site.btaКевин Маккарти успя да оглави Камарата на представителите в САЩ, но измъчената победа не предвещава комфорт, а разкри и лидерския вакуум в Републиканската партия


Двадесет разгневени мъже - републикански конгресмени, наречени „врагове“, „нарциси“ и дори „талибани“, цяла седмица блокираха избора на съпартиеца си Кевин Маккарти за председател на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ. Накрая, след като кандидатът склони да приеме исканията им, той беше избран с резултат 216:212, с гласовете на по-малко от половината членове на камарата, защото шестима не подкрепиха нито него, нито опонента му демократ Хаким Джефрис.
Така 57-годишният Маккарти стана най-могъщия член на Голямата стара партия, но дейността му като председател може от сбъдната мечта да се превърне в кошмар, защото както изглежда ще е пръв между равни, някои от които остро се противопоставят на това въобще да бъдат ръководени.
По-слабото от очакваното представяне на републиканците на междинните избори през ноември доведе до конфигурация от 222 срещу 212 гласа в долната камара, което засилва лостовете за влияние на гласовитата групичка на обявили се срещу Маккарти десни хардлайнери, представляващи по-малко от 10 процента от партийните членове.
Маккарти беше лидер на републиканското малцинство от 2019 г. насам и „гневните“ го обвиняват, че не е достатъчно твърдолинеен и е прекалено отворен за компромиси с президента Джо Байдън и демократите, които контролират Сената.
В края на краищата антиистeблишмънт групата, наречена от медиите „Никога Кевин!“, позволи Макарти да бъде избран. Конгресменът от щата Аризона Анди Бигс написа „Туитър“, цитиран от Би Би Си, че „американците искат от нас да обърнем нова страница. Те не искат извинения и изпълнителски умения, а действия и резултати“.
Сред останалите републиканци обаче, се чуват обвиняващи гласове, че непреклонните превръщат в приоритети процедурни промени вместо самото правене на политика и изискват лични услуги като включването им в постоянни комисии. Някои от причините, заради които тези хора се противопоставят на Кевин Маккарти, са невероятно дребнави, каза конгресменът от Тексас Дан Креншоу за телевизия „Фокс нюз“. „Затова нещата изглеждат глупаво“, подчерта конгресменът.
„Събудете се за политическата реалност и помнете кой е врагът“, написа в „Туитър“ републиканката Марджъри Тейлър Грийн, която е сред най-твърдите поддръжници на новия председател. Конгресът е изправен пред неотложен дневен ред, свързан с финансирането на федералното правителство, попълването на военните запаси, утвърждаване на програми за селското стопанство. Републиканците в камарата нямат търпение да се изправят срещу Байдън във връзка с проблемите по границата с Мексико, с управлението на ковид кризата и други въпроси, а искат и успоредно с това да разследват държавния глава, семейството му и неговата администрация, обобщава Асошиейтед прес.
След успешния край на 15-тия тур от гласуването рано сутринта в събота републиканците в камарата започнаха одобрително да скандират „САЩ!“, „САЩ!“, предаде АП, а Маккарти, който е син на пожарникар, каза пред съпартийците си: “Баща ми винаги ми е казвал, че не е важно как започваш, а как завършваш“.
АП отбелязва, че хаотичната седмица, предшествала избирането на Маккарти, е подложила на изпитание умението на Републиканската партия да управлява. Изборът на председател обичайно е лесна и приятна задача за партия, която току-що е извоювала мнозинство в камарата, но не и този път: двайсетина крайни републиканци извиваха ръцете на кандидата и на останалите 200, защото Маккарти не бил достатъчно консервативен.
Отстъпките, с които Маккарти „купи“ гласовете на „Никога Кевин"-ците“ са свързани с промени, за които те настояват от месеци. Промените ще свият правомощията на председателството и ще дадат на редовите законодатели по-голямо влияние при подготовката и внасянето на законопроекти. В сърцевината на измененията е възстановяването на разпоредба, която позволява на всеки отделен законодател самостоятелно да внася „искане за освобождаване на стола на (председателя)“. Това означава искане за отстраняване на председателя на камарата.
Досегашната председателка Нанси Пелоси предвидливо беше отменила тази възможност, но явно Маккарти не е имал друг избор. Той ще трябва да ръководи непокорно парламентарно мнозинство, разделено по същия начин, по който е разделена и самата Републиканска партия: между остатъците от консерваторите на Голямата стара партия и ново поколение хардлайнери, близки до Доналд Тръмп, коментира АП.
„Това е страхотната част: понеже ни отне толкова много време, имахме време да се научим как да управляваме“, каза Маккарти.
В известен смисъл конгресменът от Калифорния излиза от битката за поста не омаломощен, а като насърчен „сървайвър“, удържал фронта в една от най-бруталните публични крамоли за власт в историята и изтъкнал, че е подценяван политически боец. „Очевидно обичам да създавам история“, каза Маккарти по време на изборния маратон.
От самото начало той заложи политическата си кариера на подкрепата, дадена му от Тръмп, отчитат анализатори. Именно бившият президент помогна с телефонни увещания за осигуряване на нужните гласове. „Не превръщайте един голям триумф в гигантски и притеснителeн провал“, написа Тръмп в социалната си платформа и призова бунтарите да сложат точка и да подкрепят Маккарти. Илон Мъск също даде подкрепата си за републиканския кандидат в „Туитър“.
Бившият председател на камарата – републиканецът Нют Гингрич, предупреди, че републиканците от блока „анти Кевин“ „си играят с огъня“. Той посочи, че членската маса на републиканците наблюдава хаоса в камарата и възможността за сблъсък между лагерите „Никога Тръмп“ и „Винаги Тръмп“, който може да причини опустошителен разкол.
„Това е катастрофа за републиканците“, каза водещият във „Фокс нюз“ Стив Дуси, а политическият коментатор Шон Ханити отбеляза, че ако не внимават, републиканците в камарата са на ръба да се превърнат в участници в клоунада.
Хаосът около избора на Маккарти се разрази точно две години след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. Макар изборът на председател често да е свързан с шум и безредие, коментира АП, събитията през седмицата бяха почти сюрреалистични: вот след вот, загуба след загуба и най-после успех, след привличането на непримиримите опоненти един по един.
Две години след оттеглянето на Тръмп републиканците са партия на фракции и безпорядък и въпреки че въпросът с председателя вече е решен, по-широкият лидерски вакуум в Голямата стара партия ще се запази в обозримо бъдеще, прогнозира Асошиейтед прес.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text