site.btaВ подкрепа на иновациите и конкурентоспособността на бизнеса по европрограмата ще бъдат инвестирани над 6,9 млрд. лева, съобщи експерт


Бюджетът на инструментите за подкрепа на иновациите и конкурентоспособността е над 6,9 милиарда лева. Това съобщи днес Владимир Бобев, началник на Регионален сектор-Варна в Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност", която е Управляващ орган на Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" към Министерството на иновациите и растежа. Той представи в крайморския град възможностите пред родния бизнес за периода 2021-2027 г. по време на регионалната конференция на БТА по Проект "Европа в България: Общо Бъдеще", който Агенцията реализира с подкрепата на ЕК.
Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации разполага със 118,6 милиона лева. Програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027" е с бюджет от над 2,9 милиарда лева. Програмата за развитие на индустриалните зони и паркове по Плана за възстановяване и устойчивост разполага с 416,5 милиона лева, а тази за икономическа трансформация – 1,3 милиарда лева. Бюджетът на програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027" е повече от 2,1 милиарда лева.
По програмата за икономическа трансформация ще се инвестира в проекти за постигане на климатичен неутралитет и цифрова трансформация, за растеж и иновации, зеления преход и кръговата икономика, обясни Бобев. По линия на растежа и иновациите средства ще се дават за технологична модернизация, решения в областта на информационните и комуникационни технологии и киберсигурността.
По програмата за икономическа трансформация са предвидени различни процедури. Две от тях – за технологична модернизация и ИКТ решения и киберсигурност, вече действат. През първото тримесечие на тази година ще стартират други две процедури – за изграждане на възобновяеми мощности със съоръжения за локално съхранение, която е с бюджет от 200 милиона лева, и за изграждане на кръгова икономика, която разполага със 180 милиона лева. Целевата група и за двете процедури са основно малките и средни предприятия.
По процедурата за технологична модернизация договарянето започна, допълни Бобев. Подадените проектни предложения са 2539, от които 2432 са в процес на оценка. Най-активен е секторът на преработващата промишленост. По другата стартирала процедура - за технологична модернизация, са одобрени за финансиране 953 предприятия и договарянето с тях вече е стартирало. Одобрените кандидати от област Варна са 47, като стойността на безвъзмездната финансова помощ за тях е близо 10,8 милиона лева.
В сферата на кръговата икономика ще бъдат подкрепяни придобиването на оборудване и специализиран софтуер за въвеждане на кръгови модели на производство и потребление, включително технологии за рециклиране и повторна употреба на отпадъци, използване на алтернативни суровини, намаляване употребата на пластмасови опаковки и продукти за еднократна употреба. Ще бъдат финансирани и проекти за проектиране и производство на устойчиви продукти – за многократна употреба, с увеличени възможности за поправка и рециклиране.
Предстои да стартира процедурата за изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията е с общ бюджет 200 милиона лева по ПВУ. Процедурата е насочена към изграждането на фотоволтаични системи до 1 мегават за собствено потребление, комбинирани с батерии. Размерът на помощта за бенефициентите ще бъде между 100 000 и 1 милион лева. Допустимите кандидати са микро, малки и средни предприятия, които могат да са от всички сектори на икономиката, включително туризма.
Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027" е с основни области на подкрепа научноизследователска и развойна дейност и иновации в предприятията, както и преход към кръгова икономика. Стартът на първите процедури по нея се очаква да се реализира през настоящото тримесечие на годината. Те ще са за разработването на иновации, с бюджет 127 милиона лева. През второто тримесечие на годината се очаква да започне и процедурата за внедряване на иновации в предприятията с бюджет близо 293,4 милиона лева. През третото тримесечие на годината ще стартира процедурата за подобряване на производствения капацитет на малките и средните предприятия, включително от творческите индустрии и занаятите. Бюджетът е 117,5 милиона лева.
Най-голяма част от средствата по програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще бъдат насочени за дигитализация в публичния сектор, каза още Бобев. Ще има пари за трансфер на технологии, както и за изграждане на капацитет за научни изследвания и иновации. Стратегическите процедури по тази програма са три, посочи той. За изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъба ще бъдат заделени почти 136 милиона лева. В развитието на центрове за върхови постижения и такива за компетентност ще бъдат вложени 277,3 милиона лева. Други 49 милиона лева са планирани за ваучерна схема за МСП.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text