site.btaЗападният печат за масовите протести в Израел, провокирани от съдебната реформа


Протестите в Израел се разраснаха, след като премиерът Нетаняху уволни министъра на отбраната, пише в заглавие в. "Файненшъл таймс".
Британският ежедневник посочва, че уволнението на министър Йоав Галант, който предупреди, че съдебната реформа представлява "непосредствена заплаха" за националната сигурност, е предизвикала гневна реакция и протести в цялата страна.
Съпротивата срещу предложенията за съдебна реформа, която значително ще намали правомощията на съдебната власт, потопи Израел в остра политическа криза, разтревожи инвеститорите и съюзниците на страната, и провокира най-голямата вълна от протести от повече от десетилетие.
След уволнението на министъра се надигна нова вълна на протести, а демонстранти блокираха вчера главната магистрала в Тел Авив и влязоха в сблъсъци с полицията пред резиденцията на Нетаняху в Йерусалим. Няколко университета обявиха, че днес ще започнат стачка, а израелският консул в Ню Йорк подаде оставка.
Протестите са разцепиха управляващата коалиция. Един от главните архитекти на съдебната реформа каза, че работата по част от нея ще продължи и днес. Трима други министри казаха обаче, че ще подкрепят Нетянаху, ако реши да направи "пауза" в приемането на реформата.
Нетаняху уволни Галант, след като хиляди резервисти обявиха, че няма да се явят на служба в армията в знак на протест срещу реформата.
Стъпката на Нетаняху да уволни министъра на отбраната отразява неговата решимост да прокара своята съдебна реформа на всяка цена, отбелязва друго британско издание, в. "Гардиън". Галант беше първият високопоставен член на управляващата партия "Ликуд", който открито се обяви срещу реформата.
Изданието коментира, че след като десетки хиляди протестиращи излязоха на улиците през изминалата нощ и други министри на "Ликуд" изразиха желание реформата да бъде забавена. Министърът на културата Махлуф Мики Цохар, който е довереник на Нетаняху, каза, че партията ще подкрепи премиера, ако той реши да направи пауза в реформата.
Ежедневникът посочва, че тази седмица ще се проведе парламентарно гласуване на централната част от реформата – закон, който ще даде на управляващата коалиция последната дума за всички съдебни назначения. Нетаняху също така се стреми да прокара закони, които да дадат на парламента правомощия да отменя решенията на Върховния съд и да ограничи контрола на съда върху законите.
Реформата, която има за цел да засили властта на парламента над тази на магистратите, застрашава според нейните противници демократичния характер на Израел, коментира в. "Монд". Нетаняху и неговите крайнодесни и ултраортодоксални съюзници смятат за необходимо да възстановят баланса на властите между парламента и Върховния съд, който те смятат за политизиран, посочва френското издание.
„Сигурността на Израел винаги е била и винаги ще бъде мисията на живота ми“, написа вчера министър Галант в Туитър в отговор на уволнението си. „Аз съм отдаден на ценностите на "Ликуд", но големи промени на национално ниво трябва да се направят чрез консултации и диалог“, добави той.
В същото време Галант призова за прекратяване на демонстрациите в момент, когато около 200 000 души се бяха събрали срещу реформата в Тел Авив, според оценки на израелските медии, посочва "Монд". Хиляди хора излязоха също снощи по улиците на Йерусалим, много от които развяваха израелски знамена. Тълпа се събра и пред резиденцията на Бенямин Нетаняху, успявайки в един момент да пробие охранителния кордон, преди полицията да използва водни оръдия, за да разпръсне протестиращите.
Изданието отбелязва, че протестите в Еврейската държава се провеждат за 12-а поредна седмица след представянето през януари от правителството на Бенямин Нетаняху, едно от най-десните в историята на Израел, на проекта за реформи, който разделя страната.
Друго френско издание, "Фигаро", коментира, че за първи път от стартирането на съдебна реформа, която дълбоко разделя Израел, в правителството на Бенямин Нетаняху публично се чува различен глас - този на Йоав Галант.
Заемайки различна позиция по тази на Нетаняху, той загуби поста си. Въпреки това Галант не се обяви конкретно против реформата по същество. В много напрегнат контекст за сигурността, изправен пред движение за отказ от явяване на служба на резервистите, което може да застраши функционирането на израелската армия, той каза, че действа по прагматичен начин, посочва френският ежедневник.
Изданието отбелязва, че десетки хиляди демонстранти се бяха събраха снощи на улица "Каплан" в центъра на Тел Авив, епицентър на протестите след представянето през януари на законопроекта за реформа, разделящ обществото.
В отговор на това израелският президент призова тази сутрин правителството "незабавно" да спре работата по спорната съдебна реформа, за да успокои напрежението, отбелязва "Фигаро".
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text