site.btaНарастват очакванията за важни икономически новини по време на визитата на Тръмп в Саудитска Арабия, пише в. "Аш Шарк ал Аусат"


В Саудитска Арабия е първото планирано международно посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп, откакто той встъпи в длъжност за втори мандат. Пътуването му до Персийския залив от 13 до 16 май ще включва и Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), пише в свой анализ по темата в. "Аш Шарк ал Аусат".
От първото му посещение преди осем години, когато "Визия 2030" на Саудитска Арабия едва беше започнала, кралството е извървяло значителни крачки към икономическа трансформация. Американският държавен глава ще види една силно променена държава в съответствие с амбициите на дългосрочната й стратегическа програма.
В дните преди посещението очакванията за редица значими новини нарастват. След срещата си с канадския премиер Марк Карни в сряда, Тръмп намекна за "важни развития", които ще бъдат обявени по време на визитата му в Персийския залив.
Едно от тях вероятно ще е предварително споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергия за граждански цели, което министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт обсъди по време на посещението си в Саудитска Арабия миналия месец.
Завръщането на Тръмп в Рияд подчертава значението на кралството за външната политика и икономическата стратегия на Съединените щати. Посещението е в съответствие и с усилията на администрацията във Вашингтон да насърчава чуждестранни инвестиции в САЩ, като в същото време разширява двустранното сътрудничество с ключови регионални съюзници.
Като ключово събитие се очертава саудитско-американски бизнес форум с участието на влиятелни американски предприемачи, саудитски министри и високопоставени служители, както и изпълнителните директори на някои от най-големите компании и проекти в кралството.
В навечерието на пътуването си до Саудитска Арабия Тръмп обяви плановете си да отмени регулацията за ограничаване на износа технологии, свързани с изкуствения интелект, въведена от бившия президент Джо Байдън. Тя въвежда строг контрол върху износа на усъвършенствани чипове с изкуствен интелект, дори за съюзнически държави.
Икономическите връзки между Съединените щати и Саудитска Арабия, които се отличават със стабилност и диверсификация, постоянно се развиват. През 2024 г. двустранната търговия е достигнала 32,3 милиарда долара в сравнение с 22,9 милиарда долара през 2020 г. Според федерацията на саудитските търговски камари САЩ са вторият най-голям доставчик на стоки на кралството и шеста най-важна дестинация за износ.
Американски официални данни показват, че търговията със стоки между САЩ и Саудитска Арабия през 2024 г. е възлизала на 25,9 милиарда долара, като американският износ се оценява на 13,2 милиарда долара, а вносът от кралството на 12,7 милиарда долара. Така Съединените щати са имали търговски излишък от 443,3 милиона долара.
Износът на Саудитска Арабия за САЩ включва суров петрол, торове, органични химикали, метални изделия. Американският износ за кралството се състои от фармацевтични и химически продукти, зърнени храни, пластмаси и високотехнологично оборудване, включително аерокосмически и медицински изделия.
В доклад на консултантската компания "Макинзи" (McKinsy) от 2023 г. се посочва, че транспортното оборудване е водещо в саудитския внос от САЩ с 5,9 милиарда долара, следвано от медицински инструменти - 1,4 милиарда долара, и фармацевтични продукти - 1,3 милиарда долара. В обратната посока на първо място в саудитския износ са енергийните продукти с 14 милиарда долара, следвани от химическите продукти и металите.
До края на 2023 г. американските преки инвестиции в Саудитска Арабия са възлизали на общо 57,7 милиарда долара, което представлява 23 процента от всички преки инвестиции в страната, според информация на саудитското министерство за инвестициите. Те са насочени към сектори с ключово значение като енергетика, инфраструктура, недвижими имоти и технологии.
Саудитска Арабия от своя страна също има значителни активи в САЩ, включително 127 милиарда долара в държавни облигации към февруари 2025 г. Саудитският фонд за публични инвестиции (PIF) продължава да се стреми към големи дялове в американски компании като "Лусид Моторс" (Lucid Motors), "Юбър" (Uber), "Арм" (Арм), "ПейПал" (ПейПал), "Амазон" (Amazon).
Финансовият министър на Саудитска Арабия Мохамед бин Абудула ал Джадан заяви, че общите инвестиции на Кралството в САЩ надхвърлят 770 милиарда долара.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина