен на българската общност в Украйна, а на 4 март в град Болград. Като първото му представяне бе в София в зала „МаксиМ” на БТА на 24 февруари, в деня на първата годишнина от войната в Украйна. Степан Желясков припомни, че е присъствал на представянето на броя на ЛИК в Одеса и като етнически българин поднесе благодарност на БТА за популяризирането на миналото и настоящето на българската общност в Украйна.
Събитието, посветено на „България в ЮНЕСКО“, е част от 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в Париж под българско председателство. Представянето на списание ЛИК бе проследено едновременно от всички национални пресклубове на БТА в България и чужбина, включително и от Одеса.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина