site.btaКато технократско и ориентирано към проблемите на гражданите определи правосъдният министър Георги Георгиев управлението след 100 дни на кабинета


Като технократско, по същество, ориентирано към проблемите на гражданите, определи правосъдният министър Георги Георгиев в ефира на предаването "Неделя 150" на БНР управлението след 100 дни на кабинета.
Вложихме много усилия за отместване на големите камъни по пътя ни – и към еврозоната, и към това да защитим полагащите се на българските граждани пари от Европа, които заради трите и половина години хаос и караници между политиците, ако твърде късно се приемат мерките тази година, проектите няма да могат да бъдат отчетени пред Европа и парите ще трябва да се платят от гражданите. Това е големият проблем, каза Георгиев.
Георги Георгиев отчете немалко, по думите му, свършена работа - общо 10 законопроекта за 100 дни, което означава, че на всеки 10 дни е имало дългоочаквани нормативни актове. В голямата си част те са съсредоточени върху това да се разблокират 10 млрд. лева по Плана за възстановяване, обясни той.
По думите му, до края на май предстои да приключи работата по целия пакет, да се разблокира второто плащане за България, което означава, че се работи.
Същевременно Георгиев коментира, че се стараят да не се влоши качеството при подготвяните законопроекти заради темпа на работа.
Правосъдната система няма нужда от професионални оплаквачи, а от конкретни законодателни решения и от реформаторски настроени хора, заяви министърът.
Като важно той открои излизане на България от „сивия“ списък за изпиране на пари, както и това да станем част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, подчертавайки, че мястото ни е сред развитите държави.
Министърът коментира и темата за катастрофите по пътищата и техните жертви. Бавното правосъдие за нас е „втората смърт“ са казали близки на загинали при катастрофи. Георгиев изтъкна различни законодателни инициативи, сред които подготвения законопроект за използване на трафик камерите за контрол на пътя, за който се надява на парламентарна подкрепа.
За да е ефективно, наказанието трябва да е неизбежно, посочи правосъдният министър, като коментира също, че повишаването на наказанията не е автоматично решение. Работим по по-добри закони, които да са адекватни на реалностите с пътната безопасност в момента, обясни министърът.
По темата за т.нар. имотна мафия, правосъдният министър каза, че тя е по-силна, отколкото е мислел, но добави, че краткото послание е, че тя не е по-силна от държавата. Проследяваме всяка нова схема, за да се опитаме да я адресираме в законодателни промени, каза Георги Георгиев.
По думите му, прокуратурата и съдът трябва доведат докрай започнатото от държавата.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина