site.btaПосланието ми към публиката е да внимаваме с новостите, каза пред БТА Павел Койчев


Човекът на бъдещето, не дай Боже, само да не е киборг, защото натам върви работата. Това каза пред БТА Павел Койчев преди откриването на изложбата си „Homo sapiens – възпоменания“. Експозицията бе открита днес в галерия „Райко Алексиев“ на Съюз на българските художници (СБХ) и може да се разгледа до 14 октомври.
В изложбата Павел Койчев представя историята на човечеството в 30 фигура, разпределени в 7 сюжета. Работи по нея от около година, но я обмисля от доста повече време.
„Мисля я тази изложба от две-три години в смущението от прекалената бързина на технологиите и на изкуствения интелект. Тревожно ми е, някак си. Това, което става, не е богоугодно. Много е голям въпросът, аз нямам умственият капацитет да разсъждавам върху това. Но така си мисля нещата, така съм ги почувствал и това е моята реакция на това“, разказва той. Посланието, което отправя с експозицията е „да внимаваме в новостите“.
„Днес зала „Райко Алексиев“ е отново зала „Павел Койчев“, каза Любен Генов, председател на Съюза на Българските художници. Генов обясни, че Павел Койчев е един от малцината съвременни художници, които едва ли ще може да изброи на пръстите на едната си ръка, които могат истински да осмислят и овладеят по някакъв начин „това главозамайващо пространство“.
„В поредица от работи, които не без терминологична ирония бихме могли да определим като гигантски инсталации, Павел Койчев деконструира антиномията концептуално-пластично, като извежда пластически чисти концепти“. Това каза директорът на дирекция „ЛИК“ в БТА доц. Георги Лозанов. Той уточни, че казва това изречение на почти всяко откриване на изложба на Павел Койчев вече 25 години.
С тези класически концепти Павел Койчев участва в поредица културни дебати за един нов хуманизъм, наречен трансхуманизъм, с който Павел Койчев има голям спор. И тази изложба е всъщност неговата гигантска реплика на този спор, допълни доц. Лозанов.
Така изглежда, като че ли Павел Койчев е пазител и защитник на традиционните ценности, за които много се говори напоследък. Не е, аз ви гарантирам. Павел Койчев е много скулптури едновременно - поне седем. И ако вие гледате всяка от тях - те, разбира се са стилово обединени, но във всяка от тези седем работи, в Павел Койчев е отишъл още един Павел Койчев, който се бори с още един проблем. И мисля, че този множествен образ на Павел Койчев е най-силното доказателство за неговия либерализъм, което го прави толкова велик, каза още доц. Лозанов.
Както БТА писа, в изложбата си „Homo sapiens – възпоменания“ Павел Койчев избира седем подтеми – „Огънят“, „Ловът“, Земеделието“, „Създаването“, „Масата“, „Фър-люш“, „Изпращането“.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text